Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Komjáthi Imre szerint ha nincsenek vendégmunkások, holnapra leáll a gazdaság.
Nyitókép: ATV
Az Esztergomban megtartott MCC Feszten vitázott egymással Komjáthi Imre, az MSZP leköszönőben lévő társelnöke és Joó István, a HIPA vezérigazgatója, a befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos. A beszélgetést, melynek fő témája a külföldi beruházások voltak, Moldicz Csaba az MCC Külgazdasági Műhelyének vezetője moderálta. Szó volt többek között arról, hogy a külföldi közvetlen tőkebefektetések (FDI) Magyarországra történő beáramlása jelentős mértékben hozzájárult a gazdasági növekedéshez, ugyanakkor a közbeszédben mindennapos a kérdés: nem vált-e az ország „összeszerelő üzemmé”.
Bár a magyar gazdaság szerkezete az utóbbi években egyre inkább diverzifikálódott, a közepes fejlettségi csapdából való kitöréshez elengedhetetlen a magas hozzáadott értékű ágazatok erősítése és az innováció ösztönzése is.
Komjáthi Imre a beszélgetés elején leszögezte, sosem fog az iparosítás ellen beszélni, hiszen 33 évig dolgozott a borsodi vegyiparban, szakszervezeti vezető volt, így szívügye a téma. Joó István szerint a hozzáadott értéket tágabb kontextusában kell kezelni, a feldolgozó iparnál jóval több a hozzáadott érték az akkugyártás során. Mint a kormánybiztos elmondta: a feldolgozó iparban a fizikai munkát tekintve az átlagbér 530 ezer forint, ugyanez akkumulátorok gyártásával foglalkozó létesítmények esetében 830 ezer forint. A szellemi munkát végzőknél az akkugyártás során 1,3 millió forint, míg a feldolgozó iparban 900 ezer az átlagkereset.
Joó István kiemelte, a következő lépcsőfok a kulcsfontosságú, ami az, hogy az újonnan érkező cégek miként tudnak majd a K+F szektorral együtt dolgozni. Ez korábban megoldódott, ugyanis mind az Audi, a Suzuki, a Mercedes, mind az Opel, rengeteget áldozott a K+F-be, elég csak a győri egyetem felemelkedésére gondolni. A Samsung elmondása szerint 25 milliárd kutatási-fejlesztési projektet hajt végre az Óbudai Egyetemmel és a BME-vel.
Komjáthi Imre szerint a szocialistáknak a baja nem a beruházásokkal van, hiszen azokra szükség van, csak „ha letesszük a voksunkat a kínai nagytőke mellett, akkor a magyar földet, a magyar levegőt, a magyar vizet és munkajogi környeztet adjuk cserébe.”
Hol a Samsung gyárban a haszna a magyar társadalomnak?
– tette fel a kérdést az MSZP társelnöke.
Komjáthi Imre vitapartnerei elmondták: az autógyártók kiemelt beruházások Magyarországon, mivel az Európai Unió ki akarja vezetni a belső égésű motorok gyártását a kontinensen, így a kormány feladata az erre való felkészülés, ezért fontos, hogy a legnagyobb akkumulátor-gyárak érkezzenek hazánkba, ezek az ázsiai a cégek élenjárnak a világpiacon.
Felelős döntés a gyárakat idehozni, a CATL- és a BYD-beruházásért a nyugati országok versenyeztek, amelynek végén szerencsére Magyarország került ki győztesen”
– fogalmaztak.
Joó István kijelentette: nem igaz az az állítás, hogy csak az ázsiai tőke érkezik Magyarországra, hiszen a HIPA 69 nagy tavalyi beruházása közül 43 nyugati volt. Szavai szerint nem szabad különbséget tenni keleti és nyugati beruházó között, egy a lényeg, a szabályokat minden ide érkező gyárnak be kell tartania, mert különben megbírságolják a vállalatot.
A kormány célja, hogy magyar munkaerő dolgozzon hazánkban, csak akkor szabad vendégmunkásokat behozni, ha elfogy a megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő”
– tette hozzá a kormánybiztos.
Komjáthi Imre nem teljesen értett egyet, szerinte a kormány lehetővé tette az ázsiai cégeknek a szabályok áthágását, hogy olcsó legyen a munkaerő. Ezzel szemben Joó István úgy látja, az ellenőrző hivatalok teszik a dolgokat, ezek a beruházások pedig megtérülnek a magyar gazdaság számára.
Itthon zéró tolerancia van, a szabályokat minden cégnek be kell tartania”
– mondta a kormánybiztos, aki szerint nem helyes, hogy démonizálják a hazai közéletben az ázsiai beruházásokat. Komjáthi Imre úgy reagált, a problémát abban látja, hogy nincs elég ellenőrzés hazánkban, szavai szerint
kell a befektetés, de ne áldozzuk fel az ázsiai nagytőke oltárán a magyar emberek egészségét.
Megoldásként azt mondta, a szakszervezetekre a kormánynak nem úgy kellene néznie, mint kommunista szökevény, arra kéri a kormányt: lássa meg a számok mögött az embert is. Joó István megemlítette, hogy az ázsiai cégek az utóbbi években brutális fejlődési hullámon mentek keresztül, Európa veszített erejéből, a kormány feladata szavai szerint, hogy olyan beruházások érkezzenek, amelyek munkát adnak és segítenek a gazdaságot diverzifikálni.
A vendégmunkásokra áttérve Joó István szavai szerint arányait nézve a környező országokban és Nyugat-Európában sokkal nagyobb számban vannak jelen a vendégmunkások, ráadásul Magyarországon a régió legszigorúbb a szabályozás a vendégmunkások behozatalával kapcsolatban. Kiemelte, itthon a vendégmunkás ugyanazt a bért kapja, mint a magyar munkaerő, azaz nem szoríthatják ki munkahelyükről a magyar munkavállalókat a külföldiek.
Komjáthi bírálta az egyik, általa meg nem nevezett ellenzéki pártot, mely azt szorgalmazta, hogy a vendégmunkások azonnal hagyják el Magyarországot:
Gratulálok, akkor holnapra leáll a gazdaság. Sajnos kellenek vendégmunkások”
– zárta.