Vágó István még mindig a kínai vakcinák ellen hergel

2021. április 11. 13:22

„Hivatalos beismerés: a kínai vakcinák hatásossága alacsony. Ezt állítja Kína egyik vezető járványügyi szakembere” – írta ki a Facebookra Vágó István vasárnap az AP-re hivatkozva.

2021. április 11. 13:22
null

„A kínai oltások nem rendelkeznek túl magas védettséggel” – mondta Gao Fu, a Kínai Betegségellenőrzési Központ igazgatója egy szombati konferencián Chengdu délnyugati városában, áll a Vágó István által hozott AP-hírben. Vágó István kvízmester meglehetősen szellektív módon viszonyult a beszámolóhoz, miután a cikkből több információ is kiderül, melyek árnyalják a képet. 

A kvízmester által hivatkozott cikkben a Sinovac-vakcinával kapcsolatos kutatások szerepelnek, amelyekről a héten derült ki: hazánk nem rendel ilyen vakcinákat. Ellenben a magyar kormány által megrendelt Sinopharm-vakcinák hatékonyságáról nem szól a Vágó által idézett cikk.

A Sinopharm vakcináját jelenleg a WHO vizsgálja a célból, hogy beemelje az ENSZ által finanszírozott COVAX-programba, mely a világ kevésbé gazdag és elmaradott térségeinek tömeges immunizálását tűzte ki célul.

A hírben az áll, hogy Gao Fu, a Kínai Betegségellenőrzési Központ igazgatója szerint „Most már hivatalos mérlegelés alatt áll, hogy az oltási folyamathoz különböző technikai vonalakból származó oltásokat kell használni” – mely bikkfanyelven azt jelenti, hogy a kínai vakcinagyártók a nyugati, modernebb vakcinákhoz hasonló változatokat és kereszteztezéseket szeretnének létrehozni mivel a kínai oltások nem rendelkeznek túl magas védettséggel” 

Gao korábban bírálta az mRNS alapú nyugati vakcinákat, de most megváltoztatta nézeteit. „Mindenkinek mérlegelnie kell az mRNS-vakcinák előnyeit az emberiség számára” – mondta Gao. „Követnünk kell a többieket, és nem szabad figyelmen kívül hagynunk ezeket, csak azért, mert már többféle oltóanyagunk is van” – tette hozzá. 

Az AP azt írja: a Sinovac-vakcina hatékonyságát a tüneti fertőzések megelőzésében a brazíliai kutatók 50,4%-osnak találták, közel ahhoz az 50%-os küszöbhöz, amelytől kezdődően az egészségügyi szakemberek szerint egy vakcina használható. Összehasonlításképpen a Pfizer-BioNTech vakcina hatásossága 97% – írják.

Kínában körülbelül 34 millió ember kapta meg a védettséghez szükséges mindkét adagot, és körülbelül 65 millióan kaptak eddig egy oltást. A hazánkban nem használt és a cikkben vitatott Sinovac cég szóvivője, Liu Peicheng elmondta, hogy „a tanulmányok szerint a védelem jobb lehet, ha az oltások között hosszabb idő telik el, mint a jelenlegi 14 nap”.

(AP)

Fotó: Facebook, Vágó István

Összesen 224 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rocktoberi
2021. április 13. 16:57
Két kutya beszélget. Te, ez nem a Vágó Pista háza? Az övé. Megjelöljük?
fogas paduc
2021. április 12. 08:28
Szerintem is szar autó a mercédesz, mert anno a trabantomban nem volt légkondicionáló....
donoran
2021. április 12. 01:51
Egyébként sem értem ezt a hatékonysági mutatót. Egy vakcina működése bináris. Vagy kiváltja az antigéntermelést vagy nem. A többi nem a vakcinán múlik.
donoran
2021. április 12. 01:40
Mindezt úgy, hogy semmi egzakt adat nem hangzott el. Mindössze annyiról volt szó, hogy a hatékonyságot lehetne növelni. Azt 99%-nál is lehet. Önmagában semmit sem jelent.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!