Milliárdok kerülnek a magyar családok zsebébe – örömhírrel jelentkezett Orbán Viktor (VIDEÓ)
A miniszterelnök bejelentette, hogy az állampapírok után 2025-ben 1700 milliárd forintnyi kamatot fizettünk ki a magyar lakosságnak.
Nem szeretnénk a horvát-magyar kapcsolatot egy olyan üggyel megmérgezni, mint amilyen a Mol és az INA körüli vita – szögezte le a Orbán Viktor miniszterelnök.
Magyarország készen áll arra, hogy méltányos alkut kössön, hogy minél előbb le lehessen zárni a Magyarország és Horvátország történelmileg jó kapcsolatát mérgező vitát a Mol szerepéről az INA horvát energiavállalatban – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, miután megbeszélést folytatott Andrej Plenkovic horvát miniszterelnökkel.
Magyarország szeretné minél előbb méltányos módon maga mögött tudni ezt a problémát, és az a méltányos, ha az INA-t a horvátok „visszakapják” – mondta a miniszterelnök a tárgyalás után angolul nyilatkozva. Orbán Viktor aláhúzta, hogy ez egy üzleti ügy, a magyar kormány ezt nem tekinti kormányzati kérdésnek, de támogatja, hogy minél előbb megoldás szülessen, és ha a horvát kormány a jövőben nem szeretné látni Horvátországban a Mol-t, akkor Magyarország kész méltányos alkut kötni, és visszaadni az INA-ban birtokolt részesedést.
Az INA-ügy mérgezi a két ország kapcsolatát
De a megállapodásnak „méltányosnak kell lennie, és azt kívánom, hogy gyorsan, amint lehet, megköttessen, és akkor minden szinten helyreállhatnak a kapcsolatok” – húzta alá a kormányfő. Ha sikerül megszabadulni ettől a problémától, amely mérgezi a két ország kapcsolatát, azzal minden téren helyreállhat az együttműködés a két ország között – hangoztatta Orbán Viktor. „A mi részünkről megvan a jóindulat. Szeretnénk lehűteni a kedélyeket, racionális megoldást találni és folytatni a történelmileg kipróbált és bevált, jó együttélés politikáját” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta, hogy Andrej Plenkoviccsal áttekintették a két ország kapcsolatait, és azt állapították meg, hogy az elmúlt években történtek nagyon jó fejlemények. Hála a horvát kormánynak, amely nagyon támogatta a két ország viszonyának javítását, különösen a gazdaság terén – tette hozzá a miniszterelnök.
A gazdasági kapcsolatok jól alakulnak
„A számok ígéretesek. A kereskedelem bővül. Egyre több magyar utazik Horvátországba. Ezáltal mi is részei vagyunk a horvát gazdaságnak és fejlődésnek, ami jó dolog, és nagyon örülünk neki” – magyarázta Orbán Viktor. A két kormány között kiváló a politikai kapcsolat, és a két nemzet történelmi kapcsolata is kiváló, és nem szeretnénk ezt a kapcsolatot egy olyan üggyel megmérgezni, mint amilyen a Mol és az INA körüli vita – szögezte le a miniszterelnök. Andrej Plenkovic horvát kormányfő elmondta: a találkozón mindenről beszéltek, ami a két ország között napirenden van.
Mint mondta: elégedett a két ország közötti kereskedelmi forgalom mértékével, továbbá megemlítette, hogy az idén félmillió magyar turista nyaralt a horvát tengerparton. Szavai szerint lépéseket tesznek a két ország közötti közlekedési lehetőségek előremozdításában, valamint az energetikai együttműködés bővítésében, amely magába foglalja a kétirányú gázszállítás megteremtését Horvátország és Magyarország között. A kisebbségekkel kapcsolatban kiemelte: együttműködnek a magyarországi horvát és a horvátországi magyar kisebbségek helyzetének javításán.
Visszavásárolnák az INA-t a horvátok
Az INA-val kapcsolatban hangsúlyozta: a magyar állam hajlandó támogatni a horvát kormány azon törekvéseit, hogy visszavásárolja az INA részesedését a Moltól. A politikai akarat már világos, de még meg kell találni azt a modellt, amely igazságos az eddigi magyar befektetésekkel szemben, de reálisan állapítja meg az INA-részvények értékét – szögezte le a horvát kormányfő. Mint mondta: Horvátország csatlakozna a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) és reményei szerint Magyarország támogatja ezt.
Hozzátette: a kisebb nézeteltéréseket a jövőben ki tudják küszöbölni és javítani tudnak Horvátország és Magyarország viszonyán, amely „baráti és szomszédos” ország. Emlékeztetett, hogy Orbán Viktor 2011-ben – mint a soros elnökséget ellátó ország kormányfője – kulcsszerepet játszott abban, hogy Horvátország befejezhesse az uniós csatlakozási tárgyalásait.
(MTI)