A megosztott magyar baloldalon rajta ragadt a 2010 előtti hozzá nem értő kormányzati teljesítménye – fejtette ki véleményét Tony Barber a Financial Timesban.
A megosztott magyar baloldalon rajta ragadt a 2010 előtti hozzá nem értő kormányzati teljesítménye – írta cikkében a Financial Times brit üzleti napilap. Tony Barber, a brit napilap publicistája az európai balközép pártokkal foglalkozó cikkében megállapította, hogy azok Európa-szerte elveszítették a szavazók bizalmát.
A cikk kitér Magyarországra is azt valószínűsítve, hogy az áprilisban esedékes választásokon teljes vereséget szenvednek a baloldali pártok. A cikk szerint a várható eredményt túlságosan egyszerű lenne csak a jogállamiság és a tisztességes politikai verseny Orbán Viktor kormányzása alatti „eróziójának” tulajdonítani.
A szerző szerint Lengyelországban – ahol a baloldali pártok egyetlen helyet sem szeretek a 2015-ös választásokon – a kormányzó konzervatív és nacionalista Jog és Igazságosság pártja részben balra hajló szociálpolitikája, valamint bőkezű gyermekjóléti rendszere miatt népszerű. „Amint a példa is mutatja, a szervezett szociáldemokrácia gyengülése nem jelenti azt, hogy a hagyományos baloldali szociál- és gazdaságpolitikák elvesztették volna vonzerejüket. Éppen ellenkezőleg, több millió szavazó akar védelmező jóléti államot, és dühös a bizonytalan munkahelyek, a társadalmi egyenlőtlenség és a bizonytalan kimenetelű globalizáció miatt” – írta Barber.
Barber szerint a baj az, hogy sok szavazó egyszerűen nem bízik a balközép pártokban, és megveti őket azért, mert nem eléggé büszkék a lengyel nemzeti identitásra, valamint, nincs elég bátorságuk a helyi közösségekben jelentkező, migráció okozta problémák leküzdésére. „A szociáldemokrácia haladó szellemisége, nemzetközi horizontja mind szép és jó, de minél hosszabb ideig nem foglalkozik a szavazók aggodalmaival, a kulturális értékekkel és az átfogó gazdasági bizonytalanságokkal, a régi középbal annál gyorsabban ássa meg saját sírját” – fogalmazott a cikk szerzője.
(MTI)