Megindul Magyarországon Közép-Európa egyik legnagyobb katonai fejlesztése
Példálanul modern katonai objektum épül Szolnokon.
Szubjektív gyűjtésünk a nemzeti ünnepen elhangzott beszédekből.
„Ha két magyar összetalálkozik, jó esély van arra, hogy perceken belül három véleményen legyenek” – mondta a magyar néplélekről ünnepi beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök Kiskőrösön arról beszélt, a 19. század közepének Magyarországa is kereste, hogy merre szabjunk irányt a hazának, ezt a várva várt keresett szót és irányt pedig Petőfi adta meg a hazának. „Minden magyarban van egy kis Petőfi, és Petőfiben ott van minden magyar” – fogalmazott a kormányfő, aki szerint a szabadság magyar nyelvjárását Petőfi teremtette meg, a magyar pedig „a szabadság legsikerültebb nyelve”.
Petőfit megidézve Orbán Viktor arról beszélt, ma is „Látjuk, ahogy fellázad, amikor idegenek akarják megmondani a magyaroknak, hogyan éljenek. Látjuk, ahogy szembefordul a világ hatalmasaival, akik újra be akarják olvasztani a magyarokat egy európai szuperállamba. Látjuk, ahogy odakanyarintja a 12 pont elé, hogy legyen béke.”
Sohasem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből!”,
ígérte Orbán Viktor.
A miniszterelnök teljes beszédét itt tudja meghallgatni:
Míg Orbán Viktor Petőfiről és a békéről értekezett, Dobrev Klára budapesten a végső harcot hirdette meg. A Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője pártja Egyetem téri rendezvényén úgy fogalmazott, „Ez lesz az utolsó csatánk, de ezt közösen meg kell küzdenünk és meg kell nyernünk!”. Dobrev ugyanis attól tart, hogy a kormány ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból, amivel szemben csak pártja képes erőteljes alternatívát állítani. „Innen mondjuk, hogy mindenki megértse: Európai Magyarországot kíván a magyar nemzet!”, mondta, majd hozzátette:
amíg mi itt vagyunk, amíg itt van a DK, addig ezt nem fogjuk hagyni”.
A rendszerváltozás korszakára visszautalva az EP-képviselő azt fejtegette, akkoriban „Közösen akartuk, hogy soha többé ne kelljen egyetlen fiatalnak sem disszidálnia, ha boldogulni akar”, ezzel szemben szerinte most erre kényszerülnek fiataljaink. Azt nagyvonalúan kihagyta szónoklatából, hogy férje kormányzása egyebek mellett azért a beszédért vált hírhedté, amelyben Gyurcsány Ferenc maga azt mondta: „El lehet menni ebből az országból!”.
„Legyetek büszkék arra, hogy szabadok akartok lenni!” Ezt már Gyurcsány Ferenc mondta ugyanazon a színpadon, amelyen felesége is felszólalt. A Demokratikus Koalíció elnöke felhívása után nyomatékosított is: „Merjetek megküzdeni a szabadságotokért, különben jogfosztottak lesztek, és előbb utóbb nem a nemzet büszkeségeivé, hanem szégyeneivé váltok!” Ezt egyébként saját hallgatóságának üzente.
De üzent persze politikai ellenfeleinek is. Nekik azt mondta, „Ha a kormány hazafiatlan, törvénytelen, akkor nem tárgyalunk, hanem küzdünk. A talpnyalóknak és kollaboránsoknak azt tudom mondani,
aki a zsarnoknál kegyet keres, az végül szolgaságot talál!”
A villában élő, jelentős vagyonnal büszkélkedő Gyurcsány Ferenc egyik legerősebb mondása azonban talán az volt, amikor úgy fogalmazott, „Közületek valók vagyunk”. A pártelnök egyébként az ünnepen vallotta be, hogy Petőfit és Adyt olvasva jött rá, vannak nála jobb költők is.
Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára beszédét itt hallgathatja vissza:
Néhány perc Karácsony
Mondott egy egészen rövid beszédet Karácsony Gergely is. A főpolgármester leginkább egy közjogi nonszensszel hívta fel magára a figyelmet: kijelentette ugyanis, hogy Budapest köztársaság. Bár inkább Magyarország fővárosa, amely önálló államisággal természetesen nem rendelkezik, a város első embere kijelentését egy „és az is marad!” felkiáltással toldotta meg.
Karácsony Gergely beszédét itt teljes terjedelmében meghallgathatja:
Nyitókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi megemlékezésen Kiskőrösön, Petőfi Sándor szülőháza előtt 2023. március 15-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher