Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
A Mol-csoport vezérigazgatója szerint „Európa húzza a rövidet ebben a játékban”.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója is előadást tartott a A Budapest Economic Forum 2022 első szekciójában „A jövő energiája, az energia jövője” témakörben – számolt be a Portfolio.
A vezérigazgatót beszédében hangsúlyozta, hogy
„a politika átvette az irányítást és a kormányok döntései irányítják a gazdaságot nem pedig üzleti döntések,
ami mentén egyre élesebben kirajzolódik az USA és a Kína vezetésével kialakult kétpólusú világrend”.
Hernádi szerint „Európa húzza a rövidet ebben a »játékban« az orosz energiafüggősége miatt, és ha fenn szeretnénk tartani az energiabiztonságot és a győztes oldalon szeretnénk kikötni a kétpólusú rendszerben, ahhoz elengedhetetlen lenne, hogy visszatérjünk a józan ész politikájához”.
”Azaz ne csak a geopolitika, de az üzleti racionalitás is helyet kapjon annál az asztalnál, ahol a hosszú távú, meghatározó döntéseket hozzák” – magyarázta a cégvezér.
A vezérigazgató arra is kitért, hogy még egy jó ideig arra kell számítani, hogy
„a politika és a geopolitika ördögszekerén utazik az üzlet,
a hosszú távú gazdasági döntéseket rövid távú politikai érdekek irányítják”, és ez nem megfelelő Hernádi Zsolt szerint.
„El kell szakadnunk attól a képzettől, hogy az energia olcsó” – folytatta, majd hozzátette, hogy „ez egy fájdalmas és hosszú folyamat lesz, ami a termelő társaságoktól a lakosságig mindenkit érinteni” – tekintett a jövőbe A Mol-csoport vezérigazgatója.
Hernádi érintette előadása során az Északi Áramlat felrobbantását is. Elmondta, hogy „az eddigi világ ahogy ismertük, már nem fog visszatérni”, és hosszú távú hatásai lesznek a világgazdaságra a koronavírus-válságnak, a kétpólusú rendszer kialakulásának, az energiaválságnak és a háborúnak egyaránt.
„A globalizációs integráció lelassult, vagy éppen szétesőben van”
– jegyezte meg.
Hernádi ehhez kapcsolódóan arról is beszélt, hogy „a háború nyomán Oroszország Kínához sodródik ebben az új rendszerben,ez súlyos gondokat fog okozni Európában” – írta a Portfolio.
A szakember szerint három dolgot kell megtenni, hogy megoldódjon a helyzet és fennálljon az energiabiztonság:
– biztosítani kell, hogy legyen elég és elérhető energia,
– dollármilliárdokat kell rákölteni az orosz energiahordozóktól való függés minimalizálására és
– tovább kell menni a zöld átmenet útján.
Először a keresleti oldalt kell rendbe tenni, azaz csökkenteni kell a fogyasztást Hernádi szerint; el kell fogadni azt a tényt, hogy nem olcsó az energia, takarékoskodni és spórolni kell, nem kell kinevetni a hideg vízben zuhanyzást.
– szögezte le Hernádi, aki szerint a kínálati oldalon bővíteni kell, le kell jönni a gázról és diverzifikálni, teret kell adni a megújulóknak, hosszú távon mindenképp ez lesz a megoldás, a keresletcsökkentés csak rövid-középtávon lesz hatásos – írja a Portfolio,
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner