A kormány még nem tárgyalt a közműcégek nonprofittá tételéről

2013. szeptember 16. 09:21

Giró-Szász András a közrádióban elmondta: a közműcégek kiadási oldala három részből áll: a szolgáltatás működtetése, a fejlesztések, és a tulajdonosok profitja. Hozzátette: megfontolt kormány az első kettőhöz nem nyúl, csak a harmadikat kívánja lecsökkenteni.

2013. szeptember 16. 09:21

A nonprofit irány még nem került a kormány elé”, az erről szóló felvetés azt tartalmazza, hogy a lakossági közműszolgáltatások váljanak nonprofit jellegűvé – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő hétfő reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A közműszolgáltatások nonprofittá alakítása már tavaly is szóba került. Orbán Viktor miniszterelnök például a 2012-es nagyköveti értekezleten arról beszélt, nagy vitára számít Brüsszellel amiatt, hogy a rezsiszolgáltatásokat nonprofittá alakítaná a kormány – emlékeztetett a kormányszóvivő. Legutóbb szeptember 7-én Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV P8 című műsorában beszélt arról, hogy a nagyobbik kormánypárt a monopol-közműszolgáltatások nonprofittá alakítását tervezi.    

Giró-Szász András a Kossuth Rádióban leszögezte: a nonprofit jelleg nem azt jelenti, hogy nincsenek fejlesztések. Egy ilyen cégnél a kiadási oldal három összetevőből áll: a szolgáltatás működtetése, a fejlesztések, és a tulajdonosok profitjának kifizetése - sorolta a kormányszóvivő, kiemelve: „az első kettőhöz semmiképpen nem kíván hozzányúlni egy megfontolt kormányzat, a harmadikat kívánja annyira lecsökkenteni, hogy elfogadhatóvá váljon a mindennapi emberek számára”.

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a 12. Kötcsei Polgári Piknik több száz részvevője előtt kijelentette: senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy 2014 a rezsiharc éve lesz. Giró-Szász András ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a rezsicsökkentés előtt a vásárlóerő-paritást tekintve – vagyis a jövedelemhez képest – az egész Európai Unióban Magyarországon volt a legdrágább a gáz és a villany. Emellett megnézve azt, hogy ezek a cégek milyen „sajátos módon” lettek privatizálva 1995-1996-ban, világos volt, hogy a kormánynak lépnie kell az ügyben - szögezte le Giró-Szász András.

Giró-Szász András azt mondta: a mostani rezsicsökkentéshez nem kell új jogszabály, hiszen ez már az intézkedés második lépése, amellyel éves szinten 20 százalékkal csökkentették a rezsiköltségeket. Arra is kitért, hogy a luxusadóval kapcsolatban a Nemzetgazdasági Minisztérium, míg a bizonyos hústermékek áfa csökkentését az NGM és a Vidékfejlesztési Minisztérium végez számításokat. 

A 2014-es költségvetés miket fog tartalmazni, az a jövőbeli kormányüléseken és a parlamenti költségvetési vita során dől el – mondta és hozzátette, hogy a most ősszel bevezetett, és a 2014 szeptemberére ígért pedagógus-bérfejlesztést továbbá az egészségügyi dogozók bérfejlesztésével kapcsolatos többletköltségeket is belekalkulálják. A költségvetés tervezésekor 2,8 százalékos inflációval és 2 százalékos gazadásig növekedéssel számol jövő évre a kormány – mondta a kormányszóvivő.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2013. szeptember 16. 11:22
Egyáltalán hogy, milyen megfontolás alapján lehetett a stratégiai ágazatnak tekinthető, és a lakosság közellátásának alapszolgáltatását biztosító közműcégekből profitorientált magánvállalkozásokat csinálni? Ez önmagában is durva nemzet- és társadalomellenes cselekedet volt. Nb. szerintem köztörvényes bűncselekmény.
tatka46
2013. szeptember 16. 09:56
Szerintem a kormány nem tudja mit akar ebben a témában, hisz ha nonprofittá teszi a "magán" cégeket akkor , hogy lesz fejlesztés, az addig rendben van, hogy nem akarja , hogy elszálljanak az árak, de ha radikálissan lecsökkenti az árakat az elbocsátásokkal jár is. De lehet államosítani és vissza térnek a szocializmushoz a komcsik.
Secnir
2013. szeptember 16. 09:45
" Egy ilyen cégnél a kiadási oldal három összetevőből áll: a szolgáltatás működtetése, a fejlesztések, és a tulajdonosok profitjának kifizetése - sorolta a kormányszóvivő, kiemelve: „az első kettőhöz semmiképpen nem kíván hozzányúlni egy megfontolt kormányzat, a harmadikat kívánja annyira lecsökkenteni, hogy elfogadhatóvá váljon a mindennapi emberek számára” " tisztázzunk valamit: gyrosz-ász szerint a kormány (bármelyik kormány) bármikor hozzányúlhat egy NEM állami tulajdonú cég profitjához - azaz egy rendelettel beleszól a cég működésébe? mert csak? ma még csak a "közműszolgáltatások"-ról van szó. és holnap?
liberálzöld.
2013. szeptember 16. 09:29
Miért tárgyalta volna, hiszen csak egy hülyéknek felfújt lufi az egész!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!