Egyelőre nem befolyásolják az Oroszország elleni szankciók a paksi bővítést

2014. július 28. 11:29

Az atomerőmű bővítéséért felelős kormánybiztos szerint az előkészítő fázist egyelőre nem zavarják a szankciók, de ha széleskörűvé válnának, akkor az akár majd érintheti is a projektet.

2014. július 28. 11:29

A Paksi Atomerőmű bővítésének előkészítését egyelőre nem befolyásolják az Oroszország ellen tervezett nemzetközi szankciók – mondta Aszódi Attila, az atomerőmű bővítéséért felelős kormánybiztos hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Az előkészítő fázist nem kell, hogy zavarja, ami most a nemzetközi politikában zajlik, ugyanakkor figyelemmel kell kísérni azt, ami az unió szintjén történik. Ha széleskörű szankciót vezetnének be Oroszországgal szemben, az akár érintheti a projektet – mondta a kormánybiztos. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy „Európa ezer szállal kötődik Oroszországhoz”, így véleménye szerint a szankciókat illetően meg kell találni azt a megoldást, amellyel az európai érdekek nem sérülnek súlyosan. 

A kormánybiztos reagált Szél Bernadett, az LMP társelnökének vasárnapi közleményére, miszerint az Aszódi Attila által vezetett BME Nukleáris Technikai Intézet több mint egymilliárd forint értében kapott megbízást a Paksi Atomerőműtől és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. Azt mondta, hogy az említett összeg az elmúlt 12 év projektjeinek a szerződéses összege, és mintegy száz szerződést ölel fel. Hozzátette, hogy amikor megkapta a kormánybiztosi felkérést 2014. július 1-jén, lemondott igazgatói posztjáról a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem említett intézeténél, hogy a jövőben ne merülhessen fel az összeférhetetlenség kérdése. 

Az atomerőmű bővítésével kapcsolatos aktuális munkáról elmondta, hogy jelenleg azokon a szerződéseken dolgoznak, amelyek a műszaki részletkérdéseket fogják tisztázni. Ezt a munkát ebben az évben szeretnék lezárni. Ezzel párhuzamosan folyik a telephelyvizsgálati program, amely a tervek szerint jövőre zárul le. Megindult továbbá a környezetvédelmi vizsgálat is. Ha mindezek elkészülnek, akkor indulhat el az erőmű tényleges tervezése.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2014. július 28. 18:06
A franciák a legmodernebb hadihajókat adják el az oroszoknak. A németek veszik az orosz gázt, mindenféle nyersanyagot, mint a nyalókát. Másoknak még azt is megtiltanák, hogy az oroszoktól fogpiszkálót vegyünk.
kunbella
2014. július 28. 14:11
Tények: 1.az EU-ból 2014 és 2020 között 25-27 milliárdnyi euró-segély érkezik, szigorú szabályokkal, de segély. 2.Moszkvából, ha egyáltalám 10 milliárd euró hitel, 4-5 százalékos kamatlábbal Paksra. 3.Az ukrán válság miatt egyre szigorúbb az EU-s szankciós rezsim, egyelőre nem éri el a Déli Áramlatot és Paksot. 4.25 éve szinte minden magyar kormány szóban(!) és elméletben(!) tett az energia-diverzifikációra. Eredmény:továbbra is szinte 100 százalékban függünk az oroszoktól. Ezeket a tényeket kell elemezni.
indiáner
2014. július 28. 13:35
Akkor egyelőre még nem jöttek a másik oldalról egy új, visszautasíthatatlan ötször ennyibe kerülő ajánlattal. PPP alapon menne, nem számítana be az államadósságba, csak amikor pár év múlva becsődöl, igaz, hogy akkor egy összegben az egész.
Tintamin
2014. július 28. 12:39
Viktor egyszemélyes döntése. Én nagyon boldog vagyok, hogy a Mi Nagy Vezérünk mindenhez ért a világon. Mi lenne velünk nélküle?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!