Bohár Dánielen köszörülték a nyelvüket a megihletett, majálisozó DK-sok
Komoly ígéretet tettek a riporternek.
Bardóczi Sándor egy három évvel ezelőtti műholdfelvétellel cáfolna mai érveket: a Liget Budapest miniszteri biztosa reagál az állításokra.
Írta: Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa
Bardóczi Sándor fővárosi főtájépítész (?) – erre később még visszatérnék – a közösségi médiafelületén közzétett és több hírportál által átvett minapi posztjában azt állította, hogy nem igazak a fővárosi közgyűlés most októberi ülésén elhangzott azon képviselői mondatok, amelyek szerint a Városligetben a Liget projektnek köszönhetően mára jelentősen nőtt a zöldfelület.
Ezen állítását – a legendás főtájépítészi szakmaiság jegyében – egy három évvel ezelőtti, 2020-ban készült műholdfelvétellel mint perdöntő bizonyítékkal támasztotta alá.
Tulajdonképpen bámulatos az érvelés öntudatos, nyílt arcátlansága: ahogy egy három évvel ezelőtti felvételnek jelen idejű érvényességet tulajdonít,
miközben pontosan tudja, hogy a ligeti zöldfejlesztések zöme éppen az azóta eltelt három évben valósult meg,
vagyis messzemenően érvényes a mai állítás a ligeti zöldfelületek mennyiségének és minőségének növekedéséről.
Csak emlékeztetőül: a Liget Budapest Projekt eddigi fejlesztései során már több mint negyedmillió négyzetméter zöldfelület újult meg, 72 ezer négyzetméter burkolt felületet bontottak el, elültettek több mint ötszáz lombos fát és 130 fenyőt, közel 70 ezer cserjét és több mint kétszázezer évelőt.
Nem véletlen, hogy a Városliget megújult részei – beleértve a kibővült és megújult parkfelületeket éppúgy, mint az új épületeket és létesítményeket, a Magyar Zene Házától a Nagyjátszótérig – elképesztő népszerűségnek örvendenek, látogatottságuk átadásuk óta már sokmilliós. Az idelátogatók, pártpreferenciáiktól függetlenül, mára pontosan látják, hogy a Liget projektet a Városliget „tönkretételével”, „elpusztításával” vádoló fővárosi jeremiádák valóságtartalma zéró volt, és azok kizárólag a fővárosi vezetés zöldidentitásának olcsó bizonygatására szolgáltak.
Mára pedig már arra se jók, sőt: pont az ellenzéki szavazóknak üt leginkább szöget a fejükbe, hogy az általuk amúgy preferált városvezetés sokéves gyűlöletkampányában vizionált pusztulás helyett
a Liget projekt által megújított részeken egy minden ízében jobbá és szebbé vált Városligetet találnak.
Csak összehasonlításképpen, a főváros másfél évig küszködött a Blaha Lujza tér kevesebb mint ezer négyzetméterén a néhány tucat új fa fémjelezte zöldfelület megújítással. De nem fényesebb a helyzet az állítólag kiemelt prioritásuként kezelt Városháza park létrehozásával kapcsolatosan sem.
Egy 2022. tavaszi fővárosi önkormányzati közlemény fogalmazott a következőképpen: „a Főváros vezetésének egyik legfontosabb választási ígérete, hogy a Városháza előtti elzárt, jelenleg parkolóként használt területen Budapest új, zöld főterét alakítsa ki: „Visszaadjuk a budapestieknek a Városháza előtt most parkolóként elkerített területet, amely Budapest ideális főtere lehetne. A téren parkosított agórát alakítunk ki” (idézet Karácsony Gergely 2019. őszi választási programjából).
Nos, az „egyik lefontosabb választási ígéret” megvalósítása – az általuk időközben meghirdetett klímavészhelyzet kellős közepén – az önmagát turbózöldnek beállító fővárosi vezetéstől megszokott tempóban halad, vagyis a hivatalba lépésük óta eltelt négy év alatt ígéretük ellenére a területen egyetlen hivatali parkolóhelyet sem szüntettek meg, és a parkolók helyén nem hoztak létre egyetlen négyzetméter zöldfelületet sem.
Ha rájuk lett volna bízva a Városliget megújítása, valahol a 24. században talán a végére is jutottak volna.
S akkor néhány szó erejéig térjünk vissza a főtájépítészi tisztség kérdésére. Az önkormányzati és hivatali feladatköröket meghatározó nyilvános fővárosi dokumentumok egyikében sem létezik ez a tisztség.
Kérdés tehát, hogy ki, mikor és mi alapján nevezte ki Bardóczi Sándort egy nemlétező pozícióba. Reméljük, hogy azért mégiscsak van valahol egy olyan, az önkormányzat által elfogadott szervezeti szabályzat, amely szerint egy ténylegesen létező tisztséget, jogosan tulajdonít magának az osztályvezető úr, s nem pedig valami ügyes kandi kamerás átverés ez a főtájépítészkedés. Bár a fentebb leírt „bizonyítási” technika utal ez irányú affinitásra.
Fotó: részlet a megújult Városligetből (MTI)