Mégis mi értelme van a majálisozásnak 2024-ben? Szanyi Tibor válaszol

2024. május 01. 09:01

Mit érez egy szocialista ma, 2024 május elsején, amikor a kétkezi munkásság – mivel világszerte eltűnőben van – kezd megszűnni politikai tényezőnek lenni? – ez a kérdés motoszkált bennünk, s vettük a bátorságot, hogy átlessünk a túloldalra. Az ISZOMM elnökét arról is megkérdeztük, szerinte is csak a sörről és a virsliről szól ma a munka ünnepe.

2024. május 01. 09:01
Vizvári Soma

Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner

 

Ugyan az 1950-es évek óta a katolikusok május elsején megülhetik munkás Szent József ünnepét, azért valljuk be, a tavaszi időszakban az Anyaszentegyház híveire nem ez a piros betűs nap van a legnagyobb hatással. A jobboldali ember pedig hagyományosan nem nagyon tud mit kezdeni május elsejével. Vagy már ez sem így van? Végülis ki ne venne szívesen egy vattacukrot a gyerekének a Városligetben, ha már amúgy sem kell dolgozni és az idő is szép, attól még, hogy a vasárnapi ebédnél gyakran felkiált: „rohadt kommancsok!”? De ha ma már ez az általános hozzáállás azok körében is, akik libabőrt kapnak a „szocializmus” szó hallatán, akkor vajon jelent még egyáltalán valamit ez a nap azon kívül, hogy „jók a programok, evés, ivás”? Ebben a kérdésben nem mi vagyunk az illetékesek, de akkor ki? Gyurcsány Ferenc manapság gyakran használja a „szociáldemokrácia” kifejezést, ám az is igaz, hogy valaki egyszer azt mondta a korábbi miniszterelnökre: „egy mentálisan megzakkant bolsi-milliárdos”.

Ki is mondta ezt? Őt kéne megkérdezni…megvan! Szanyi Tibor volt!

„Május elsejét kiüresítették a kommunista és a kapitalista urak” 

– jelentette ki az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) elnöke a Mandinernek nyilatkozva.

Szanyi Tibor úgy érvelt, május elseje, a munka ünnepe pont azért munkaszüneti nap, mert szimbolikus sztrájknap, melynek eredete a nyolcórás munkanap követelése.

Mint mondta, „a tőkések mindig is igyekeztek ellényegteleníteni, tartalmától megfosztani a munka ünnepét, de a kommunista rendszerek is ellényegtelenítették azzal, hogy azt hirdették, »itt a kánaán, megvalósult a 8 órás munkanap, tehát ünnepeljünk«”. Tehát eltérítették az egészet, eleve győzelmi napnak minősítették a küzdelmi napot”.

Szanyi megjegyezte, egyrészt nem igaz, hogy az előző rendszerben egyáltalán nem kellett senkinek túlórázni, másrészt ezzel kapcsolatban a baloldali mozgalmaknak máig lehetnek érdemi követeléseik világszerte.

Sőt, az ISZOMM elnöke szerint az európai szocialisták már nem is akarnak megállni a 40 órás munkahétnél, hanem a 35 órást követelik.

„Dolgozz kevesebbet, többért!” – hangoztatta az új jelszót Szanyi.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) majálisa a Városligetben 2022. május 1-jén (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Az ISZOMM elnöke szerint egyébként nem csak május eleseje jelentése lett eltompítva, a szolidaritás fogalmát is eltorzították, ami – mint mondta – eredetileg nem valami jótékonykodás, hanem olyan politikai akció, amikor különböző társadalmi és érdekcsoportok kiállnak egymás ügyei és követelései mellett.

Így történt Szanyi szerint, hogy mára a szolidaritásról az embereknek a sajnálkozás, míg május elsejéről a „sörvirsli”, vagy a „vurstli és virsli” jut az eszébe.

Felvetettük: nem lehetséges, hogy a kiüresedés inkább annak köszönhető, hogy világszerte eltűnőfélben van a munkásosztály, a szocialisták hagyományos bázisa? 

Szanyi Tibor ezt nem tartja elfogadható magyarázatnak.

A munkásosztály, mint olyan, valóban eltűnt a tőkések legnagyobb örömére, cserébe viszont az alkalmazotti réteg soha nem szerveződött meg olyan szakszervezeti módon, mint annak idején a munkásság, tehát ma is vannak olyan csoportok, akik kiállhatnának egymásért, de nem teszik, mert kiölték belőlük a szolidaritást” 

– érvelt az ISZOMM elnöke.

Az ISZOMM a Vajnai Attila-féle Magyarországi Munkáspárt 2006 - Európai Baloldallal tart megemlékezést reggel 9 órakor „a május elsejének elfeledetten álló városligeti emlékművénél” a Dózsa György út és az Ajtósi Dürer sor sarkánál. A két párt „arra buzdítja minden becsületes honfitársunkat, hogy a nagy napon a lehetőségeihez mérten tegyen egy főhajtást” a helyszínen.


 

 

 

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dodek4b
2024. május 01. 12:33
Az élet előre megy nem hátra , nosztalgiázni nem bűn , csak a "temetőbe" vezet . Ha lehet kerüld a múltat méltatni , mivel minden nagy sláger így szól " régen jobb volt ". Egy frászt , csak akkor voltál fiatal , és akkor még nem fájt semmid ! Gondold át és tanulj az unokáidtól , hidd el megéri !
pollip
2024. május 01. 12:02
Néhány hejen átértékelték és új tartalmat adtak a felvonulásnak. Sport majális a neve és a város sportolói vonulnak fel remek hangulatban, megmutatva a város sportéletét. A sportban is sokat kell dolgozni....
bozso-az-ordog-es-annak-ugyvedje-69
2024. május 01. 10:50
Szanyi kapitány mindig irányt mutat! Akkor is, ha be van állva!
abcd2k
2024. május 01. 10:23
Szakadjunk el Szanyitól, meg a politikától, nézzük magát az embert. Május elseje, illetve a hozzá kapcsolt tartalom egy célkitűzés volt, mint az olimpián a bajnoki cím. A cél elérését követi az eufória, de annyi, azzal vége, egy kellemes emlék marad. Május elseje már nem tartalmaz semmiféle célt, nem von össze semmilyen társadalmi réteget, már csak azért sem, mert ma Európában munka nélkül is jobban lehet élni , mint régen kemény munkából. Így vagyunk az összes régi ünnepünkkel, eredeti tartalmától megfosztott, elüzletiesedett, bevásárló kényszerré amortizálódott. Az ember semmit nem értékel, amiért nem kell küzdenie. Ádám: ... " A cél halál, az élet küzdelem, S az ember célja a küzdés maga."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!