Ideje, hogy mindazok, aki gúnyosan szoktak függetlenobjektívezni egynémely portált, felülvizsgálják előítéleteiket: most például a HVG rukkolt elő egy kis videóval, amelynél elfogulatlanabbul nehéz lenne megcáfolni egy szívós ellenzéki tévhitet és igazolni bizonyos konzervatív meglátásokat.
Az eredeti elképzelés az lett volna ugyan, hogy kilátogat az újságíró a Szigetre, és felerészben új-zélandi és ausztrál (liberális) fiatalok megkérdezésével jól bebizonyítja: miközben „a Fidesz különösen büszke arra, hogy Orbán Viktor messze földön híres mint az európai kereszténység védőbástyája, a jobboldal nemzetközi vezére”, lám,
akadnak huszonéves aotearoai maori leszármazottak, akiknek álmukból felébredve, a következő buliba tartván semmit nem mond az „Viktor Orbán” név.
A projektnek ez a része azonban kevésbé sikerült meggyőzőre – egy skandináv metálbanda világhírét se igen lehetne azzal megkérdőjelezni, ha egy Bergennél horgonyzó üdülőhajóról partra szálló hesseni nyugdíjascsoport tagjainak többsége nem tudja névről beazonosítani az együttest.
Ellenben a videóból parádésan bizonyítást nyer: teljesen alaptalan mindazok paranoiája, akik külföldön szégyellik „bevallani” magyar mivoltukat, és/vagy lesújtó pillantásokat vélnek kapni amiatt, hogy Orbán Viktor Magyarországáról érkeztek. Íme, itt vannak ezek a HVG által megkérdezett, nyilván írni-olvasni tudó, érdeklődő ifjak, Ausztráliától Írországon át Hollandiáig, és miközben konkrétan Budapestet választották nyaralásuk helyszíneként, messzemenően indifferens számukra, hogy ki itt a miniszterelnök. Simán megvették ide a repülőjegyet, beruháztak egy fesztiválbérletre, minden egyes energiaitallal fizetik a költségvetésbe a 27 százalékos áfát és a népegészségügyi termékadót anélkül, hogy egy pillanatra is érdekelné őket a kormány összetétele. Akkor hát miért kellene tartani attól, hogy a csupaszív campobassói házinéniből Magyarország nevének hallatára előtör hét Szabó Tímea?
Hogy egy gelsenkircheni döneres megvetőleg a fejünkre olvassa a magyar gyermekvédelmi törvény valamely passzusát? Ugye.
Teljesen felesleges ez az ostoba komplexus – attól még, hogy valaki befeszülten orbánfób, nyugodt lehet afelől, hogy a világ túlnyomó része nem az. Legközelebb tessék bátran és öntudatosan válaszolni külföldön az állampolgárságot firtató kérdésre – még az se kizárt, hogy a beszélgetőtárs csillogó szemmel fogja felidézni legutóbbi magyarországi nyaralásának emlékét.