Orbán Viktor megérkezett Bajára, ahol a Duna hamarosan tetőzik (VIDEÓ)
A Petőfi-szigeten 2800 méter hosszan kell védekezni.
Az önkormányzatot rengeteg támadás érte a nyári gát átvágása miatt.
Nyitókép: Nyirati Klára Facebook-oldala
Míg a fővárosban szombaton tetőzött a Duna, addig az országot kedden elhagyó ár a déli területeken még komoly kihívásokat okoz. Baján több ház is a vízben áll.
Ahogy arról Orbán Viktor is beszélt a kedd reggeli Árvízinfón, hétfőn Bajánál is megtörtént a tetőzés, beszélt a védekezésben résztvevőkkel és a térség országgyűlési képviselőjével. Említette, hogy a Pandúr-sziget 850 centiméteres vízállásig védhető meg, most 920 centiméter felett áll a víz.
Az önkormányzatot arra kérte, hogy az ártérben található ingatlanok tulajdonosait időben tájékoztassák a szükséges lépésekről.
Nyirati Klára, a város leköszönő polgármestere vasárnap közösségi oldalán azt írta, „már III. fokú az árvízvédelmi készültség, hiszen a Duna vízszintje meghaladta a 900 cm-t”.
Majd azzal folytatta, hogy az elmúlt napok során a közösségi médiában „rengeteg, alaptalan támadás érte a városvezetést a Pandúr-szigeti nyári gát átvágása miatt”, ezért a város honlapján egy hivatalos lakossági tájékoztatást tettek közzé.
A tájékoztatóból kiderült, hogy az önkormányzati tulajdonú nyári gát átvágása nem egyedi, „gyakran alkalmazott és indokolt módszer”.
Mint írták, a Nagy-Pandúr-sziget területe a területrendezési tervek készítésének és alkalmazásának kiegészítő szabályozásáról szóló 9/2019. (VI. 14.) MvM rendelet szerint a nagyvízi meder övezetébe esik.
A nagyvízi meder elsődleges rendeltetése a mederből kilépő árvíz és a jég levezetése.
A tájékoztatót azzal folytatták, hogy a nagyvízi mederben fekvő ingatlan tulajdonosa, illetve használója a nagyvízi mederben mezőgazdasági művelést, erdőgazdálkodást vagy más tevékenységet kizárólag saját felelősségére, az árvizek levezetésének akadályozása nélkül, a környezet- és természetvédelmi, valamint a kulturális örökségvédelmi előírások megtartásával folytathat”.
Mindezeken túl a Nagy-Pandúr-szigeti nyári gát vízjogi üzemeltetési engedélye értelmében a Nagy-Pandúr-sziget nyári gátja 850 cm-es vízállásig véd, efölött maximum 900 cm-es vízállásig nyúlgátas magasítással védhető meg – írták.
„A nyári gát átvágására, illetve az ott lévő műtárgy (áteresztő zsilip) kinyitására és így lassú víz-beengedésre annak érdekében van szükség, hogy
a veszélyes áramlások elkerülhetők legyenek, ellenkező esetben a vonuló nagy erejű víz a nyári gátat – előre nem tervezhető helyen vagy helyeken – átszakíthatja,
továbbá a víz átbukik a töltéskorona felett, ez hirtelen és szabályozatlan elöntéshez vezet és ezzel sokkal nagyobb kárt okoz, akár kifejezett életveszélyt jelent a benn tartózkodók számára, mint a szabályozott beengedés”
„A fentiekre tekintettel a nagyvízi mederben elhelyezkedő ingatlanokon, valamint az árvízi töltésen várható károkozás minimalizálása érdekében a szabályozott beengedés, a lassú, kontrollált vízbeengedés – ahogy például 2013-ban is, úgy most is, és ahogy a Nagy-Pandúr-sziget 2024. szeptember 17. napján elrendelt kitelepítése is – szükséges és indokolt volt” – magyarázta döntését az önkormányzat.
Egy neve elhallgatását kérő Telex-olvasó azt mondta, körülbelül másfél millió forint kára keletkezett amiatt, hogy eljutott a víz a házához, illetve a garázsát is elárasztotta. Szintén nehezményezte, hogy szerinte az önkormányzat nem segített megfelelő módon a helyieknek a védekezésben, illetve, hogy indokolatlanul alacsony vízszintnél vágták át a gátat. Ezzel sok családot nehéz helyzetbe hoztak, ráadásul úgy tájékoztatták őket a terület tervezett elárasztásáról, hogy nem hagytak kellő időt a felkészülésre. A Bajai TV-ben megjelent riport szerint a lakók feljelentést tettek az ügyben.
Ezt is ajánljuk a témában
A Petőfi-szigeten 2800 méter hosszan kell védekezni.
A történtek kapcsán megkerestük az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) sajtóosztályát. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy miért hozták meg azt a döntést, hogy átvágják a gátat a Nagy-Pandúr szigetnél.
Lapunk azt a választ kapta, hogy „Baja, Nagy-Pandúr sziget a Duna árterében, a nagyvízi mederben található. A rendelkezésünkre álló információk szerint Baja Önkormányzata több helyen rendelt el és folytat árvízvédekezési munkákat”.
Hozzátették, hogy
a terület nagy része mezőgazdasági művelés alá esik, északi részén üdülőtelep található.
„A sziget egy részét a Baja Önkormányzata tulajdonában és kezelésében lévő nyári gát védi a kisebb árhullámok által okozott elöntéstől. A gátkorona szintjét meghaladó árhullámok esetén – mint, amilyen a mostani is – a területet elárasztja a Duna vize” – ismertette az Az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
A Mandiner arra is kíváncsi volt, hogy ez a döntés megközelítőleg hány lakost érintett? Mekkora károk keletkezhettek a
területen? Illetve, milyen tervek vannak arra vonatkozóan, hogy a a jövőben biztosítsák a térség árvízvédelmét?
Ezért megkerestük Baja Megyei Jogú Város Önkormányzatát. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Ezt is ajánljuk a témában
Az operatív törzs munkájára szerdától már nem lesz szükség.
Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.
200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók. Egyenként.
Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.
Új árvízi hajósunk van. Wesselényi Miklós ezzel el is veszítette a címét, mert az átszállt Orbán Viktorra.