Ezt az őszt sem ússzuk meg: több városban is tombol a koronavírus
A közeljövőben a koronavírus-esetszámok növekedése várható.
Halálos mellékhatásai lehettek az AstraZeneca vakcinájának, ki is vonták a forgalomból.
Nyitókép: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP
Májusban kivonta a forgalomból a Vaxzeveria névre keresztelt koronavírus-vakcináját az AstraZeneca, az oltóanyag gyártását és eladását is teljesen leállították. Az angol-svéd gyógyszeripari vállalat megjegyezte, a piacon már vannak újabb vakcinák, amelyeket már az újabb variánsokra fejlesztettek ki, hogy azok ellen nyújtsanak kellő védelmet.
Az AstraZeneca adatai szerint világszerte hárommilliárd dózist adtak be a vakcinájukból, a forgalmazás első évében 6,5 millió emberéletet mentettek meg vele. Mint ismert, a Vaxzeveria forgalmazásának leállításának bejelentését megelőző napon az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) visszavonta a vállalat által gyártott vakcina engedélyét.
A vakcinával kapcsolatban számos baljós hír került már nyilvánosságra, a Daily Mail például emlékeztetett rá, hogy az AstraZeneca bírósági dokumentumokban is elismerte: az oltóanyag olyan mellékhatásokat okozhat, mint a például vérrögképződés és alacsony vérlemezkeszám. Már az oltások terjedésekor hangos volt a sajtó attól, hogy az AstraZeneca vakcinája vérrögöket okozhat. 2021 márciusában a nyilvánosság nyomásának hatására több országban is korlátozták, hogy az AstraZeneca vakcináját mely korcsoportok kaphatják csak meg. A statisztikák szerint 81 brit állampolgár halálát okozták a Vaxzeveria okozta vérrögök.
Ha hozzám hasonlóan ön is két, de legalább egy AstraZenecát kapott és a hírek hallatán megijedt, nem kell aggódni. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a Mandiner megkeresésére elárulta, nincs mitől félni.
A lakosságot megnyugtatása érdekében mindenekelőtt hangsúlyozzuk, hogy több évvel a vakcinációt követően a Vaxzevriával oltottaknak nem kell tartaniuk a Trombocitopénia szindróma (TTS) kialakulásától”
– fogalmazott a szervezet.
Az egészségügyi szervezet lapunknak elárulta, hogy az első oltóanyagok, beleértve AstraZeneca oltóanyagát is a COVID-19 pandémia során a SARS-CoV-2 ún. wuhani variánsa ellen alakítottak ki védettséget.
Mivel a SARS-CoV-2 folyamatos változik (mutálódik), újabb és újabb variánsok alakultak ki, melyek újabb járványhullámokat okoztak”
– tették hozzá.
Hazánkban közel 650 ezren kaptak Vaxzevria védőoltást.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ sajtóosztálya lapunk megkeresésére elárulta, 2022-re világossá vált, hogy a hatékony védőoltás feltétele az, hogy a vakcina az aktuális variáns ellen alakítson ki védettséget a lakosság körében, emiatt 2022 őszétől elérhetővé váltak az újabb és újabb variánsok ellen ható mRNS vakcinák. Miután az új variánsokkal szemben a vektorvakcinák - amilyen a Vaxzevria is - már nem lennének hatékonyak, ezért a vektorvakcinák gyártása és alkalmazása gyakorlatilag megszűnt. Mint elmondták, az AstraZeneca gyógyszergyártó cég is erre hivatkozva vonatta vissza a Vaxzevria készítmény centrális forgalomba hozatali engedélyét.
Az AstraZeneca vakcinára vonatkozó feltételezett mellékhatás-bejelentések alapján 3 esetben volt lehetséges összefüggés az oltással”
– közölték a Mandinerrel.
Mint írták, a TTS előfordulásának aránya az Európai Unióban is egy ezrelék alatti volt, és a vakcináció utáni első három héten belül fordult elő. „A jelentett esetek száma a második adag után tovább csökkent. Így több évvel a vakcinációt követően nem számíthatnak a Vaxzevriával oltottak TTS kialakulására” – fogalmazott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ sajtóosztálya.