Az esetek többségét továbbra is a gyermekvédelmi intézményekben lakó tizenévesek elszökése teszi ki.
Az előző évkehez képest enyhe emelkedést mutat a gyermekeltűnések, pontosabban az eltűnések miatt elrendelt rendőrségi körözések száma – tudatta kérdésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Osztálya.
A nyilvántartási rendszer adatai alapján
Ez a szám az Index tavalyi cikke alapján 2021-ben háromezer-hatvannyolc (a tizennégy év alattiak esetében), illetve 15 100 volt (a 14-18 év közötti korosztályban – a szerk.).
A rendőrség válasza szerint azonban fontos kiemelni,
Kiskorúak esetében a körözések magas számát jellemzően a gondozási helyükről engedély nélkül távozott, vagy oda az előírt időben vissza nem térő, ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett kiskorúak száma jelenti.
A statisztikában szerepel az is,mikor egy kiskorú egy évben akár több alkalommal is engedély nélkül távozik a kijelölt gondozási helyéről.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lapunknak küldött válasza alátámasztja a rendőrség közlését, az ő tapasztalataik szerint is az eltűnések legjellemzőbb okai ugyanazok,
Ennek hátterében nem csak a gyermekvédelmi szakellátás erőforrás hiánya áll, hanem az is, hogy a nevelésbe vett gyermekek nagy része többszörösen traumatizált, mire bekerül egy gyermekotthonba, és e traumák feldolgozásához nem kapnak segítségét – írta válaszában az alapítvány.
A Kék Vonal segélyvonalát leginkább lelki egészséget-betegséget érintő témákkal hívják a fiatalok: szorongás, depresszív tünetek, önagresszió, de minden nap van példa bántalmazás, elsősorban családon belüli bántalmazás miatti hívásra is.
Az alapítvány kérdésünkre hangsúlyozta: ha eltűnik egy gyerek, azonnal a rendőrséghez kell fordulni. Nem érdemes ezzel várni, különösen, ha felmerül az öngyilkossági veszély, vagy bármilyen bűncselekmény gyanúja.
Nyitókép: Getty Images/illusztráció