A pedagógusok döntő többsége távol maradt a sztrájktól

2022. január 31. 13:25

Az EMMI adatai szerint országosan a pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett részt a mai sztrájkban.

2022. január 31. 13:25
null

Országosan az iskolákban foglalkoztatott pedagógusok kevesebb, mint egyötöde vett rész a mai sztrájkban. A szervezetek nem várták meg a bíróság jogerős döntését, így a távollét hiányzásnak számít. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint egyértelmű, hogy a január 31-ére tervezett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója, hiszen a szervezők a sztrájktárgyalások előtt többek között Dobrev Klárával egyeztettek – írta meg cikkében a Magyar Nemzet.

A lap azt írja: az Emberi Erőforrások Minisztériuma előzetes adatai szerint országosan az iskolákban foglalkoztatott pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a mai sztrájkban. 

„Sajnálatos, hogy a szakszervezetek annak ellenére megszervezték a sztrájkot, hogy annak jogi feltételei nem álltak fenn” – áll az Emmi közleményében.

Nem várták meg a bíróság döntését

Mint ismert, néhány nappal az Emmi közleményében figyelmeztetett: a bíróság elsőfokú határozata megszületett ugyan január 28-án, de a döntés nem jogerős, így törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk. Az irományban felidézték: a szakszervezetek már december 21-én – a kormánnyal folytatott tárgyalásokkal párhuzamosan – bírósághoz fordultak, azonban nem tudtak formailag és tartalmilag megfelelő kérelmet előterjeszteni, így a szükséges hiánypótlások miatt a bíróság csak január 28-án hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot.  „A Sztrájktv. 4. § (3) bekezdése alapján sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla, ez a helyzet azonban hétfőn nem áll fenn” – tisztázták.  

Az is írták: a kormány felszólította a hétfői sztrájkot nagy erőkkel szervező szakszervezeteket arra, hogy

tanúsítsanak jogkövető magatartást, és a hétfői sztrájkot halasszák el. 

Az Emmi akkori közleménye szerint a koronavírus-járvány miatt a gyermekek és a szülők így is több hiányzásnak, tehernek voltak kitéve az elmúlt időszakban. Mivel a sztrájk jogszerűtlen, a tanulók tankötelezettsége pedig fennáll, a hétfői napon iskolába kell menniük, a távollét hiányzásnak számít. A szaktárca emiatt is kérte arra a szakszervezeteket, hogy ne teremtsenek káoszt, ne ösztönözzék a pedagógusokat a jogsértésre, és halasszák el a sztrájkot, várják meg a bíróság jogerős döntését. 

A baloldal kampányakciója

Pár nappal ezelőtt a Magyar Nemzet írta meg, hogy a tiltakozásokat szervező két szakszervezet; a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) egy közös, a sztrájkot előkészítő dokumentumában azt javasolta a tanároknak, hogy viseljenek kék szalagot. Mint ismert, Márki-Zay Péternek, a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjének az ötlete a kék szalag viselése, elmondása szerint ezzel akarja felhívni a figyelmet az elszámoltatásra és a korrupció elleni küzdelemre.

Most úgy tűnik, hogy a politikai akció már az iskolákba is beférkőzne a két pedagógusszervezetnek köszönhetően.

„Egyértelmű, hogy a január 31-ére tervezett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója” – írta még kedden az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Mint fogalmaztak: közeledik a választás, a baloldal ismét kampányakciókra akarja felhasználni a pedagógusokat, és a pedagógus-szakszervezetek vezetői sajnálatos módon erre hajlandóak is a gyermekek és szülők kárára. 

„A három hónapja zajló sztrájktárgyalások előtt Gyurcsánynéval egyeztettek, és nem a megegyezés, hanem a politikai hangulatkeltés a céljuk” – tették hozzá. 

Az egész ügy onnan indult el, hogy figyelmeztető sztrájkot hirdetett még decemberben január 31-ére a PSZ és a PDSZ, miután közös sztrájkbizottságuk tárgyalt a kormány képviselőjével. A két szakszervezet azt ígérte, hogy ha az akció nem vezet eredményre, akkor március 16-án megismétlik. Egyébként nem először folytat alig leplezett politikai indíttatású kampányt a magyar oktatásügy, a kormány és annak különböző intézményei ellen a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Már az is árulkodó, hogy korábban a gyermekvédelmi népszavazást is támadták, amivel szerintük lejáratják a referendum intézményét.

Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Összesen 267 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
CharlieM
2022. február 01. 02:08
Azt mondta a Miniszterelnök Úr, hogy a gyerMek az első. Családcentrikus, hazafi nép vagyunk, az oktatás valószínűleg fontos. Mit gondolunk, hogy mekkora bért érdemel egy ember, aki az életét gyerMekeink tanítására tette fel? Most úgy áll a dolog, hogy egy tanár 40 év munkatapasztalattal, kutatótanár minősítéssel éri el a diplomás átlag(!)bért. Ez vállalható? Egy pályakezdő tanár egyetemi diplomával kb 150ezer Ft-ot kap. Osztályfőnöki pótlékkal, 6 év tapasztalattal ez várhatóan havi 200 000 Ft-ra emelkedik. Ennyit érdemelnek, és húzzanak a faszba? Ekkora fizetés mellett elvárható önképzés, és magas minőség?
Pitypangocska
2022. január 31. 20:54
Végre egyszer igazat mondott MZP, mikor kifejtette, hogy a pedagógusok mérhető része silány. Azok tüntettek ma. A szakmáját hivatásnak tekintő, minőségi pedagógus pedig szorgalmasan dolgozott.
Jadoki
2022. január 31. 19:45
Nem is tudtam, hogy SZrTÁJK volt... !
nyugalom
2022. január 31. 19:13
Maki szerint ma selejtesek tanitanak! Akkor ezek több pénzt erdemelnek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!