A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
A miniszterelnök a Mór Városi Televíziónak adott interjúban azt mondta: az előző ciklusban azért született olyan sok törvény, mert 2010-ben valódi rendszerváltás történt. Orbán Viktor szerint ha van lehetőség rendszerváltásra, akkor azt ki kell használni. A kormányfő arról is beszélt, hogy a Brüsszellel vívott csaták miatt kell az önálló Igazságügyi Minisztérium.
A Brüsszellel vívott folyamatos csatákkal indokolta Orbán Viktor kormányfő, hogy egy helyen komolyan hozzá kell nyúlni a kormány szerkezetéhez, mégpedig az önálló Igazságügyi Minisztérium létrehozásával. A miniszterelnök a Mór Városi Televíziónak adott, csütörtökön adásba került interjúban elmondta: az előző négy évben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak az államszervezet átalakítása olyan nagy munkát jelentett, hogy a tárca tevékenysége automatikusan a közigazgatás átszervezése felé tolódott el.
„Közben meg Brüsszellel folyamatosan vívjuk a csatáinkat a rezsicsökkentés ügyében, a földvédelem ügyében, a pálinkafőzés ügyében (…), ehhez azonban nagyon erős jogi hátországra van szükség” – fogalmazott. Orbán Viktor szerint ilyen csaták várhatók a következő időszakban is, így szükség lesz egy önálló Igazságügyi Minisztériumra, amely önálló igazságügyi munkakeretet kap. „A közigazgatást pedig behozom a Miniszterelnökségre”, az ott dolgozó miniszter irányítása alá – tette hozzá.
A június 6-i kormányalakítással kapcsolatban megjegyezte, hogy „a munkához keressük az embert, és nem az emberhez határozzuk meg a munkát”. Jelezte, hogy szándékai szerint az előző kormány több tagja folytatja munkáját, de „nem mindenkinek kell pontosan ugyanazt csinálnia, mint korábban”. Közölte, hogy mindenki elkészítette saját munkájának értékelését, és folyamatosan tárgyal is a jelöltekkel. A miniszterelnök az előző ciklusban megalkotott sok törvényt azzal magyarázta, hogy 2010-ben valódi rendszerváltás történt, „egy rendszerváltás pedig ilyen nagy munkával jár”. Az 1990 és 2010 között létrejött rendszert az emberek meg akarták változtatni – jelentette ki.
Szerinte ha 1990-ben ugyanilyen radikálisan és gyorsan átszervezett volna mindent az akkori kormány és parlament, „akkor a rendszerváltás nem lett volna olyan zavaros, és nem csúszott volna úgy félre, mint ahogy az elmúlt húsz-egynéhány évben történt”. Ha van lehetőség rendszerváltásra, akkor azt ki kell használni, és „lehetőleg gyorsan, mélyen, a magyar emberek igényei szerint, hezitálás nélkül át kell szervezni és meg kell újítani Magyarországot” – fogalmazott. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy új alkotmány, új polgári törvénykönyv, új büntető törvénykönyv, új munka törvénykönyve, új közigazgatási rendszer született, de „még így is maradt munka, mert az előttünk álló két évben meg kell alkotnunk a polgári és a büntetőeljárásról szóló nagy jogi kódexeket is”.
Az európai uniós források elosztásával kapcsolatban a miniszterelnök kiemelte: a jövőben a minisztériumok feladata lesz az elosztás, mert „a kormányzattól élesen elválasztott intézményrendszer, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a saját szakmai elképzeléseit nehezen tudta összehangolni az adott szakterületekért felelős miniszterek elképzeléseivel”. A pénzeket bevitték a minisztériumokba, a Miniszterelnökség csak koordinál – tette hozzá.
Orbán Viktor a május 25-i európai parlamenti (EP-) választást fontosnak nevezte, mert „nem mindegy, hogy milyen embereket küldünk az Európai Parlamentbe”. Jelezte, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség igazi „nemzeti listát” állított össze, mert kellenek emberek Brüsszelbe, akik a magyar érdekeket képesek képviselni. „Nemzeti listában gondolkodunk, és azt hisszük, hogy az egész Kárpát-medencei magyarságnak – a leválasztott nemzetrészeknek is – képviseltetve kell lennie Brüsszelben” – fogalmazott.
A kormányfő a Mórt Székesfehérvárral és Győrrel összekötő 81-es főút fejlesztéséről elmondta, hogy Törő Gábor országgyűlési képviselővel (Fidesz) „komoly egyezkedésben vagyunk, és mindketten elkötelezettek vagyunk az út négysávosításában”. Közölte: vannak olyan szakaszok, ahol kész tervek vannak, máshol se előkészítés, se terv nincs. A tervezés folytatásáról és a kivitelezés előkészítésének ütemezéséről a képviselővel nyáron fognak megállapodni, „és ősszel már világos képünk lesz” – jelentette ki a miniszterelnök.