Végigsöpör a világsajtón Orbán tusványosi beszéde

2014. július 31. 16:49

Orbán beszéde aggodalmakat szült Magyarországon – írja a Financial Times című brit gazdasági és politikai napilap európai kiadásának csütörtöki számában Budapestről Kester Eddy Orbán Viktor tusnádfürdői beszédéről és az arra született reakciókról.

2014. július 31. 16:49

A szerző összefoglalja a beszédet, s ismerteti az Együtt-PM-es Szigetvári Viktor, Tóbiás József MSZP-elnök és Markó Béla RMDSZ-politikus álláspontját. Idézi Orbán Viktor, hogy a liberális demokráciák globálisan nem versenyképesek, a Magyarországon épülő állam pedig nem liberális természetű. Eddy kiemeli azt is, hogy a kormányfő hangsúlyozta: ez az állam sem tagadja a liberalizmus alapvető értékeit, például a szabadságot. Ennek ellenére a beszéd a tudósító szerint általános felháborodást váltott ki az ellenzék körében. A tudósító úgy értékeli, hogy a beszéd Orbán Viktor politikai filozófiájának eddigi legmerészebb ismertetése volt, amely ellenzői szerint szembehelyezi őt az Európai Unió elveivel. A lap emlékeztet, hogy tavasszal az Orbán Viktor vezette Fidesz ismét kétharmados többséget tudott szerezni a választásokon, annak ellenére, hogy többször összecsapott az EU-val olyan intézkedések miatt, amelyek bírálói szerint szűkítették a sajtószabadságot és a demokratikus szabadságjogokat.

Beszámol a beszédről budapesti tudósításában Belgium második legnagyobb példányszámú franciaajkú napilapja, a La Libre Belgique is, amely szerint a miniszterelnök olyan útvonalat vázolt fel, amely élénk aggodalmakat keltett Magyarországon. Corentin Léotard, a lap budapesti tudósítója megjegyzi: nem ez az első alkalom, hogy Orbán Viktor távolságot tart a Nyugattól, s olyan hangokat hallani, amelyek a neofeudalizmus egy formája ellen emelnek szót, elítélve azt a rendszert, amelyben a lojalitáson kívül más nem számít. A tudósítás szerint Orbán Viktor most minden eddiginél messzebbre ment. A tudósító szerint Magyarország ultrapolarizált, szélsőségesen megosztott a jobb- és baloldal között, a bírálatok élesek, és egymást érik a különféle értelmezések arra vonatkozóan, mit ért a miniszterelnök illiberális államon, majd ismerteti az Együtt-PM, valamint a liberális Fodor Gábor, továbbá Tamás Gáspár Miklós és több politikai elemző véleményét. „Bármi legyen is, a dolgok felgyorsulnak Magyarországon, és senkinek nincs hatalma ahhoz, hogy megfékezze az ország erős emberének ambícióit” – fűzi hozzá a tudósító, rámutatva, hogy a Fideszben nem hallani a miniszterelnöknek ellentmondó hangokat, az ellenzék pedig egyszerre megosztott és népszerűtlen.

A Die Zeit című liberális német hetilap is a tusnádfürdői beszédről közölt cikket online kiadásában, a ZDF országos közszolgálati tv hírportálja pedig az Oroszországgal szembeni uniós szankciókkal kapcsolatban közölt írást Magyarországról. A Die Zeit Orbán Putyint játszik címmel közölte Michal Kokot írását, aki kiemelte: Orbán Viktor befejezettnek nyilvánította országában a nyugati liberális demokráciát, s Oroszország, Kína és Törökország példáját akarja követni. A kormányfő Tusnádfürdőn olyan nyíltsággal fogalmazott politikai elképzeléseiről, mint még soha. Világossá tette, hogy „az autoriter hatalomgyakorlás prototípusaiként” számon tartott országokat kíván követni, s „nem szeretne több külföldit megtűrni országában”, továbbá „nyílt támadást intézett a civil szervezetek ellen, amelyeket évekkel ezelőtt még védelmébe vett” - tette hozzá a Die Zeit szerzője. Úgy vélte, a miniszterelnök „autoriter, Nyugat-ellenes viselkedésében nincs újdonság”, az viszont új, hogy „nyílt sisakkal lép fel”, hiszen korábban „embereire bízta a piszkos munkát”.

A ZDF heute.de című hírportálján összeállítást közölt arról, miként viszonyulnak egyes uniós tagállamok az Oroszországgal szembeni szankciókhoz. Az összeállítás Magyarországgal szóló részében a szerző, Stephan Merseburger kiemelte, hogy Magyarország az energiapolitikában „teljes mértékben Moszkvára támaszkodik”, s miközben más tagállamok az Oroszországtól való függés csökkentésére törekszenek, „a problémás gyerek Magyarország szemmel láthatóan gondtalanul rohan az orosz medve karjaiba”.

„Ha a PiS hatalomra kerül” címmel Rafal Chwedoruk lengyel politológussal közölt interjút kedden a Rzeczpospolita című napilap. Agnieszka Kalinowska, a lap újságírója mindenekelőtt az egyesülő és az utóbbi hetekben erősödő lengyel jobboldal választási stratégiájáról kérdezte a lengyel politológust, ezenbelül azokról az ihletekről, amelyeket Orbán Viktor politikája nyújt. Chwedoruk úgy véli, ha a következő választásokat Lengyelországban a most ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) nyerné, gazdaságpolitikájában a mai Magyarország lesz a minta. A politológus így elemzi Orbán Viktor politikai irányultságát: „Egy konzervatív párt elnökeként egyszerre liberális és szocialista.” Olyan lépései értékelhetők baloldaliként, mint a nagyvállalatok megadóztatása, az államháztartásban végrehajtott reformok és az egykulcsos adó. Chwedoruk szerint a PiS Orbán kisvállalkozásokkal szemben tanúsított magatartását is követhetné. „Orbán majdnem háborúba ment a nagy nemzetközi cégekkel, ugyanakkor a kedvezmények révén a kisvállalkozókból álló hazai középréteg kialakítására törekszik”. A lengyel és a magyar konzervatívok között viszont eltérést lát egyes külpolitikai kérdésekben Chwedoruk: Magyarország Szlovákiához és Csehországhoz hasonlóan jelen van a nyugati struktúrákban, „de jó viszonyban marad Oroszországgal és Kínával, ami gazdaságára nézve gyakran kedvező”.

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kitiltott
2014. augusztus 01. 11:32
ezért szánalmas a baloldali gyűlöletkeltők óbégatása az Orbán beszéd miatt egyrészt minden hír megfogalmazása tőlük származik , és a kinti médiák le is írják hogy nem a saját véleményük ez hanem ebben vagy abban a baloldali szennylapban írták meg: itt van ez a Fidesz (Gyűlölő) Figyelő blog itt a mandin olvasható cikkében a balfax majom azt írja hogy cenzúrázták a Newsweek hírét mert hogy nem jelent meg a sajtóban ,hogy le Mussolinizték az Orbán Viktort Amerikában.. a barom "újságírónak" annyi esze már nem volt hogy ne a csak címet olvassa el.. a cikkben világosan benne vannak ezek a mondatok ráadásul idézőjellel: Opposition Party leaders Gergely Karacsony and Viktor Szigetvari have appealed to the EU in response to Orban’s speech, alarmed by what they call the “Putinisation of Hungary”. Szigetvari called for “serious and active means” to be put in place to halt the “constantly deteriorating quality of Hungarian democracy”, especially with regard to freedom of the press and NGOs, the Associated Press reported. Hungarian left-leaning newspaper Népszabadság compared the implications of Orban’s speech to the authoritarianism of an inter-war Mussolini. Hungarian Weekly magazine Heti Világgazdaság warned that Orban’s claims were part of a wider programme to abolish public services which would eventually turn the country into a “third world” economy. Magyarul ez nem a NEWSWEEK véleménye hanem az ellenzéké..
vigyor
2014. augusztus 01. 09:07
LOL Egyszerűen imádom a külföldi liberális (és a hazai megmondóemberek) retorikáját, amikor a kormányt gyalázza, mindig kihangsúlyozza, hogy nem a magyarokat, csak a magyar kormányt kritizálja. Amikor az ellenzéket simogatja, akkor persze Magyarország aggódik, Magyarország döbben meg, és Magyarország fejezi ki az ellenállását. Mit mondjak, ez már nem is csak nevetséges, ez egyenesen szánalmas!
Eltünt
2014. augusztus 01. 05:16
Mszpvel együtt Financial Times, Rzeczpospolita, Die Zeit, ZDF, liberális demokrácia, La Libre Belgique szája habzik.
Eltünt
2014. augusztus 01. 05:13
Ballibsik fülét sérti Orbán ur beszéde ,mely Tusványoson hangzott el . http://www.utolag.com/HatterKep0731.htm
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!