Így működik a gondosóra, ami már életet is mentett
A kormány ingyen, alanyi jogon adja a gondosórát a 65 éven felülieknek, akik egy gomb megnyomásával értesíthetik a diszpécserszolgálatot.
Segítségkérés gombnyomásra – töretlen népszerűségnek örvend a 65 év feletti idősek körében a magyar kormány ingyenesen igénybe vehető Gondosóra programja.
Egész Európában egyedülálló a magyar kormány által létrehozott Gondosóra program, amely a 65 év feletti időseknek nyújt alanyi jogon hozzáférhető jóléti háttérszolgáltatást – a rászorulók baj esetén értesíthetik az ingyenesen biztosított készülékkel az állandóan elérhető diszpécserszolgálatot. Az egyetlen gombnyomásra érkező segítség célja, hogy a társadalom legidősebb rétege szükség esetén azonnal jelezhesse, ha vészhelyzeti támogatásra szorul.
A 2023 júliusától a Miniszterelnöki Kabinetiroda által koordinált program indulása óta már több mint félmillióan regisztráltak a Gondosórára, a szakemberek pedig 6500 súlyos, életmentő helyzetben reagáltak a segítségkérésre.
A program mérföldkőnek és jelentős támogatásnak számít az idősgondozás területén.
Nagy segítséget jelent nemcsak azoknak, akik használják az eszközt, hanem biztonságot és megnyugvást nyújt a felhasználó családjának, szeretteinek, hozzátartozóinak is, tudva, hogy a segítség és a biztonság egy gombnyomásra elérhető.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány ingyen, alanyi jogon adja a gondosórát a 65 éven felülieknek, akik egy gomb megnyomásával értesíthetik a diszpécserszolgálatot.
A Gondosóra program minden 65 év feletti, saját otthonában élő, magyar állampolgár számára elérhető, a regisztráltakat biztonságban tudhatja a család, akkor is, ha adott esetben távolabb él az idős hozzátartozótól. A szerettekről való gondoskodás a közvetlen környezet – szükség esetén a formális szociális ellátórendszer – bevonásával valósul meg, ráadásul a készenléti szervek tehermentesítésével párhuzamosan.
Ahogy a program életre hívói ismertetőjükben jelzik, a szolgáltatással a generációk közötti szakadékok áthidalását, a törődésen keresztül a mélyebb emberi kapcsolatok kialakítását kívánják segíteni: „az elmúlt évszázadokban a családok életében még magától értetődő volt a fizikai közelség, több generáció együttélése. A közös, nagyobb háztartások egyfajta biztonságot nyújtottak, a családtagok egyszerűen és gyorsan tudtak gondoskodni egymásról, ám az idők során ez megváltozott, szétszóródtak a családok, ezáltal nehezebbé vált a távol élő idős hozzátartozókról, ismerősökről való gondoskodás. Az idősek támogatása fontos és felelősségteljes feladat, amelyet hozzá kell igazítani a megváltozott körülményekhez és a technológia fejlődéséhez.”
A Gondosórával a magyar kormány olyan digitális megoldást nyújt a családoknak, közösségeknek, amelynek segítségével tehát a gondoskodás, törődés úgy is megvalósulhat, ha a családtagok, ismerősök fizikálisan épp távol vannak egymástól – írja a program hivatalos honlapja, amely egyben a könnyed regisztráció lehetőségét is biztosítja. A program kizárólag magyar nyelven vehető igénybe, a regisztráció, a szolgáltatás és a diszpécserek segítségnyújtása is magyarul történik. Óriási segítség az időseknek.
A program elsődleges célja az otthoni és önálló életvitel meghosszabbítása. Sokszor az önellátás mellett is szükség lehet külső segítségre. A Gondosóra program segít abban, hogy az idős, többségében egyedül élő emberek szükség esetén egyszerűen elérjék azt a személyt, aki gyorsan, valódi segítséget tud nyújtani nekik.
A Gondosóra program a már említett jelzőrendszerre épül, ehhez kapcsolódik egy országos lefedettségű távfelügyeleti és diszpécserszolgáltatás. A jelzőeszköz riasztásakor szakképzett munkatársak próbálnak segíteni a felmerülő problémákban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az eszköz egy 65 év felettiek számára ingyenesen igényelhető segélyhívó.
Az első számú kontaktszemélyek – a segítő családtagok, rokonok, ismerősök, szomszédok – önzetlen és felelősségteljes tevékenységet végeznek, hiszen általuk és a programnak köszönhetően
a biztonságérzet, az éjjel-nappali figyelem biztosítása és a segítségnyújtás bentlakásos ellátás igénybevétele nélkül is megvalósul.
A készüléket csuklón vagy nyakban is lehet viselni, víz- és ütésálló, erősebb ütést vagy esést érzékelve automatikusan jelzést ad a diszpécserszolgálatnak. Ha valaki elájul és a földre zuhan, azonnal értesítik a mentőszolgálatot. A közvetlen életveszély mellett olyan élethelyzetek is kialakulhatnak, amikor a diszpécserszolgálat segít, például egy kis településen a falugondnok, kazánszerelő értesítésével. A közelmúltban például eltévedt egy idős nő az erdőben a Tolna vármegyei Szakcs mellett. A gondosóráján keresztül segítséget kért, a riasztás után pedig kevesebb mint fél órával megtalálták a dombóvári hivatásos tűzoltók az eszköz által küldött GPS-koordináták alapján. A jelentések szerint a bejövő hívások száma nagyságrendileg háromszorosára nőtt a kezdeti időszakhoz képest: átlagosan napi kétezer hívás érkezik, ennek körülbelül 10 százaléka a sürgős eset.
Fotó: Pixabay