Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Petíciót adtak át a roma önkormányzat által szervezett demonstráció résztvevői szerdán Miskolcon Csiszár Miklósnak, a város jegyzőjének, követelve a telepek felszámolásáról szóló helyi rendelet visszavonását. A tüntetők szerint a város csak exportálja szegényeit a döntéssel. A helyi Fidesz szóvivője elmondta: a párt nem változtat álláspontján.
A standiontól, az avasi sportpályáktól és a belvárosból érkezők a városházánál találkoztak, ahol mintegy százan várták a 200-250 fős menetet, „Maradunk Miskolcon!” skandálással. A „Miskolcon Maradunk” kitelepítés elleni bizottság elnevezésű csoport petíciójában azt írta: a május 8-án elfogadott, a lakások bérléséről szóló helyi rendelet miatt demonstrálnak, ebben a miskolci önkormányzat módosította a korábban hatályos szabályozást, de ez szerintük diszkriminatív, hátrányosan érinti a telepeken élőket. Hozzátették: a szanálásra ítélt szegénytelepek lakóinak családonként egy-két millió forintot kínálnak lakásvásárlásra, ha a város közigazgatási határain kívül vásárolnak ingatlant.
A petícióban kitértek arra is: elfogadhatatlannak tartják, hogy Miskolc más településekre „exportálja” a saját szegényeit, s azt, hogy a telepek felszámolására irányuló terveket az önkormányzat valamiféle bűnmegelőzési program részeként kezeli és a nyomortelepeket a bűnözés melegágyaként állítja be. „Ezzel a városvezetés maga is gerjeszti a cigányellenes közhangulatot” – fogalmaztak, és követelték azt is: Miskolc vezetése a nyomortelepek felszámolásához kapcsolódóan gondoskodjon átfogó szociálpolitikai program megvalósításáról, és tegyen eleget a 2008-ban elfogadott integrált városfejlesztési stratégiában, illetve az antiszegregációs tervben vállalt kötelezettségének.
A városháza előtt összegyűlt mintegy háromszáz tüntető hosszan és többször skandálta, hogy ők Miskolcon maradnak, és többen Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) polgármester lemondását követelték. Egy szónok azt is elmondta: nyílt levélben fordultak Orbán Viktor kormányfőhöz, kérve, hogy segítsen jószerivel kilátástalan helyzetükön, de választ nem kaptak. A tömeg erre füttyel válaszolt.
A demonstráción felszólalt Tamás Gáspár Miklós filozófus is, aki az MTI-nek azt mondta: állampolgári kötelessége, hogy szót emeljen azért, mert igazságtalanság történik polgártársaival, „a bőrszínük, származásuk vagy gazdasági helyzetük szerint”.
Jakab Péter, a Jobbik megyei és miskolci alelnöke, önkormányzati képviselője a városháza előtt újságíróknak azt mondta: „elkapatott cigányvezetők” tüntetnek Miskolcon, véleménye szerint a tüntetés nem más, mint a miskolci adófizetők provokálása. Úgy fogalmazott: a Jobbik ősszel a tervei szerint átveszi Miskolc irányítását, és meg fogja valósítani az ingyenes gettófelszámolást, ehhez már most is várják a miskolciak támogató aláírását a párt által meghirdetett gyűjtésen.
Friss: Nem változtat álláspontján a Fidesz
A miskolci városvezetés elkötelezett a nyomortelepek felszámolási programjának folytatása mellett, és szándéka szerint azt be is fejezi – jelentette ki Soós Attila, a Fidesz-KDNP helyi képviselőcsoportjának szóvivője szerdán a Városháza régi bejárata előtt tartott sajtótájékoztatóján. A politikus – nem messze a roma önkormányzat által szervezett, épp akkor befejeződő demonstráció helyszínétől – azt mondta, a Fidesz-KDNP aláírásgyűjtésének tapasztalatai, az eddig összegyűlt 12 ezer támogató aláírás, a témában tartott fórumok és találkozók mind azt bizonyítják, hogy a helyiek túlnyomó többsége igenis támogatja a nyomortelepek felszámolását Miskolcon.
Úgy fogalmazott, a romatüntetés a városban ékes példája annak, hogy politikai számításból, politikai haszonszerzés reményében sokan még a város határain kívülről is kérnek segítséget céljaik érdekében. Mindent megtesznek azért, hogy félremagyarázzák, félresiklassák a telepfelszámolás ügyét. „Még olyan áron is, hogy börtönviselt emberrel, csalásért jogerősen elítélt személlyel együtt szervezkednek és érvelnek egy politikai rendezvényen” – tette hozzá a szóvivő. Kiemelte, hogy a telepfelszámolás programja egész Miskolc számára nagyon fontos ügy. „Ez az ügy, ez a vállalás egyforma jelentőségű és horderejű minden miskolci polgár számára, legyen az cigány vagy nem cigány városlakó” – mondta.
Soós Attila sajtótájékoztatója közben és után a már véget ért demonstráció több résztvevője is kérdéseket tett fel a szóvivőnek a telepfelszámolásról, a miskolci önkormányzat e rendeletéről. A telepfelszámolásról a szóvivő válaszában azt mondta, hogy ezek az ingatlanok nem alkalmasak például gyermeknevelésre. A kérdezők között volt Váradi Gábor, a Miskolci Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint Dancs Mihály, a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod megyei elnöke, aki az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökhelyettese volt.
(Fotó: Kettős Mérce)