Petíciót adott át a PDSZ az ITM-nek a szakképzés átalakítása ellen tiltakozva

2020. március 09. 17:59

A PDSZ elnöke szerint „vakugrás” a szakképzés átalakítása, nem szabad bevezetni a módosításokat szeptembertől.

2020. március 09. 17:59

Petíciót adtak át a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) küldöttei az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) munkatársának hétfőn Budapesten, a tárca épületében. Az érdekképviselet azt akarja elérni, hogy vonják vissza a szakképzés átalakításának tervét. Szűcs Tamás, a PDSZ elnöke a benyújtás előtt tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az új Nemzeti alaptanterv (Nat) mellett ez a másik fontos téma jelenleg. Úgy fogalmazott, hogy „vakugrás” a szakképzés átalakítása, nem szabad bevezetni a módosításokat szeptembertől. A változásokra nem hagynak elég időt, és a kidolgozásba nem vonják be az érintetteket, így a Szegedi Szakképzési Centrum dolgozóit sem, akik átadták az aláírásgyűjtésük nyomán született petíciót – hangoztatta Szűcs Tamás.

A legnagyobb veszélynek a PDSZ elnöke azt nevezte, hogy már nem a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, hanem a munka törvénykönyve vonatkozik majd a szakképzésben foglalkoztatottakra. Szűcs Tamás rámutatott, hogy tiltakozásuk nem fog megállni egy petíciónál. Azt mondta, hogy remélhetőleg egyesül majd a PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) sztrájkbizottsága. Felvetette továbbá, hogy a szabadságnapok „összehangolt kivételével” demonstrálnának. A Szegedi Szakképzési Centrum képviseletében felszólaló Mészáros Imre azt mondta, hogy érzékelték a napvilágot látott szakképzési törvény hiányosságait, ezért kezdtek aláírásgyűjtésbe.

A korábbi módosítások problémáira utalva jelezte, hogy például a 2017-ben érettségizők csupán néhány hónappal a vizsgáik előtt értesültek a követelményekről, holott a szabályok szerint már két évvel korábban tudniuk kellett volna, hogy mi lesz az elvárás. A mostani, várhatóan még nagyobb átalakítást, hasonló előkészítetlenség jellemzi – vélekedett Mészáros Imre, sérelmezve a kormányzati kommunikációt is: azt, hogy őket nem kérdezték meg a témában. 

Kiemelte, hogy a béremelésekről alig tudnak valamit. Nem ismert, hogy mi lesz a technikai, adminisztratív dolgozók illetményével. Jelenleg sokan kapják az iskolákban a bruttó 210 600 forintos garantált bérminimumot, holott a magyar átlagkereset már meghaladja a 400 ezret – jegyezte meg. Mészáros Imre arról a problémáról is beszélt, hogy a pedagógusokat oktatókká minősítenék át. Közölte, hogy megalakul a PDSZ szakképzési szekciója, és arra szólította fel a szakképzési centrumok dolgozóit, hogy csatlakozzanak az aláírásgyűjtésükhöz. Verebélyné Erdei Gréte, szintén a Szegedi Szakképzési Centrum képviseletében, azt hangsúlyozta, hogy bár fontos a gazdaság fellendítése, nem ez az egyetlen szempont. A pedagógus feladata, hogy formálja a fiatalok személyiségét – tette hozzá.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2020. március 10. 07:12
Műhiszti.
lististerc
2020. március 09. 23:30
Kommentemet letiltotta a mandiner...JSzerettem itt olvasni a véleményeket,tanultam belőle. Sziasztok.
zakar zoltán béla
2020. március 09. 21:59
Volt eccer egy PDSZ/ Kerpenig!
toef36
2020. március 09. 21:45
A személyiségformálás nemcsak a pedagógusok feladata! Ma ez már a múlt "szava"... Megáll az ész, ha arra gondolunk, milyen időszarűek lettek újra Zsolnai József pedagógiai nézetei...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!