„A Katolikus Karitász a veszélyhelyzeti körülmények között is folytatta széleskörű tevékenységét, a veszélyhelyzet lezárását követően most részletes beszámolót tesz közé. A szervezet munkáját segítette, hogy a Karitatív Tanácson belül összefogás alakult ki az országban működő hat legnagyobb karitatív szervezet között. A védőeszközök és az adományok elosztása összehangoltan zajlott, így váratlan feladatokat is el tudtak látni.
A Karitász szociális intézményei, egyházmegyei központjai, plébániai csoportjai, a hátrányos helyzetű településeken végzett hosszú távú programjai és segélyprogramjai megváltozott módszerekkel, fokozott egészségügyi védelem mellett működtek tovább. A Katolikus Karitász hálózatában 16 egyházmegyei Karitász központban, 18 szociális intézményben, közel 800 településen valósult meg koronavírushelyzettel kapcsolatos tevékenység. A járvány ideje alatti feladatellátás az éves működéshez képest nagyobb és intenzívebb volt.
A Karitász munkatársai és önkéntesei az alábbi területeken dolgoztak:
• intézmények, szociális programok működtetése megváltozott munkarend szerint
• személyes ügyelet
• egyéni esetkezelés
• online és telefonos konzultáció
• krízistámogatás
• adományszállítás
A szervezet kiemelt figyelmet fordított a vírushelyzet miatt nehéz szociális helyzetbe került családok támogatására és az idősek egészségének védelmére, időseket, fogyatékkal élőket ellátó szociális intézmények védekezési eszközökkel, fertőtlenítőszerekkel történő támogatására.
Megváltozott az önkéntes segítő tevékenység jellege is, a veszélyhelyzetben elsősorban a 18-60 év közötti segítőkre hárult több feladat. Családokat és időseket kerestek fel, hogy őket támogassák a mindennapi teendőkben: vásárlás, gyógyszerkiváltás és postai ügyintézés. Az idősebb önkéntesek otthonukból telefonos kapcsolattartással segítették a lakásaikban maradó magányos időseket, napi lelki segítségnyújtást végeztek és sokan vállalkoztak védőmaszk varrására is.
A Katolikus Karitász megkülönböztetett figyelmet fordított a vírushelyzet miatt nehéz szociális helyzetbe került családok támogatására és az idősek egészségének védelmére. Az időseket, fogyatékkel élőket ellátó szociális intézmények védekezési eszközökkel, fertőtlenítőszerekkel támogatták. A Zöldellő kertek program keretében közel 5000 család vetőmagokkal és több esetben palántákkal történő segítése is megvalósult, a hosszú távú önellátás érdekében.