Több, mint száz évvel a trianoni békediktátum után is él a nemzet
2024. június 04. 05:32
Orbán Viktor délelőtt a geszti Tisza-kastély ünnepélyes átadásán tart beszédet a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
2024. június 04. 05:32
6 p
28
3
205
Mentés
Ma, azaz kedden van a nemzeti összetartozás napja, amelyet immár tizennegyedik éve tartanak meg Magyarországon és a határainkon túl, az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóján. Az erről határozó, a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről címet viselő törvényt a Fidesz-KDNP indítványára 2010. május 31-én fogadta el az Országgyűlés.
Ahogy a beterjesztő Semjén Zsolt és a Kövér László a törvényjavaslat indoklásában írták, a békediktátum „egyes nemzetek önazonosságuk megteremtése és kiteljesítése szempontjából meghatározó és előremutató eseménynek tekintik, ám a magyarság számára Trianon a XX. század legnagyobb tragédiája. A nemzeti emlékezés, a Kárpát-medence népei közös jövőjének elősegítése és az európai értékek érvényesülése azt a feladatot rója ránk, hogy segítsük Trianon döntéseinek megértését és feldolgozását. Ugyanakkor lehetőséget ad arra is, hogy bebizonyítsuk a nyelvéből és kultúrájából erőt mentő magyarság e történelmi tragédia után képes a nemzeti megújulásra, az előtte álló történelmi feladatok megoldására”.
A parlament a törvény elfogadásával kinyilvánította:
a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.
Az I. világháborút lezáró, a győztesek által írt, 104 évvel ezelőtt elfogadott békediktátum nyomán Magyarország kiheverhetetlen károkat szenvedett társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt: területének kétharmadát, lakosságának pedig több, mint a felét elvesztette. A döntés értelmében több, mint 3 millió magyar kényszerült az ország határain túlra, az elcsatolt területekre.
A konferencián felszólaló Gróf Apponyi Albert hiába mondta el híres védőbeszédét, hazánknak nem volt kegyelem.
Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben, Sátoraljaújhelyen elmondott beszédében úgy fogalmazott:
„A döntés mögött a győzteseknek semmiféle erkölcsi fölénye nem volt, csak erőfölénye. Olyan emberek millióit büntetették meg, akik mentek, mert a hazájuk szólította őket. Nem tehettek róla, hogy egy olyan háborúban kellett harcolniuk, amelynek nem volt jó, és nem volt igazságos oldala.
Hozzátette: „Akik győzelmeket arattak felettünk, azt kapták jutalmul, amit mi büntetésül. 99 évvel Trianon után mi, magyarok bátran kihúzhatjuk magunkat. Megmaradtunk. Azt tettük, amit Széchenyi tanácsolt: a ránk dobált kövekből lépcsőt építettünk. Itt vagyunk Európa közepén – a szétszakítottság, a háborúk és a diktatúrák ellenére is. És nemcsak túléltük ezt az időszakot, de ma mi vagyunk a Kárpát-medence legnépesebb nemzete.”
A miniszterelnök tavaly a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország című dalt osztotta meg Facebook oldalán Kalmár Pál előadásában, amely mellé csak azt írta: Összetartozunk!
Orbán Viktor ugyanakkor idén is tart beszédet, 11 óra után a Kossuth Rádió élőben közvetít Gesztről, ahol a miniszterelnök a geszti Tisza-kastély ünnepélyes átadásán szólal majd fel. A közmédia emellett számos műsorral – élő közvetítésekkel, dokumentumfilmekkel, kulturális műsorokkal, irodalmi művekkel, koncertekkel és előadásokkal – emlékezik meg a nemzeti összetartozás napjáról.
„Mintha büdös koldusok lennének, akik betévedtek egy menő bulira, ahonnan nem merik őket kidobnii”– Rod Dreher egyedüli konzervatívként a Nexus Intézet amszterdami fórumán járt.
Mi lesz a következményük a Magyar Péter-féle hangfelvételeknek? Elhozza-e Donald Trump a békét? Talpra áll-e az európai és a magyar gazdaság? Ezekről a kérdésekről vitatkozott a Mandiner Presszóban Dévényi István és Gajdics Ottó.
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Kiderültek a hároméves bérmegállapodás legfontosabb részletei.
p
1
1
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 205 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ez D-dúr és e-moll
2024. június 04. 13:21
"csapláros 2024. június 04. 12:10 Ez D-dúr és e-moll 2024. június 04. 10:08 ...'Nem szándékozok befektetni Magyarországon. Élni szeretnék a családommal együtt Mo-on.' ...Baszott agyú: ez idő szerint KÉT választásod van: vagy úgy élsz ma Magyarországon, ahogyan Gyurcsány idején (...) Ezt vagy úgy, amit ma Orbán kínál..."
Ezt hitetik el veletek és ti elég ostobák is vagytok ahhoz, hogy ezt beszopjátok. A politikusok csak azt tudják tenni, amire felhatalmazást kapnak. Ha a szavazók megvonják tőlük a bizalmukat, akkor kénytelenek más politikai ajánlattal előállni.
Ezen a napon különösen, de minden más napon is éppen ennyire fontos előre nézni. Megoldást keresni a helyzetre. A megoldás 40 millió magyar a Kárpát-medencében. Az energiákat pedig arra kell fordítani, hogy ezt a gondolatot elterjesszük, és megvalósítsuk. Nagyok szarul állunk vele. Gyarapodás helyett szorulunk vissza minden területünkön. Ennek így nagyon rossz vége lesz. Vége lesz.
"Hobby024Ez D-dúr és e-moll 2024. június 04. 12:01 Felhívnám a figyelmen a német birodalom keleti felén, és az Angliában ill. a nyugati világ egészségügyi és szoc. rendszerében uralkodó anomáliákra. Már a kádár renszerben és azóta is (Euró-Forint) ide jár a fejlett nyugat minden szolgáltatásért. Legyen az egészségügyi, kozmetikai stb. Hossó Andrea szerint a "fejlett" Angliában, az ipari régiókban nem tudják megfizetni a foghúzást. Eredj imádd őket! Én itt jól érzem magam,és szeretném, ha a gyermekeim is ebben az unikális kultúrában nőnének fel. Szarok az UNIÓRA!"
Te tényleg hülye vagy! :-) Amerikában verik a négereket? Nagyon szomorú. Csakhogy én sem néger nem vagyok, sem amerikai. Magyar vagyok és a saját hazámban szeretnék emberhez méltó módon élni.
Trianon a kvázi nyugati elnyomó fasiszta gyarmatosító államok vezetőinek az egyik minősíthetetlenül legaljasabb és legmocskosabb megnyilvánulása volt, ami örökre rájuk sütötte a hitványság és az erkölcstelenség bélyegét. Sajnos ez a szellem még most is itt lengedez Európa felett.