Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
„A magyar szabadságküzdelmekre emlékező hiánypótló múzeumot és Budapest egyik legszebb közparkját alakítjuk ki a főváros csúcsán” – ígérte Fodor Gergely, a beruházásért felelős kormánybiztos.
Hamarosan újjászületik a Citadella erőd és környezete a Kormány döntésének értelmében. A fejlesztéseket Fodor Gergely kormánybiztos irányítja. A cél, hogy megújítsák a lepusztult területet és visszaadják az embereknek. A magyarság szabadságküzdelmeire emlékező hiánypótló múzeumot és Budapest egyik legszebb közparkját alakítják ki a főváros csúcsán.
Kiemelt kormányzati beruházás keretében kezdődik meg a Gellért-hegy tetején álló Citadella erőd és közvetlen környezetének rehabilitációja. A világörökségi helyszínen évtizedek óta méltatlan állapotok uralkodnak. A funkció nélküli és a látogatók elől elzárt erődítmény pusztulófélben van, esztétikailag és szerkezetileg is felújításra szorul. Az erőd környékén, a Budapestre érkező turisták egyik legnépszerűbb kilátópontján, töredezett sétányok, szemét, elhanyagolt zöldfelületek és rendezetlenség fogadja a látogatókat.
Évtizedes adósság
„A Citadella megújításával több évtizedes adósságot törlesztünk. Célunk, hogy az épület és a környék rendbetétele után visszaadjuk az embereknek ezt a Budapest látképéhez tartozó különleges erődöt. A magyar szabadságküzdelmekre emlékező hiánypótló múzeumot és Budapest egyik legszebb közparkját alakítjuk ki a főváros csúcsán. Egy olyan korszerű közösségi teret hozunk létre, amely méltó a világörökségi helyszínhez, rendezett, szerethető és alkalmas arra, hogy a látogatók kulturált körülmények között tekinthessenek meg egy izgalmas kiállítást, és élvezhessék a páratlan budapesti panorámát” – mondta Fodor Gergely, a beruházásért felelős kormánybiztos.
Tervek
A Várkapitányság irányításával zajló fejlesztések 2022-ig tartó első üteme az erőd épületére és a környezet rendezésére koncentrál. Az állapotfelmérési, régészeti és tervezési munkák után elkezdődik a Citadella belső udvarának felújítása és a külső falak rekonstrukciója. A cél, hogy ez a hosszú évtizedekig méltatlanul mellőzött, gazdátlan és elhanyagolt történelmi erőd világvárosi ékességgé, sokakat vonzó, élményeket nyújtó találkozási ponttá váljon.
A terület megújításának második ütemében, 2023-ig valósul meg a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató állandó kiállítás. A Szabadság-szobor közelében megnyíló új, 21. századi kulturális intézmény tervezése a kormánydöntéssel összhangban hamarosan megkezdődik, az előkészítő munkát történészekből és szakértőkből álló testület is segíti.
A fejlesztések eredményeként megvalósuló figyelemre méltó kiállítás, a korszerű közösségi terek, az új zöldfelületek és a kényelmet szolgáló infrastruktúra kialakításával lehetőség nyílik arra, hogy a látogatók hosszabb és tartalmasabb időt töltsenek ezen az egyedi helyszínen, a főváros csúcsán.