Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
Mit adott a Fidesz nekünk állampolgárokként, mit adott nekünk nőként gyakorlati érdekek mentén és mi az, amit mások nem adtak? Észre kell vennünk, hogy a nők nem kizárólag nőként szavaznak. Interjú.
„Mik azok az intézkedések Magyarországon, amitől egy nő úgy érezheti, hogy neki könnyebb?
A nőkre a kormányzat szeret a népesedéspolitika szolgálatában álló erőforrásként tekinteni, de ez alá rendelve azért történtek előremutató intézkedések. A Fideszben is tisztában vannak azzal, hogy abban a társadalmi rétegben, ahol több gyereket szeretnének, döntő fontosságú, hogy a nők szülés után vissza tudjanak kerülni a munkaerőpiacra. Ehhez például a munkáltatói ösztönzők, hogy vegyék vissza a kisgyerekes anyákat, vagy a gyed extra nagy segítség. Bár az is érdekes, hogy a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének 2018-as Demográfiai Portréjának megállapításai szerint 2016-ban ennek a támogatási formának a hatoda a férfiakhoz ment. Azt viszont már nem tudjuk, hogy vajon mindketten dolgoznak, és az apa után veszik fel a gyedet, vagy pedig az apa veszi fel a fizetést és a gyed extrát is, az anya pedig otthon neveli a gyereket mindenféle védettség és juttatás nélkül.
És ha nem gyereket nevelnek, hanem dolgoznak? A Nőügyek 2018-ból derült ki az is, hogy a munkaerőpiacon a nőket a kiszipolyozás, a túlórázás máshogy érinti, mint a férfiakat, hiszen döntő többségben a családban is ők végzik a gondoskodó szerepkört.
Pár héttel ezelőtt vitatkoztam egy konzervatív férfival, aki szerint az a tény, hogy sok nő szinte menekül a gyesre, jó érv amellett, hogy támogassuk a főállású anyaság intézményét. Én viszont azt gondolnám jó iránynak, ha valós választási lehetőségek lennének. Ne csak azért menjen el valaki gyesre, hogy elmeneküljön, mondjuk a 3 műszakból, hanem emberhez méltó munkakörülményei lehessenek és jó minőségű, elérhető bölcsődei ellátás, hogy ténylegesen eldönthesse, ő mit szeretne. Azt is érdemes megfigyelni, hogy azok, akik előtérbe helyezik a nők ügyeit, mennyire látnak túl a saját osztályukon. A jobb módúaknak még érdekük is az egyenlőtlenségek fenntartása, különben nem lehetne fillérekért kiszervezni a takarítást, az idősgondozást vagy a gyerekfelvigyázást.
A cikkben az alacsonyabb jövedelmű nők helyzetének javítását szolgáló intézkedések közé sorolják a közmunkát és a rezsicsökkentést is. Valóban jelenthetnek ezek reális segítséget?
Sok olyan dolog van, ami közvetlenül nem tartozik a családpolitikához, és nem is arról szól, hogy szüljenek a nők, mégis javítja az emberek életkörülményeit. Minden jogos kritika mellett azzal, hogy több a segélynél, a közmunka javít több százezer ember anyagi helyzetén. De ide tartozik a minimálbér nagyarányú emelése is, ez utóbbi ráadásul a bértáblán felettük lévő 5-10 százalékot is érinti, hiszen kikényszeríti a fizetésemelésüket.
Ezzel azért önmagában nem magyarázható, hogy ilyen sok nő szavazott a Fideszre áprilisban.
A kérdést többféleképpen meg lehet közelíteni: mit adott a Fidesz nekünk állampolgárokként, mit adott nekünk nőként gyakorlati érdekek mentén és mi az, amit mások nem adtak? Észre kell vennünk, hogy a nők nem kizárólag nőként szavaznak, számos más társadalmi-politikai hatás is befolyásolja őket döntésükben. Ráadásul az emberek szavazatait még csak nem is pusztán materiális szempontok vezérlik: a Fidesz-szavazó is ugyanabba a kórházba megy be, ugyanazt az oktatási rendszert veszi igénybe, ugyanúgy interneten kommunikál az elvándorolt családtagjaival, mint bárki más, vagyis látja a problémákat. Ők ennek ellenére is a Fideszre szavaztak. Sokféle magyarázat létezhet, talán az egyik, hogy a kormányzóképesség és a valamiféle bizonyosság-kiszámíthatóság még mindig jobb annál, mint amit az ellenzéki káosz fel tudott mutatni.”