Cukorbetegek Világnapja: a megelőzés kulcsfontosságú

2024. november 14. 17:05

Hazánkban aggasztó a helyzet, Magyarországon folyamatosan emelkedik a cukorbetegek száma.

2024. november 14. 17:05
null

Nyitókép: Getty Images 

November 14-én tartjuk a Cukorbetegek Világnapját, amely az egyik legfontosabb figyelemfelhívó esemény a cukorbetegség globális problémájára. Az Egyesült Nemzetek (ENSZ) által elismert nap célja, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegséggel kapcsolatos tudatosságra, a megelőzés fontosságára és a megfelelő kezelésre, hogy mindenki számára biztosítani lehessen a minőségi életet.

A cukorbetegség – különösen a 2-es típusú diabétesz – a 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívásává vált. 

A betegség a hasnyálmirigy inzulintermelésének zavara, amely következtében a vércukorszint tartósan megemelkedik. A cukorbetegség következményeként számos súlyos szövődmény is kialakulhat, mint a szív- és érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, idegkárosodás vagy akár vakság is.

Magyarország: riasztó statisztikák

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség adatai szerint 2021-ben több mint 537 millió ember élt diabétesszel világszerte, és ez a szám 2030-ra várhatóan 700 millióra nő. Magyarországon is aggasztó a helyzet. 

Az KSH adatai alapján a cukorbetegek száma hazánkban folyamatosan emelkedik, jelenleg mintegy 1,1 millió regisztrált cukorbeteg él Magyarországon, ami a lakosság körülbelül 11%-át teszi ki. 

A legtöbb eset 2-es típusú cukorbetegség, amely nagyrészt életmódbeli tényezőkkel van összefüggésben. Ez különösen fontos figyelmeztetés, mivel az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és az elhízás növelheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

A megelőzés kulcsfontosságú

A cukorbetegség megelőzésében és kezelésében az étkezés mellett az aktív életmód is kiemelten fontos. Például rendszeres mozgás, mint a napi 30-60 perc séta vagy más aerob testmozgás, segíthet fenntartani a normális testsúlyt és stabilizálni a vércukorszintet. 

A stresszkezelés és a megfelelő alvás szintén hozzájárulhat a cukorbetegség megelőzéséhez és kezeléséhez.

A Cukorbetegek Világnapja alkalmával tehát arra kell összpontosítanunk, hogy felhívjuk a figyelmet az egészséges életmódra.

Hogyan étkezzünk, hogy megelőzzük a cukorbetegséget?

A cukorbetegség megelőzésének és kezelésének alapja a helyes táplálkozás, amely hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához. 

A megfelelő étrend kialakítása a cukorbetegek számára is kulcsfontosságú, mivel az étkezések közvetlen hatással vannak a vércukor szintjére.

Szénhidrátok okos választása: A gyorsan felszívódó szénhidrátok (mint a fehér kenyér, tészta, cukros italok és édességek) gyors vércukorszint-emelkedést okozhatnak. Ezzel szemben a lassan felszívódó, komplex szénhidrátok (mint a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és hüvelyesek) segítenek elkerülni a vércukor ingadozásait.

Fogyasszunk sok zöldséget: A zöldségek, különösen a leveles zöldek és a különböző színes zöldségek, gazdagok rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, miközben alacsony kalóriatartalmúak, így segítenek fenntartani az ideális testsúlyt és a vércukorszintet.

Fehérjék és zsírok: A cukorbetegek számára fontos, hogy fehérjékből is változatos forrásokat válasszanak, például sovány húsokat, halakat, tojást, illetve növényi alapú fehérjéket, mint a bab vagy a lencse. Az egészséges zsírok, mint az olívaolaj és a diófélék szintén hozzájárulnak a vércukorszint kontrollálásához.

Rendszeres étkezések: A vércukorszint-ingadozások elkerülése érdekében fontos, hogy naponta 4-5 kisebb étkezés legyen, amelyek egyenletesen elosztják a kalóriákat és szénhidrátokat. Az étkezések közötti túl hosszú szünetek elkerülése segíthet megelőzni a vércukor kiugrásokat.

Folyadékfogyasztás: A cukorbetegek számára az optimális hidratáció is alapvető, mivel a víz segít a vércukorszint stabilizálásában és a vesék megfelelő működésében. A cukros italok és a szénsavas üdítők kerülése elengedhetetlen!

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. november 17. 23:32
"Egy cukorbeteg pedig egyáltalán nem fogyaszthat(na) hozzáadott cukrot tartalmazó ételt, italt." Baromság. Cukorbetegek naponta 20 gramm gyümölcsCUKROT fogyaszthatnak. Ha kérik akkor akár a házi orvos felírja nekik receptre. Az orvos meg csak jobban tudja! A gyümölcscukor igazi cukor, de 2/3 annyi is elegendő belőle, mint a répacukorból és csak sokkal lassabban emeli meg a vércukorszintet.
Akitlosz
2024. november 17. 23:26
A degenerált hülyének írnám, hogy a szénsav nem cukor, semmiféle köze nincsen a cukorhoz. A cukor hatásai miatt a szénsavas üdítőket üldözni hazugság és aljasság. A szénsavnak semmilyen veszélyes hatása sincsen a cukorbetegekre. Sem. Aki ezt nem képes felfogni ő ne degenerált hülyézzen másokat! A szénsav NEM CUKOR, és az is hazugság, hogy ami szénsavas az biztosan cukrozott is. EZ NEM IGAZ! TEHÁT NYUGODTAN FOGYASZTHATNAK A CUKORBETEG IS SZÉNSAVAS ÜDÍTŐITALOKAT, HA AZOKBAN NINCSEN CUKOR! Aki mást mond ő hazudik.
The Loner
2024. november 14. 19:27
szóda vizet ihatsz liter számra . :))) az üdítők (!) nagy mennyiségben cukrot tartalmaznak. eddig tudtál követni ?
Akitlosz
2024. november 14. 18:30
"a szénsavas üdítők kerülése elengedhetetlen!" miért? semmiféle köze és hatása nincsen a szénsavnak a vércukorszintre. sem az elhízásra. a szénsavban nincsen kalória.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!