Következik az oltási terv harmadik szakasza: a krónikus betegek

2021. február 08. 16:31

Folytatódik a regisztrált legidősebbek oltása, mellettük a 60 év alatti krónikus betegek oltása is elkezdődik.

2021. február 08. 16:31
null

Folytatódik a héten a regisztrált legidősebbek oltása, és megkezdődik a hatvan év alatti regisztrált krónikus betegek oltása – közölte a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn.

Lezárult az oltás első két szakasza

György István elmondta: az egészségügyi dolgozóknak és az idősotthonok lakóinak, dolgozóinak kampányszerű oltásával

január végén lezárult az oltási terv első két szakasza.

A preferált csoportot ma a regisztrált legidősebbek jelentik, közülük már 35 299 embert oltottak be kórházi oltópontokon és háziorvosoknál. Jelezte, hogy

a regisztrált legidősebbek oltása az eddigi kettő helyett három vakcinával folytatódik:

a háziorvosok a kedden érkező Pfizer- és a hét második felére várt Moderna-szállítmányból kapnak oltóanyagot, a kórházi oltópontokon a Szputnyik vakcinát használják, mert annak tárolási, hűtési feltételei ott jobban biztosíthatók.    

A regisztrált idősek vannak soron

György István kitért arra: a megyei oltási munkacsoportok és a háziorvosok közösen szervezik a regisztrált legidősebbek kórházi oltópontos oltását, akik közül most

a krónikus betegségekben nem szenvedő regisztráltak kapnak vakcinát.

Arról, hogy ki oltható és ki nem, a háziorvos, illetve az oltóorvos dönt. Az államtitkár hangsúlyozta, a 60 év alatti regisztrált krónikus betegek oltása a szombaton érkezett AstraZeneca-szállítmánynak köszönhetően kezdődhet meg.    

„Ez az oltóanyag nagyon könnyen kezelhető, nem igényel speciális körülményeket, ugyanakkor az előírásoknak megfelelően a 60 év alattiaknak tudjuk adni” – mondta, majd hozzátette: ezzel újabb célcsoport oltása is lehetővé válik az oltási rendben.    

A vakcinát az alkalmazási előírásainak megfelelően annak a preferenciacsoportnak az oltására használják fel, amely ott az első helyen szerepel, ez pedig a 60 év alatti, krónikus betegségben szenvedők csoportja. Az oltás szempontjából ebbe a csoportba tartoznak a szív- és érrendszeri, a krónikus tüdőbetegségben, daganatos betegségben, cukorbetegségben szenvedők és a transzplantáltak is – ismertette.   

Közölte:

az e heti oltáshoz szükséges vakcinákat a hét közepéig kiszállítják,

a háziorvosokhoz eljuttatják az oltóanyagok dokumentációit és a legfrissebb listákat a praxishoz tartozó regisztrált oltandókról – mondta. Kiemelte, hogy a háziorvosok megkapják a pontos feladatokat a megyei oltási munkacsoportoktól, az oltás előtt állókat felhívják, egyeztetik a vakcinabeadás időpontját és azt is, kinek kell kórházi oltópontra mennie. Ehhez betegszállítót is igénybe lehet venni, ha a szállítást a család nem tudja megoldani.    

György István megköszönte a háziorvosok, oltóorvosok, kórházi oltópontokon dolgozók munkáját. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy az oltási terv végrehajtásának ütemét a rendelkezésre álló oltóanyagok mennyisége határozza meg.    

„Oltani csak vakcinával lehet, abból pedig továbbra is sajnos kevés van, ezért csak ütemezetten és kis szakaszokban tudunk haladni, amíg nem jönnek meg a nagyobb, több százezres vakcinaszállítmányok” – hangoztatta.    

Az államtitkár közölte, az Európai Unió más tagállamaihoz hasonlóan Magyarországon sem tudják biztosítani, hogy az oltóponton oltásra jelentkező válassza ki, melyik vakcinát kéri. 

„A választás joga abban az értelemben biztosított, hogy valaki beoltatja-e magát vagy sem, továbbá az éppen rendelkezésre álló vakcinával beoltatja-e, vagy sem” – mondta. Hozzáfűzte:

és alkalmasak az immunizáció elérésére”.    

György István megjegyezte, hogy az oltásokat a vakcinák rendelkezésre állásának függvényében szervezik, az oltópontokon az oltóhelyek száma az ütemezett oltási szakaszban 5 ezer, a tömeges oltási szakaszban több mint 7 ezer. Ezek kórházakban, szakrendelőkben, háziorvosi rendelőkben vannak, egyelőre nincs szükség arra, hogy egyéb oltópontokat vonjanak be, hogy stadionokban oltsanak – jelentette ki.

(MTI)

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2021. február 08. 20:07
Helyes! Oltsunk, nyissunk, nyomjuk!
Harangláb
2021. február 08. 19:47
A Moslékosok állandóan az oltási terv miatt hisztiznek...Végre megjelenik a kommunikációban, hogy a terv csak sorrend lehet, és nem menetrend, mindaddig, amíg senki sem tudja, mikor, mennyi oltás jön! Visszakérdezhetnének már a nyilvánosság előtt, hogy ugyan már milyen ennél pontosabb tervet tudnának készíteni a bolsik ennyi információ birtokában??!
annamanna
2021. február 08. 18:56
"a háziorvosok a kedden érkező Pfizer- és a hét második felére várt Moderna-szállítmányból kapnak oltóanyagot, a kórházi oltópontokon a Szputnyik vakcinát használják, mert annak tárolási, hűtési feltételei ott jobban biztosíthatók." Mi van?????????? Nem fordítva? A Pfizert kell mínusz hetven fokon tárolni, nem az oroszt!
Balogh János
2021. február 08. 17:59
Tisztelettel szeretném megjegyezni, hogy a halálesetek lecsökkentése, így a járvány legyőzése csak a hatvan feletti krónikus betegek beoltásával történhet meg. Természetesen oltani kell a hatvan feletti egészségeseket és a hatvan alatti kónikus betegeket is, de a napi halálesetek száma csak a hatvan feletti krónikus betegek mielőbbi beoltásával csökkenthető erőteljesen. A járvány elleni védekezés kulcsa tehát a hatvan feletti krónikus betegek minél gyorsabb beoltásában van. Az áldozatok túlnyomó többsége ugyanis ebből a csoportból kerül ki. Ha ebben a csoportban legyőzzük a vírust, akkor győztünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!