Az előző egy hónapban jött rá Orbán Viktor arra, hogy Magyarország elszigetelődik a keleti nyitás miatt, így új külpolitikai irányvonal érvényesülhet majd, ami Szijjártó Péter leváltásához is vezethet – írja az Index a keleti nyitás levezénylésének hátterét bemutató riportjában.
Az Index forrásai szerint Orbán Viktor az előző egy hónapban jött rá, hogy az ukrán válság felülírta a keleti nyitás doktrínáját. Ugyanakkor Orbán mindig is tisztában volt vele, hogy Putyinnak csak az érdekek számítanak, és a putyini rendszer sem volt számára sohasem szimpatikus, egyszerűen a gazdasági bővítését várta a szorosabb orosz-magyar kapcsolatoktól.
Orbán szeme előtt a hírportál értesülései szerint inkább a közép-európai együttműködés képe lebegett, ám a cseh-osztrák-szlovák együttműködés és a lengyelek német-francia orientációja miatt ez háttérbe szorult.
A miniszterelnök keleti politikáját már Martonyi Jánosék is megpróbálták korrigálni és igyekeztek kármentést végezni, ám végül az atlantista vonalnak távoznia kellett. Szijjártó Péter csapata pedig az Index forrásai szerint nem ismeri saját pártja, a Fidesz külpolitikai múltját és figyelmen kívül hagyja annak külügyi műhelyeit, amely főleg atlantistákból és a határon túli ügyek szakértőiből áll. Ez a „Martonyi–Németh-féle”, „100-200 fős összeszokott network”, a „visegrádista nemzeti érzelműek” és a „moderált atlantisták” váltak a kirúgások első áldozataivá.
A portál értesülései szerint most azonban mindennek vége: Orbán maga kezdte el a korrigálást Putyin látogatása kapcsán, ennek volt egy része a varsói tárgyalás, ahol nyilvánvalóvá vált elszigetelődésünk.
Az Index úgy tudja, a külképviseleti vezetőket március elejére hazarendelték, Szijjártó ugyanis nagyköveti értekezletet hívott össze, várhatóan itt kapnak majd egy fejtágítást arról, mi lesz az oroszbarát vonalat felváltó „új irány”. Az is lehet, hogy Szijjártónak távoznia kell: kettébontják minisztériumát, és ő kapja meg a külgazdasági tárcát – ilyen amúgy is létezett már az Antall-kormány idején.
Az Index szerint arra nincs esély, hogy „a klasszikus fideszes atlantista tábor vezetését átvevő Németh Zsolt” kapja meg a külügyi tárcát, viszont logikus választás volna a volt berlini nagykövet, az EMMI helyettes államtitkára, Prőhle Gergely, és jó esélyei vannak még a nagy tudású szakembernek tartott Takács Szabolcsnak, akit nemrég vitt át Lázár János a Miniszterelnökségre uniós ügyekért felelős államtitkárnak, amikor a Szijjártó-féle külügytől elvették az európai integrációs területeket.