Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását
Orbán Viktor péntek reggel hívta meg Benjámin Netanjahut Magyarországra.
„Újfajta globális oktatási hálózatra van szükség” – emelte ki az üzletember.
„Úgy gondolom, hogy hosszú távú stratégiánkban kiemelt szerepe van a minőségi oktatáshoz való hozzáférésnek” – mondta Soros György a davosi világgazdasági fórumon. Hozzátette: a kritikus gondolkodás és az akadémiai szabadság megerősíti az egyén autonómiáját.
„30 évvel ezelőtt felállítottam egy oktatási intézményt, amely pontosan ezt teszi. Közép-európai Egyetemnek (CEU) hívják, és küldetése a nyílt társadalom értékeinek előmozdítása.”
Soros elmondta, hogy az elmúlt 30 év alatt a CEU a világ egyik legjobb társadalomtudományi diplomát adó egyetemévé vált. 120 országból tanulnak hallgatók az intézményben, és több mint 50 országból érkeznek oktatók.
Orbán Viktor bírálata sem maradt el
„Az elmúlt években a CEU globális hírnévre tett szert azért, mert megvédte az akadémiai szabadságot Orbán Viktorral szemben, aki meg akarta semmisíteni” – állította Soros György, aki felszólalásában Orbán Viktort „Magyarország uralkodójának” nevezte.
Kitért arra is, hogy a CEU egyesíti a különféle kultúrákat és hagyományokat képviselő hallgatókat és oktatókat, akiknek lehetőségük nyílik vitázni egymással. Elmondása szerint a CEU bebizonyította, hogy az aktív polgári szerepvállalás kombinálható az akadémiai kiválósággal.
Új globális oktatási hálózatra van szükség
Ugyanakkor kiemelte: a CEU önmagában nem elég erős ahhoz, hogy olyan meghatározó oktatási intézménnyé váljon, amelyre a világnak szüksége van.
„Ehhez újfajta globális oktatási hálózatra van szükség” – szögezte le az üzletember.
Majd hozzátette: szerencsére megvannak az építőkövek egy ilyen hálózat létrehozásához: a CEU és a Bard College az Egyesült Államokban már hosszú ideje partnerek. Mindkettőt a Nyílt Társadalom Alapítvány támogatja. A Bard College és a CEU számos sikeres kapcsolatot alakított ki a világ kevésbé fejlett részein.
Soros úgy ítéli meg, elérkezett az idő, hogy a Nyílt Társadalom Alapítvány ambiciózus terveket indítson egy új és innovatív oktatási hálózat felépítésére, amelyre a világnak valóban szüksége van.
„Az új ötlet egyedi lesz. Nemzetközi platformot kínál majd az oktatás és a kutatás számára” – fejti ki Soros György. „Közös tanfolyamokat tartunk a világ különböző részein található egyetemek hallgatói számára. Az OSUN a CEU és Bard mintájára folytatja a magas színvonalú oktatást igénylő helyek elérését, és az elhanyagolt népesség, például menekültek, bebörtönzött emberek, a cigányok és más lakóhelyüket elhagyni kényszerült népek kiszolgálását.”