Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Örvendetes, hogy Lengyelországban és Magyarországon magas az EU-iránti szimpátia – mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság elnöke.
Meglátjuk, mit tesz Orbán Viktor miniszterelnök az új megbízatása során, fontos, hogy Magyarországon erős az Európai Unióhoz való hozzátartozás érzete – jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) első alelnöke hétfőn Varsóban az előző napi magyar országgyűlési választásokon aratott nagyarányú Fidesz-győzelemmel kapcsolatban.
Timmermans ezt újságírói kérdésre válaszolva mondta a Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszterrel közösen megtartott sajtóértekezleten. Az EB első alelnöke szerint a kampány során „sok volt a retorika”. „Ehhez öreg politikusként hozzászoktam” – jegyezte meg. Felidézte: Lengyelországban már az 1981-es hadiállapot idején járt, az autoritárius rendszer idején megfordult Magyarországon is. „Szerencsére a jelenlévők közül sokan nem is emlékeznek azokra az időkre, és unokáik sem fogják megélni” – jegyezte meg.
Örvendetesnek nevezte, hogy Lengyelországban és Magyarországon magas az EU-iránti szimpátia. „Akármit mondunk Brüsszelről, ez egy valóság” – jelentette ki. „Állampolgáraink akarnak az EU-tagok lenni, ez iránytű Lengyelországban, Magyarországon, Belgiumban is, mindenhol” – szögezte le.
Czaputowicz ugyanerre az újságírói kérdésre reagálva gratulált a Fidesz-KDNP „határozott” választási győzelméhez, a magas részvételi arányhoz. Elutasította azt az újságírói felvetést, miszerint Magyarországon „populisták vannak hatalmon”. A magyar kormánypárt irányzata „egyszerűen része az EU-nak, elvei megalapozottak, tiszteletben kell őket tartani” – szögezte le. Magyarországot „stabil demokratikus államnak” minősítette, mely „szoros európai integrációra törekszik”.
Méltatta a lengyel-magyar együttműködést. „A jövőben együttműködni akarunk a magyarokkal, bizonyosan nagyon jó, szövetséges kapcsolataink lesznek” – hangsúlyozta Czaputowicz.
Kiemelte azt is, hogy Magyarország határozottan állt ki Varsó mellett az Európai Bizottsággal folytatott vitában.
(MTI)