A magyar miniszter Luxemburgban tette helyre az Európai Uniót: Elégedetlenek vagyunk a kifizetések ütemével

2024. október 08. 16:15

„Ezt lehetetlen elfogadni” – mondta Varga Mihály.

2024. október 08. 16:15
Belgium, Brussels, 2022/11/08. Mihaly VARGA, Hungary s finance minister, during an Economic and Financial Affairs Council (ECOFIN) at the European Council headquarters. Photograph by Valeria Mongelli / Hans Lucas.

Nyitókép: Valeria Mongelli / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Az Európai Unió versenyképességének helyreállítása a kontinens legnagyobb kihívása, amelynek megoldása minden tagállam közös érdeke, a tagországok az ülésen közelebb kerültek az új európai versenyképességi megállapodáshoz, amely újraindíthatja Európa gazdaságát – közölte a magyar pénzügyminiszter kedden Luxembourgban. Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését követő sajtótájékoztatóján kiemelte:

Európa versenyképessége a tét, ugyanis Európa, az Európai Unió lemaradt a kontinensek versenyében.

A tárcavezető kijelentette: a versenyképesség javításához nem helyes út a kereskedelmi vagy gazdasági háború indítása, ahogy ez a brüsszeli döntések következményeként történik. „Ez egy hibás út – jelentette ki a pénzügyminiszter, egyben kiemelte: a blokkosodás politikája eddig kizárólag ahhoz vezetett, hogy az Európai Unió gazdasága évek óta egyre jobban lemarad a versenytársaitól. Az Egyesült Államok gazdasági növekedése az EU-hoz viszonyítva ötszörös, Kínáé pedig tízszeres – hívta fel a figyelmet.

Magyarország azt gondolja, hogy összekapcsolódásra van szükség annak érdekében, hogy Európa a legteljesebb mértékben tudja javítani a versenyképességét.

Fellendítésének egyik lényeges előfeltétele az európai pénzügyi piacok hatékonyságának növelése

– mutatott rá a tárcavezető. Jelezte: ennek érdekében fokozni kell a tőkepiaci források becsatornázását az uniós gazdaságok fejlesztéseibe és a beruházásokba.

„Azt gondoljuk, hogy ez a helyes irány, nem a kereskedelmi háború – fogalmazott Varga Mihály, majd hozzátette: Magyarország azon dolgozik, mint az unió tanácsának soros elnöke, hogy a versenyképesség javítása összhangban történjen meg az Európai Unión belül. Hangsúlyozta továbbá: Magyarország a gazdasági semlegességet helyezte előtérbe, és nyitott marad a nyugati és keleti piacokra egyaránt. „Ennek megfelelően elutasítjuk azokat a büntetővámokat, amelyeket az unió a kínai elektromos autók importjára vetett ki” – hangoztatta.

Varga Mihály az Ukrajnának szánt uniós pénzügyi segítség kérdésében leszögezte: Magyarország kitart amellett, hogy ezeknek a forrásoknak a felhasználása csak szoros ellenőrzés mellett történhet.

„Elégedetlenek vagyunk a kifizetések ütemével”

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós program (RRF) forrásainak kifizetése „lassan halad, túlzottan bürokratikus”, a magyar elnökség ezért a folyamat gyorsítását kérte az Európai Bizottságtól.

Rendkívül elégedetlenek vagyunk a kifizetések ütemével”

– fogalmazott Varga Mihály, hozzátéve: lehetetlen elfogadni azt, hogy a járvány után négy évvel Magyarország még mindig csak nyolc százalékát kapta meg a neki járó forrásoknak. „Ez jól mutatja azt a versenyképtelenséget, amivel az Európai Unió bír, és aminek az egyik legfőbb oka a bürokrácia, a brüsszeli adminisztráció lassúsága” – mondta a magyar pénzügyminiszter.

Magyarország türelmesen vár a pénzére, és bízik abban, hogy a fejlesztések meg tudnak valósulni az alap forrásaiból – tette hozzá a tárcavezető.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2024. október 11. 15:48
Misi kemény…😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉
Bell & Sebastian
2024. október 08. 22:37
Szaknyelven úgy szól, lassítják a pénz forgási sebességét. Mihez képest? Akinek van magyar tapasztalata arról, miként kell kiimádkozni egy jogos követelést a megrendelőtől, az hol reklamáljon? Esetleg Varga Mihálynál.
2024. október 08. 20:55 Szerkesztve
„Ezt lehetetlen elfogadni” Nem kell elfogadni. Ki kell lépni. Kötelezettségen, befizetésen, adósságon, önpusztító és öngyilkos elvárásokon kívül mást nem hagyunk hátra. Csak a bolond ragaszkodik még mindezekhez és reménykedik valami csodában.
2024. október 08. 20:51 Szerkesztve
Javaslom megfontolásra az egyre bővülő BRICS államokhoz való csatlakozás lehetőségét a kiapadt Európai Unió helyett. Már semmi ész érv nem lehet a maradásra. Csak az illuzórikus remény és ragaszkodás valami rég elveszett álomhoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!