Kárpátalja és az alapszerződés

2023. szeptember 02. 16:59

Én csak leírtam ... – Elszalasztott lehetőség? Jóhiszemű naivitás? Bátortalanság? Hazaárulás?

2023. szeptember 02. 16:59
Jeszenszky Zsolt
Jeszenszky Zsolt
Magyar Nemzet

„Mondanám, hogy Huth Gergely két héttel ezelőtti írása (A horvátoknak sikerült, 2023. augusztus 15.) újra lángra lobbantotta a régi vitát, de igazából izzó parázsként mindig itt van köztünk. Medvebőrként terül el előttünk a padlón, és mint Buster Keaton, mindig belebotlunk. (Ezt a kiváló allegóriát Fábry Sándor használta egyszer a Kádár-rendszerre, de itt is jól megáll.) Valóban, ebben a témában nem sikerül megegyezni vagy legalább elfogadni egymás álláspontját. Sőt a szemben álló felek egyre dogmatikusabban ragaszkodnak saját igazukhoz, egyre nagyobb sértéseket is vágnak egymás fejéhez. Igazából nem is egy, hanem két ügyről van szó, bár ezek szorosan összefüggnek.

A piros sarokban találjuk azokat, akik szerint hiba (maradjunk egyelőre ennél a visszafogottabb megfogalmazásnál) volt 1991 decemberében aláírni az ukrán–magyar alapszerződést. És nagyjából ugyanez a csapat tudni véli azt is, hogy ebben az időben Ukrajna felajánlotta Magyarországnak Kárpátalját, de Antall József és kormánya (Jeszenszky Gézával a külügyminiszteri poszton) visszautasította az ajánlatot. A kék sarokban pedig értelemszerűen az akkori érintettek (édesapám hál’ Istennek még él, Antall József sajnos már nem), valamint további egykori MDF-es politikusok helyezkednek el. Próbálják egyrészt védeni a mundér becsületét – helyesen; másrészt meggyőzni a nyilvánosságot (s talán saját magukat is), hogy Ukrajna iránti akkori rokonszenvük, jóhiszeműségük nem volt hiába­való és hibás – ezt már kevésbé helyesen.

Szögezzük le: utólag mindig könnyű okosnak lenni. Ezt folyamatosan próbálom elmagyarázni Huth Gergőnek is (akivel egyébként jó barátságban vagyunk) részben apámék védelmében, de általában a politikai tisztánlátás kedvéért is.”

Kapcsolódó vélemény

undefined

Huth Gergely

Magyar Nemzet

Idézőjel

Értelmes és építő közbeszéd indult Trianon meghaladásáról.

***

Nyitókép: Andrij Baloga Facebook-oldala

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ekeke1
2023. szeptember 03. 16:25
"Meduza99 Hogy mersz ilyet leírni?" Hogy MEREK?:-P vicces... Úgy "merek" hogy ez a megalapozott véleményem. Magyarországnak Mátyás király és részben Bethlen Gábor óta nem volt hasznot hajtó politikusa. Jellemző hogy az a Deák Ferenc a haza bölcse aki belevitte az országot a dualizmusba, aminek 50 év alatt a magyarok amerikai kitantorgasa,a zsidók beozonlese végül az első világháború és Trianon lett az eredménye. Horthyt próbálják fényezni aki még egy normális kiugrást sem volt képes végrehajtani, ehelyett jöttek a nyilasok és a német megszállás, miközben még a románok is győztesként fejezték be a világháborút. Rákosi, Csermanek, Horn, Gyurcsány, Göncz,Antal&Co? Szánalmas amatőrök illetve feketeoves hazaárulók. Orbánék? Tessék mondani,ez külpolitika? Hiszen az ukrán, olah stb autonómián kívül még egy Bős Nagymarost sem tudták lerendezni,a totok vígan elterelték a Dunát és használják az áramot. Úgyhogy ne tessék nekem magyar politikusokat emlegetni.
Kup_Lung
2023. szeptember 03. 12:14
"Szögezzük le: utólag mindig könnyű okosnak lenni. " ----- Valóban. De Huth G. hazaárulózása Antallékat illetően meg azt mondatja : Utólag mindig könnyű hülyének is lenni. ---- Jeszy helyesen kiemeli h. akkor nem Ukrajna volt a fő irány a nemzetpolitikában hanem Erdély és a fő veszély ránk meg a kisantant ( Csehszlovákia, Szerbia és Románia ) összezárása ellenünk. így a mozgástér hihetetlen szűkülése folytán anno nagyon is célszerű volt Ukrajnával barátibb politikát folytatni ellensúlyozva ezt. Nem is beszélve a belső posztkommunistáinkról és a médiumokról akik mind támadták. ----- Antall egyébként a legbátrabb keleti külpolitikát folytatta a rendszerváltás utáni min.elnökeink közül! Mondjuk ki mert az oroszokkal azóta is olyan határozott lenni? Egyről sem tudok . A Varsói Szerződés felülvizsgálatát még a lengyel min. elnök (Mazowiecki) sem merte az oroszokkal face to face megtenni. (Göncöt meg hagyjuk is az kifejezetten félt a komoly témáktól) ----
megfejtô
2023. szeptember 03. 11:53
Kalaplengetés Jeszinek. 1. Az apjával való nyilvános konfliktus intelligens kezelése. 2. Ahogy ez az írás is, Jeszi elemzései képesek komplexitásukban vizsgálni a narratívákat. 3. Tartja a frontot a nyilvánosságban a jobboldalt képviselve, saját nevét és arcát vállalva. Köszönjük!
gyzoltan-2
2023. szeptember 03. 09:03
gyzoltan-2kampman 2023. szeptember 03. 09:02 Se szovjetnek, se orosznak, se ukránnak semmi keresnivalója nem lehet a Kárpátokon belül! Ez európai alapvetés! Axióma!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!