Forró ősz közeleg: nyakunkon az új önkormányzatok megalakulása, több helyen ez súlyos gondot okoz
Most foglalhatják el ténylegesen helyüket a júniusban megválasztott képviselők és polgármesterek, de nem biztos, hogy ez mindenkinek sikerülni fog.
Több száz telefont kapnak a választással kapcsolatban az NVI munkatársai.
Már csak egy hétig, október 9-én 16 óráig lehet átjelentkezési kérelmet benyújtani az október 13-ai önkormányzati és nemzetiségi választásra. Eddig több mint 17 ezren jelezték, hogy a lakóhelyüktől távol, bejelentett tartózkodási helyükön kívánnak szavazni. Öt évvel ezelőtt 18 461-en jelezték előre, hogy átjelentkezéssel kívánnak szavazni, most egy héttel a határidő lejárta előtt már több mint 17 ezren jelentkeztek át, összesen több mint kétezer településre. Az átjelentkezéssel szavazók közül a legtöbben a főváros XI. kerületében kívánnak szavazni, több mint 800-an, de mintegy 500-an szavaznának a XIV. kerületben is.
A választáson csak az jelentkezhet át a lakóhelyétől eltérő, másik magyarországi településre, aki legkésőbb a választás kiírása előtt legalább harminc nappal (vagyis június 26-ig) létesített tartózkodási helyet, és a tartózkodási hely érvényessége legalább a szavazás napjáig tart.
Egy hetük van az átjelentkezőknek
Az átjelentkezési kérelmeket október 9-én 16 óráig kell benyújtani a helyi választási irodához. Az átjelentkezéssel szavazók nem a lakóhelyük, hanem a tartózkodási helyük jelöltjeire szavazhatnak, ez azt jelenti, hogy az országgyűlési választással ellentétben nem lesznek „utazó voksok”. Ugyancsak október 9-éig lehet akadálymentes szavazókört igényelni. Minden településen legalább egy szavazókör akadálymentesített, az önkormányzati és nemzetiségi választáson összesen 7353 szavazókör akadálymentes.
A szavazókörök címéről, a mozgóurna-igénylésről és a nemzetiségi szavazásról érdeklődnek a legtöbben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) központi választási információs szolgálatánál (visz). A választási eljárási törvény a választási irodák - így az NVI - kötelező feladatává teszi a választópolgárok tájékoztatását, ennek egyik formája a választási információs szolgálatok működtetése.
Az Alkotmány utcai központi választási információs szolgálat a 06-1-795-3310-as telefonon munkanapokon 8.30-tól 16 óráig, a választás napján, október 13-án pedig reggel 6-tól este 10 óráig fogadja a hívásokat.
A választási információs szolgálat segít az érdeklődőknek eligazodni a választás jogi, igazgatási, informatikai, pénzügyi, valamint adatszolgáltatással kapcsolatos kérdéseiben. Tájékoztatják a hozzájuk forduló választópolgárokat, jelölőszervezeteket az önkormányzati és nemzetiségi választásra vonatkozó jogszabályokról, a választójog gyakorlásához szükséges információkat adnak, például az átjelentkezéses vagy mozgóurnás szavazásról. Tájékoztatást adnak továbbá a választási eljárásban közreműködő szervekről és a jogorvoslati lehetőségekről.
Még mindig többen telefonálnak, mint írnak
A helyi választási információs szolgálatok címét és egyéb elérhetőségeit közzéteszik az NVI honlapján (https://www.valasztas.hu/elerhetosegek). A központi visz-nél nem ritka a napi száz telefon, és a szolgálat napi 15-20 e-mailt tud megválaszolni. A választópolgárok leggyakrabban a lakóhelyük szerinti szavazókör címéről érdeklődnek, amit a választás kitűzéséről szóló értesítő is tartalmaz, illetve bárki ellenőrizheti azt az NVI internetes tájékoztató oldalán, a www.valasztas.hu oldalon (https://www.valasztas.hu/szavazohelyiseg-kereso_onk_2019). Sok érdeklődő a mozgóurna-igénylés szabályairól kérdezi a visz-t.
A szolgálatot megkeresők jelentős része a nemzetiségi választásról kíván tájékozódni, az idei választásra ugyanis némileg módosultak a lebonyolítás szabályai, például a nemzetiségi szavazók nem külön szavazókörben adják le voksaikat, hanem ugyanabban a szavazókörben, ahol a polgármesterre és a képviselő-testület tagjaira szavaznak. A nemzetiségi választás szavazólapjai a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében zöld színűek lesznek, és azokat a nemzetiség megnevezését tartalmazó zöld színű borítékba kell tenniük a választóknak. A visz arra is felhívja a nemzetiségi választásról érdeklődők figyelmét, hogy a zöld borítékot mindenképpen le kell zárnia a választónak, mert a lezáratlan borítékban lévő, valamint a borítékon kívül található szavazólapok érvénytelenek.
A központi visz munkatársait az NVI Alkotmány utcai épületében személyesen is megkereshetik azok, akiknek kérdésük van a választással kapcsolatban. Az NVI választási információs szolgálata elektronikus leveleket is fogad a [email protected] e-mail-címen.
(MTI)