«Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni azt, amit lehet» – hangzik az erdélyi fejedelmek híres intelme, és most is ez a feladat. Kimaradni nem tudunk, mert a világot irányító «nem létező» erő ezt aligha engedi meg számunkra, de minden létező anyagi, fizikai, lelki, erkölcsi, szellemi energiánk összpontosításával arra törekedni, hogy «mentsük, ami menthető».
Nem tudtunk kimaradni a Mohácshoz és Trianonhoz vezető világháborúkból sem, de ebből okulva képessé kell válnunk arra, hogy egy ezekhez hasonló mélységű harmadik nemzeti tragédia ne következzen be, és ez talán még nem lehetetlen.”