Harmadik világháború

2024. június 03. 10:47

Nem tudtunk kimaradni a Mohácshoz és Trianonhoz vezető világháborúkból sem, de ebből okulva képessé kell válnunk arra, hogy egy ezekhez hasonló mélységű harmadik nemzeti tragédia ne következzen be.

2024. június 03. 10:47
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Nyitókép: Bulent Kilic/AFP

„A modern Nyugat soha nem volt egységes birodalom, hanem a Nyugaton belüli dominanciáért – és ami ezzel egyet jelentett az elmúlt fél évezred során, a világ feletti uralomért – rendszeresen egymásnak feszülő nemzetállamok komplexumaként működött. Fontos hozzátenni mindehhez, hogy a világbirodalom uralmi elitje, ha úgy adódott, a saját nemzetállami talapzatát is brutálisan kifosztotta, mint ahogy most az Amerikai Egyesült Államok nevű világbirodalmi «felépítmény» teszi a nemzetállamával. Portugálok, spanyolok, hollandok, franciák, britek és az elmúlt évszázadban amerikai elitek töltötték be a világbirodalmi státuszt, és az évszázadonként kikerülhetetlenül bekövetkező világbirodalom-váltás mindig világháborúval járt.

Kivéve az elsőt a portugál–spanyol «őrségváltásnál», amikor VI. Sándor pápa «békésen» kettéosztotta a világot spanyol és portugál részre, és így a világháború elkerülhetővé vált.

Akkor még nem volt csúcsra járatva a liberális demokrácia, így a világot nem kérdezték meg arról, hogy akar-e spanyol és portugál részre «osztódni», amiből aztán számos elég sajátos következmény adódott.

A következő világbirodalom-váltás, a spanyol birodalom lehanyatlása és a holland világbirodalom felemelkedése azonban már egy olyan többdimenziós világháborúba torkollott, ez volt a harmincéves háború 1618 és 1648 között, ami az akkori Európához mérten emberéletekben és anyagi vagyonban mérve is nagyobb pusztítást hozott magával, mint a 20. század «harmincéves» háborúja 1914 és 1945 között.

A holland bukás után következett a francia világbirodalmi kísérlet a Napkirálytól Waterlooig, ami szintén sok millió halálos áldozattal járó világháborúval ért véget, és nyitotta meg az utat a Brit Birodalom felemelkedése előtt.

Az első és második világháborúként emlegetett «csinált» konfliktusokra azért volt szükség, mert a német birodalmi elitek úgy vélték, hogy az újabb évszázad a német világbirodalom évszázada, és nem Amerikáé. És mivel a háború első szakaszából nem okultak, így gyanútlanul sétáltak bele abba a csapdába, amit «harmadik» birodalmuk színlelt engedélyezésével a globális hatalmi rendszer állított nekik. Hasonló logikával csalták csapdába és számoltak le az orosz világbirodalmi aspirációkkal is. Ám a jelek szerint egy évszázad nyomán a birodalmi elitek negyedik generációja már olyan degenerációként mutatkozik meg, amely kikerülhetetlenné teszi a bukást, így ez most Amerikával is megtörténni látszik.

De míg az előző világbirodalom-váltásokat kísérő világháborúk során egyértelmű volt, hogy ki lesz a következő világbirodalom (a németek és oroszok történelmileg komolytalan kísérleteitől eltekintve), most minden eddiginél bizonytalanabb és kiszámíthatatlanabb a helyzet. 

Nem az történik, hogy a modern Nyugat egyik világbirodalmát felváltja egy másik nyugati nemzetállamra épített újabb világbirodalom, hanem valami más. 

De hogy mi ez a «másság», arra vonatkozóan csak elég bizonytalan feltevéseket fogalmazhatunk meg. Azt sem zárhatjuk ki, hogy a Nyugat, a nyugatias modernitás egész világrendszere van széthullóban így a kialakulóban lévő világválság sokkal mélyebb, a következmények sokkal drámaibbak lehetnek, mint eddig bármikor. Az így kialakuló világháború pusztító hatása is ehhez illeszkedik majd.

A világháborúból való kimaradásunk érdekében ugyan valóban mindent meg kell tennünk, de ez valószínűleg nem értelmezhető, hiszen a közepén vagyunk annak az aktív zónának, amely ennek a javában zajló újabb világháborúnak a tektonikai törésvonala

«Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni azt, amit lehet» – hangzik az erdélyi fejedelmek híres intelme, és most is ez a feladat. Kimaradni nem tudunk, mert a világot irányító «nem létező» erő ezt aligha engedi meg számunkra, de minden létező anyagi, fizikai, lelki, erkölcsi, szellemi energiánk összpontosításával arra törekedni, hogy «mentsük, ami menthető».

Nem tudtunk kimaradni a Mohácshoz és Trianonhoz vezető világháborúkból sem, de ebből okulva képessé kell válnunk arra, hogy egy ezekhez hasonló mélységű harmadik nemzeti tragédia ne következzen be, és ez talán még nem lehetetlen.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 126 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
konfucius
2024. június 04. 07:08 Szerkesztve
Olyan fasza lenne, Laci bátyám, ha nem vernéd keresztbe a miniszterelnök fő üzenetét így a kampányhajrában!! Arról nem beszélve, Laci bátyám, hogy a cikkedben egy mondatot sem mondasz arról, hogy mégis hogyan kerülhető el, hogy minden elvesszen, mi menthető, és hogyan mentse a magyar, ami menthető. Ha van is igazság a mondandódban, teljesen fölösleges volt ezt a cikket megírnod. Pláne most, amikor a Fidesz kampány fő üzenetét vered keresztbe. Legközelebb gondolkozz már, mielőtt cikket írsz!
mreinstand-2
2024. június 03. 17:02
Agymosó Bogár folytatja a hülyítést az arra fogékony, ostoba gombák körében. Célja az, hogy orbánt hatalomban tartsa.
ördöngös pepecselés
2024. június 03. 15:45
szerintem annyira világosan mint most, egyik birodalom váltásnál se látszott a jövendőbeli győztes Kína ma a világ több mint kétharmadának a támogatását élvezi és gyakorlatilag a világ energia forrásainak a többségére közvetett befolyása van
Pelso j.
2024. június 03. 14:41
Mocskos háborús riogató és uszító vagy.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!