Kulturális központ lesz a Rákóczi úti szlovák evangélikus templomból

2021. június 29. 08:17

A gyönyörű épület a házak között rejtőzködik.

2021. június 29. 08:17
null

Felújítják és a magyarországi szlovákok kulturális és közösségi központjává alakítják Budapesten a Rákóczi út 57. szám alatti, a körülötte lévő épületektől takart egykori pesti szlovák evangélikus templomot – írja a PestBuda. Hozzátették: a több lépcsőben megvalósuló munkálatokat a magyar és a szlovák állam is támogatja, erről ma írták alá a felek a megállapodást.

Titokzatos templom

A Rákóczi úton sétálva nem is gondolnánk, írják, hogy az 57. szám alatti épület mögött egy templom, mégpedig a szlovák evangélikus templom van, amelyet a közeljövőben felújítanak, és a magyarországi szlovákok kulturális és közösségi központjává alakítják. A magyar kormány tavaly 765 millió forintot biztosított arra, hogy az Országos Szlovák Önkormányzat visszavásárolja az évtizedek óta elhanyagolt állapotban lévő templomot, most pedig megállapodás született arról, hogy a felújítást

mind a magyar, mind a szlovák állam támogatja.

Ennek a különleges épületnek a története 1834-ben kezdődött, amikor a pesti szlovák evangélikus közösség Jan Kollár lelkész és tanító vezetésével új gyülekezetet alakított I. Ferenc császár jóváhagyásával. Működésükhöz József nádor közreműködésével jutottak telekhez az akkori Kerepesi (ma Rákóczi) úton. Ide iskolát, paplakot építettek, majd 1856-ban Diescher József építész tervei alapján megkezdődött a neoromán stílusú templom építése is, amely az anyagi nehézségek miatt csak 1863-ban készült el, és a berendezését csak 1867-ben vehették használatba.

A Luther-ház körülöleli a templomot

Az anyagi gondok enyhítésére, a gyülekezet megélhetésének biztosítására többemeletes bérházat építettek 1893–94-ben, amely Schweiger Gyula műépítész tervei alapján készült. Ez az úgynevezett Luther-ház, amely körülöleli a templomot, és egyben „láthatatlanná” is teszi. Csak egy díszes kapuzaton át lehetett megközelíteni, a kapu felett látható a ház névadójának, Luther Mártonnak a szobra.

A két világháború következtében a korábban hatezer hívet számláló gyülekezet szinte teljesen elsorvadt és a templom is megrongálódott. Az 1960-as évek második felében az omladozó templomot a Vízépítési Tudományos Kutató Intézet vette meg könyvtárának és nagy előadótermének elhelyezésére. A karzatot lebontották, és födémek beépítésével a belső részt háromszintesre alakították át. Majd a rendszerváltozás után a templomot privatizálták, kereskedelmi és szolgáltatási célokra hasznosították: működött benne kaszinó, táncstúdió és edzőterem is.

(MTI, PestBuda)

Kép forrása: Az Országos Szlovák Önkormányzat Facebook-oldala

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vtznmnksr
2021. június 29. 16:53
Végre történik valami a templom ügyében. Remélem, tót testvéreink díjazzák a magyar kormány sokadik gesztusát.
RPéter10
2021. június 29. 11:25
Ajánlom és az egész sorozatot is: https://youtu.be/V7nJMR_4f8E
Rasdi
2021. június 29. 11:25
Kezdve ott, hogy nem a Rákóczi úton van....
Welszibard
2021. június 29. 10:34
A "gonosz" Orbán-kormány 765 millió forinttal támogatja a magyarországi szlovák nemzetiséget a régi templomuk visszavásárlásában. Ez Dobrev Kláráéktól elképzelhetetlen lett volna, a kispesti Kránitz-Burány-Gajda maffia is inkább a spanyolországi magánvilla vásárlást támogatja ("Mr. 40%"). Szomorú, hogy annak idején a szlovákok hagyták veszni a templomukat. Ezek szerint mégsem voltak annyira elnyomva a monarchiában, hogy Trianonnal vegyenek revánsot. Remélem, a felvidéki magyar templomok nem jutnak erre a sorsra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!