„Gigantikus román laktanya szentségtelenítené meg a csíksomlyói zarándokhelyet”? – utánajártunk!
A valóság ennél azért árnyaltabb, még ha nem rózsás is. Veczán Zoltán írása.
A kormány célja, hogy folyamatosan bővüljön a bölcsődei férőhelyek száma, ami 2022-re így elérheti a 60 ezret.
Csaknem 600 bölcsődei, minibölcsődei férőhely létesülhet mintegy 3,2 milliárd forintból 32 településen a bölcsődei fejlesztési programban, támogatva ezzel a munka és a családi élet összehangolását – mondta Berczik Ábel, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára szerdán az MTI-nek.
A kormány célja, hogy folyamatosan bővüljön a bölcsődei férőhelyek száma, ami 2022-re így elérheti a 60 ezret – mutatott rá Berczik Ábel, hozzátéve: a kormány családpolitikájának kiemelt célja, hogy ösztönözze a gyermekvállalást és érdemben járuljon hozzá a gyermeknevelés költségeihez.
Mint mondta, ezt szolgálja többek között a családi adókedvezmények rendszere, az otthonteremtés minden eddiginél nagyobb támogatása mellett a bölcsődei intézményrendszer fejlesztése is. A program újdonságairól szólva Berczik Ábel elmondta, ezentúl kiegészítő támogatásban részesülhetnek a bölcsődei fejlesztési pályázat azon nyertesei, akiknek igazoltan legfeljebb 30 százalékos mértékben nőttek meg a tervezett kivitelezési költségei. A felmerülő pluszköltségeket a Pénzügyminisztérium megvizsgálja, indokoltság esetén pedig biztosítja a kedvezményezetteknek.
A helyettes államtitkár közölte: építés, illetve bővítés esetén bölcsődéknél maximum 300 millió forint, mini bölcsőde esetén legfeljebb 75 millió forint igényelhető. Bölcsődeként, mini bölcsődeként működtetett épület újranyitása vagy férőhelybővítéssel járó átalakítás esetén előbbinél 100, utóbbi esetén maximum 50 millió forintra pályázhatnak az önkormányzatok.
Az elbírálási szempontoknál előnyben részesülnek a költség- és energiahatékonyságot szem előtt tartó, környezetbarát építési megoldások. Berczik Ábel elmondta, a pályázatokat változatlanul a Magyar Államkincstárhoz lehet benyújtani 2020. március 18-ig.
(MTI)