Nagyon közel laktunk egymáshoz Brüsszelben, én akkor még egyedül voltam kint, sokszor babusgattam a kisfiukat, délutánonként Judittal bandukoltunk haza egy-egy izgalmas parlamenti nap után, megállva a park menti sörözőben, ahonnan néha könnyekkel küszködve mentünk hazafele. Feszültségeket a kezdetektől tapasztaltunk kettejük között, igazából a legelejétől kezdve. Gyakran összejártunk. Velük egy vacsora, egy kávézás, egy sörözés mindig olyan volt, hogy a kés megállt a levegőben. Időnként annak drukkoltunk a férjemmel, Attilával, hogy csak legalább most az egyszer ne legyen valami verbális abúzus Péter részéről. Ezek a jelenetek, viták egyre fokozódtak. Valami olyasmi volt az elképzelés, hogy náluk ez a konstelláció és ebből kell főzni. Nem akartak ebből kilépni, Judit mindig reménykedett, hogy jobb lesz. Egyre rosszabb lett. Azt, hogy néhol tettlegességig fajult a dolog, Judit most már elmondta, de nekünk nem igazán beszélt erről. Lesújtó volt látni az elkeseredettségét és azt, hogy Péterre mi, barátok sem tudtunk hatni. Csapdahelyzet volt, nyitott, ámde toxikus kalitka. Azt tapasztaltuk, hogy sokszor nagyon kialvatlanul jöttek, sistergett a levegő. Elég gyakran hallottuk Judittól, hogy megint egy nehéz estén vannak túl. Visszagondolva az az elképesztő, hogy mi próbáltuk keresztényi és humánus humorral, ragályos jókedvvel gyógyítani őket, lezseren, de ezt főleg Péter lerázta magáról. Ő mindannyiunkat lenézett, mi pedig erre legyintettünk, mert mit számít ez, ő ilyen, amúgy meg menjünk kirándulni a belga vidékre.
Ezek a verbális abúzusok miben nyilvánultak meg?
Eleinte, a brüsszeli kezdeti években azt gondoltuk, hogy ez igazándiból egy amolyan jogászi évődés. Ezek az évek során egyre durvultak. A dolog mindig úgy zajlott, hogy ültünk egy asztalnál és beszélgettünk négyen, és Judit mondjuk valamiről kifejtette a véleményét. Erre Péter hepciáskodóan, hidegvérrel és tudatosan, robothangon rákapaszkodott, és folyamatosan addig tolta pro és kontra Judit felé a véleményét, amíg fel nem hergelte. A célját nem értettem, de az volt az érzésem, hogy ez egy dominanciaharc, el akarja bizonytalanítani Juditot. Sokszor úgy álltak fel a végén, hogy majdnem egymásra borították az asztalt. Ez jóval több volt, mint olaszos családi virtus. Azt lehet mondani, hogy mi nagyon közeli barátok voltunk. Azt gondolom, hogy a közeli barátok előtt az ember megengedhet magának többet, mint másokkal. De valahogy, ha tízen ültek az asztalnál, akkor is mindenki a végén úgy távozott, hogy basszus, lehet, hogy többet nem jövök, mert ez a hangulat, amit Péter teremt, toxikus és megalázó. Nincs rá szükség, felnőtt és szuverén emberek vagyunk, miért is kapjuk a fejmosást?