Belengette Orbán Viktor: komoly változás jöhet a miniszterek között
Gazdasági növekedés, 1 millió forintos átlagbér és változások a kormányban – komoly tervei vannak a kormányfőnek a 2025-ös évre.
Szó esett Jean-Claude Juncker interjújáról is.
Orbán Viktor a Kossuth Rádió vendége volt ma reggel.
Jelentős pozíciókat és portfóliókat kaptak a Visegrádi négyek az Európai Bizottság új testületében, ami azt mutatja, hogy a régió folyamatos felértékelődés alatt van. A Visegrádi országok két alelnöki pozícióhoz jutottak, amire korábban nem volt példa. Egy szlovák és egy cseh alelnök is lesz. A lengyelek megkapták a mezőgazdasági portfóliót, ami az Unió egyik legfontosabb politikája, a legtöbb pénz van benne, és a legtöbb embert érinti.
Magyarország pedig esélyes, hogy megkapja a bővítés- és szomszédságpolitikát. Ez érinti az egész Nyugat-Balkánt, Ukrajnát, a kaukázusi országokkal fenntartott kapcsolatot, és jelenti – és ez a migráció miatt kiemelten fontos – Észak-Afrika országait, akik szintén a tengeren túl, szomszédai az Uniónak.
„Egyre fontosabb és súlyosabb az, amit mondunk, teszünk, gondolunk” – mondja Orbán Viktor.
Kiemeli, hogy a Nemzetközi Valutaalap élén is változás lesz, oda pedig egy bolgár hölgyet sikerült jelölni. Ezek a magyar nemzeti érdekek szempontjából kedvező hírek. Orbán Viktor kitért arra is, hogy Trócsányi Lászlón nem lehet fogást találni, egyetlen dolgot lehet felhozni vele szemben, azt, hogy a támadók szempontjából rossz helyről jött: magyar.
„Nagy fába vágtuk a fejszénket, amikor kiálltunk a bővítés mellett” – jegyzi meg a miniszterelnök. Nyugaton már belefáradtak a bővítésbe, és van egy olyan narratíva arrafelé, hogy ha a közép-európai bővítés nem történt volna meg, akkor a nyugati államok jobban tudnának fejlődni. „Ez természetesen nem igaz” – szögezi le. Az Uniónak több piacra van szüksége.
Szó esett a leköszönő elnök, Jean-Claude Juncker interjújáról is
Orbán szerint nehéz elképzelni a világot egy luxemburgi ember szemszögéből. A miniszterelnök szerint, noha barátok, köztük az a különbség, hogy Juncker másképp gondolkodik a saját luxemburgiságáról, mint ő maga a saját magyarságáról. „Én azért vagyok európai, mert magyar vagyok” – mondja Orbán. „Ezért gondolom azt, hogy az Európai Uniónak a nemzetekből, a nemzetek identitásából és a nemzetek büszkeségéből kell felépülnie, mint egy közös otthonnak.”
Az olasz és osztrák szövetségesek kérdésében elmondta, hogy a magyar stratégia tulajdonképpen négy lépcsőből áll: ennek a kiindulópontja Magyarország stabilitása, a második eleme a V4-ekkel való szövetség megerősítése, a harmadik elem, hogy bővíteni kell a V4-ekhez nem tartozó szomszédokkal való jó kapcsolatot (szerb, román, ukrán), a negyedik elem pedig, hogy találni kell a régi Európai Uniós tagok között olyan országokat, akik a migráció kérdésében egyetértenek velünk és szövetségeseink lehetnek.