Mint azt a Mandineren körbejártuk, az utóbbi időben igen hangsúlyos kritikákkal illeti a debreceni akkumulátorgyár kérdéskörét az ellenzék. Ezen cikkünkben idéztük például Szabó Tímeát, aki úgy fogalmazott, „újabb akkumulátorgyárat tervez a kormány. Normálisak ezek? Mennyire perverz aljasság, hogy Orbánék az éhbérért dolgozó emberek, az ivóvízkészleteinket elherdáló és a legkörnyezetpusztítóbb országot akarják hazánkból csinálni!”; de megemlítettük Fekete-Győr Andrást is, aki a következőt mondta a beruházással kapcsolatban: „ilyen az, amikor az elnyomó rendszer képviselői nem a gondosan kiválogatott sajátjaikkal, hanem az istenadta néppel találják szembe magukat. Akik tíz, sőt száz év múlva is szeretnének ivóvizet maguknak és unokáiknak, és nem akarnak egy környezetszennyező kínai gigagyárat a szomszédba”.
Két év hosszú idő?
A debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatos környezetvédelmi aggodalmakra mindenképp érdekes fényt vet egy két évvel ezelőtti eset, egész pontosan Dunaújváros helyzete.
A Telex erről úgy írt:
Karácsony Gergely, Jakab Péter és Gyurcsány Ferenc is leutazott Dunaújvárosba, hogy Kálló Gergellyel és Pintér Tamással közös sajtótájékoztatót tartsanak,
miután kiszivárgott egy előterjesztés, amely szerint különleges gazdasági övezetet alakítanának ki Iváncsa és Rácalmás közigazgatási területén, Adony és Kulcs bevonásával. Ezzel a lépéssel több milliárd forintos iparűzési adótól esne el Dunaújváros, ami az ellenzéki pártok vezetői szerint a Fidesz bosszúja a 2019-es választási vereség után”.
Bár a cikkben ez csak a legutolsó bekezdésben, egy mondat erejéig merül fel, de fontos részlet, hogy Dunaújváros esetében is egy akkumulátorgyárról van szó, mégpedig a koreai SK Innovation cég beruházásáról. Erről a Népszava úgy ír, hogy „az eddigi legdrágább hazai zöldmezős beruházás 681 milliárd forintból valósul meg, az ennek eredményeként beinduló üzem 2500 embernek ad munkát, és évente 430 ezer autókba szánt akkumulátor készül itt”.
Pénz igen, környezetvédelem nem
Érdekes módon ekkor azonban még nem volt szó környezetvédelmi szempontokról az ellenzék részéről. Az akkori kritikák lényege arról szól, hogy egy előterjesztés értelmében a kormány különleges gazdasági övezetet alakítana ki Iváncsa és Rácalmás közigazgatási területén, Adony és Kulcs bevonásával.