A zavar pedig mindaddig fennmarad, amíg a jobboldali világ – a kevés megmaradt mellé – nem hoz létre új írott és elektronikus médiumokat, nem mozdítja meg szellemi tehetségét, pénzét, szervezőképességét annak a nyilvánosságnak a megteremtéséhez, ahonnan ismét mértékadó információkhoz juthatna – fejtette ki. A pártelnök-miniszterelnök jelezte, ez nem lehet a kormány feladata, ezért biztatta híveiket, fektessenek ebbe energiát. Példának hozta, hogy Liszkay Gábor megvette a Napi Gazdaságot. Összegzése szerint a polgári berendezkedésnek fontos mozzanata lesz, hogy „megtudjuk, van-e bennünk annyi erő, hogy létrehozzuk” ezt a nyilvánosságot.
Személyes ügyek nem tolakodhatnak a közösség számára fontos ügyek elé – mondta Orbán Bayer azon kérdésére, hogy túl lehet-e lépni Simicska Lajos 30 év barátság után megfogalmazott ügynökvádján. A válaszból az is kiderült, Orbán Viktor nem tud túllépni a történteken, de együtt kell élnie ezzel.
A kormányfő igazat adott az ellenzéknek abban, hogy az államadósság nő, viszont – hangsúlyozta – a nagyobb ütemben növekvő gazdaságnak köszönhetően az eladósodottság csökken, és ez is nagy eredmény.
A Quaestor-ügy kapcsán kifejtette Orbán, hogy miért nem fognak közpénzt áldozni a károsultak megsegítésére, illetve később, közvetve mégis fognak, de „az már nem akkora igazságtalanság”.
A politikus szerint a bevándorlás legsúlyosabban Magyarországot érinti, súlyosabban, mint akár Olaszországot. Úgy gondolja, a magyarok nem akarnak bevándorlókat látni az országban, a politikusok feladata pedig az, hogy megóvják az embereket az általuk már látható, jövőben bekövetkező kellemetlen hatásoktól. A probléma megoldásához szív is kell, és keresztényi felelősség – fűzte hozzá Orbán Viktor.
A halálbüntetés kapcsán ellentmondást nem tűrően fektette le a miniszterelnök, hogy nincsenek közéleti tabuk, és az európai kultúrában senki nem tilthatja meg, hogy egy témáról vitatkozzunk.