A Gyurcsány-kormány idején jobb volt
Amíg nem történik meg a méltányos rehabilitáció, addig nem lehet csodálkozni azon, hogy a ma létező négy pártból három jobboldali.
A strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság és az Alkotmánybíróság határozatait követően a kormány úgy döntött, hogy visszafizeti a 98 százalékos különadóval sújtott „pofátlan végkielégítéseket”, ebből csak a kifizetéskor hatályos adókat és járulékokat vonják majd le.
A jövedelemszerzéskor hatályos személyi jövedelemadóval és az egészségügyi hozzájárulás összegével csökken a 98 százalékos különadó visszafizetendő összege a kormány döntése értelmében – mondta Kurucz Éva kormányszóvivő, aki ugyanakkor megjegyezte: a baloldali kormányok súlyos válságba sodorták Magyarországot, ennek ellenére hatalmas összegű és indokolatlan végkielégítéseket osztottak az akkori vezetők számára. Mindez joggal sértette a magyar emberek igazságérzetét – tette hozzá –, az Országgyűlés ezért 2010-ben a kormány javaslatára döntött a 98 százalékos különadó bevezetéséről.
Kifejtette: a strasbourgi bíróság és az Alkotmánybíróság döntése alapján ugyanakkor a kérelmező a korábban megállapított 98 százalékos különadó összegét visszakapná. Ebben az esetben a 2 millió forint fölötti, különadóval érintett jövedelemrész után semmilyen adót és járulékot nem kellene fizetni. Ez indokolatlan pozitív diszkriminációt jelentene az igazságtalan végkielégítéseket felvevők számára – nyilatkozta Kurucz Éva.
Ennek elkerülése érdekében a kormány úgy döntött, hogy a 98 százalékos különadó visszafizetendő összegét a jövedelemszerzéskor hatályos személyi jövedelemadóval és az egészségügyi hozzájárulás összegével csökkenti – jelentette be a kormányszóvivő. A kormány álláspontja szerint a korábbi kormányok idején megállapított aránytalan és indokolatlan végkielégítések után olyan terheket kell fizetni, amelyek érvényesítik az igazságosság szempontjait – emelte ki.