„A 21. századot meg akarjuk nyerni!”
A magyar miniszterelnök ezt követően arról beszélt, hogy a magyaroknak komoly ambíciói vannak. „Egy szégyenteljes évszázadot elvesztettünk, de a 21. századot meg akarjuk nyerni, ehhez a győzelemhez partnerekre, befektetőkre, és a világ legmodernebb technológiájára van szükség, ezért köszönök a kínai elnöknek és delegációjának azt az együttműködést, amely
a legjobb, a világ legmodernebb technológiákat hozza Magyarországra elektromobilitásban, vasútiparban és IT-szektorban.
Emellett újabb mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket exportálhat Magyarország Kínába, valamint kiterjesztik az együttműködést a nukleáris ipar teljes spektrumára, amely nemcsak gazdadági tény, hanem a bizalom kifejeződése is” – sorolta. Orbán Viktor hozzáfűzte, hogy 50 éve jelen vagyunk ebben az iparágban, és jelenleg is Európa legnagyobb nukleáris fejlesztése Magyarországon történik.
„Az a tervünk a következő évtized elejéra már Magyarországon 60-70 százalék között lesz a nukleáris energia aránya” – tekintett a jövőbe a kormányfő.
Orbán Viktor azt is megköszönte Hszi Csin-pingnek, hogy Kína díszvendégként hívta meg Magyarországot a Kínai Nemzetközi Befektetési és Kereskedelmi Kiállításra Hsziamenbe, „ahova Magyarország el is fog menni, és legjobb tudása szerint mutatja meg, hogy mire vagyunk képesek”.
A közös sajtónyilatkozatot alább tekintheti meg:
Hszi Csin-ping: Bízom a kétoldalú együttműködésben a két ország között
Hszi Csin-ping felszólalásában elmondta, nagy örömmel tölti el, hogy állami szintű látogatáson vehet részt Magyarországon. Ezt követően köszönetet mondott Sulyok Tamás köztársasági elnöknek, Orbán Viktor miniszterelnöknek és a magyar kormány tagjainak a vendégszeretetükért.
Majd leszögezte, hogy „a történelem során most tapasztalhatjuk a legjobb kapcsolatot a két ország között. Barátságos és gyümölcsöző tárgyalást folytattam a miniszterelnök úrral. Mélységében megvitatuk álláspontunkat és
konszenzust érünk el a kínai-magyar kapcsolatok erősítése tekintetében za új korszakban”.
„Fontos, kétoldalú együttműködést alátámasztó dokumentumokat írtunk alá és bízom a jövőbeni kétoldalú együttműködésben a két ország között”.
„Orbán Viktor miniszterelnök úrral egyetértettünk abban, hogy Kína és Magyarország mindig is jó barátok voltak, amelyek bíznak egymásban és segítenek egymásnak, és kölcsönösen előnyös kapcsolatok kialakítására törekednek”.
Hszi Csin-ping arról is beszélt, hogy úgy döntöttek, közös nyilatkozatot adnak ki, melyben bejelentik az átfogó, stratégiai partnerséget Kínára és Magyarországra vonatkozóan az új korszakra való tekintettel.
Ebből az új kiindulási pontból minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy
az együttműködést egy arany útra vezessék, amely nagyobb célok elérését szolgálja”.
Ez lehetővé teszi számukra, hogy újabb lendületet adjanak a két ország fejlődésének.
Mindkét fél fenntartja a szoros együttműködést magas szinten, megerősítik a párbeszédet és kormányzati tapasztalatokat osztanak meg egymással, támogatják egymás érdekeit – folytatta.
„Kína nagyra értékeli Magyarország szilárd elkötelezettségét az egy Kína-elv irányába és támogatja Magyarországot a nemzeti érdekeinek megfelelő gazdasági fejlődés útján. Mindketten egyetértünk abban, hogy
az Övezet és Út kezdeményezés, illetve Magyarország keleti nyitás stratégiája kompatibilisek egymással”
– húzta alá a kínai elnök, hozzátéve: szorosabbra vonják az együttműködést, mélyítik azt például a kereskedelmi és a pénzügyi területen, valamint előmozdítják a Budapest-Belgrád vasútvonal megvalósulását és más projekteket.
Hszi Csin-ping arról is beszélt, mindkét fél hisz abban, hogy szilárd alapja van a hagyományos barátságnak a két ország között és folytatják a két ország nyelveinek tanításának támogatását, kihasználják a kulturális központokat, megerősítik a sport és a média területén az együttműködést, valamint előmozdítják a kölcsönös tanulást a különböző kultúrák és emberek között. Tovább javítják a kölcsönös belépési és kilépési politikát, előmozdítják a közvetlen járatok fejlődését.
A kínai elnök a közös sajtótájékoztót azzal zárta, hogy
Kína közös fejlődést és prosperitást kíván élvezni Magyarországgal,
a közös erőfeszítések segítségével Kína és Magyarország fényesebb jövő elé tekint”.