Levélben válaszolt Barrosónak Orbán

2013. március 09. 11:36

Orbán Viktor miniszterelnök levelet küldött pénteken José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének azzal a telefonbeszélgetésükkel kapcsolatban, amelyet aznap folytattak a magyar alaptörvény küszöbön álló módosításáról. A kormányfő kifejezte örömét amiatt, hogy lehetősége volt személyesen tájékoztatni Barrosót a módosítás tartalmáról.

2013. március 09. 11:36

„Szeretném megerősíteni, hogy a magyar kormány és a parlament teljes mértékben elkötelezett az európai normák és szabályok mellett. Szeretném biztosítani Önt arról is, hogy ez az elkötelezettség mindvégig tükröződött és tükröződni fog az alaptörvény-módosítás elfogadásának eljárásában” – írta Orbán Viktor.

A kormányfő végül kifejezte abbéli meggyőződését, hogy számíthat José Manuel Barroso személyes támogatására és az Európai Bizottság együttműködésére.

Orbán és Barroso péntek délutáni telefonbeszélgetésével kapcsolatban Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője közvetlenül a beszélgetés után elmondta, hogy a testület elnöke reggel az Európa Tanács főtitkárával is egyeztetett, és ezt követően tájékoztatta a magyar miniszterelnököt aggodalmáról az alaptörvény tervezett módosításának a jogállamiság elvével való összeegyeztethetőségével kapcsolatosan.

A szóvivő közlése szerint Orbán Viktor kormányfő biztosította a bizottság elnökét, hogy Magyarország és kormánya elkötelezett az európai értékek és jogszabályok mellett.

Az MTI emellett úgy értesült, hogy Barroso a telefonbeszélgetést követően egy levelet is küldött a miniszterelnöknek, amelyben megerősíti aggodalmait, és azt is kifejezi, hogy a tervezett alaptörvény-módosítás olyan kérdéseket emelne alkotmányos szintre, amelyekkel kapcsolatban a bizottság korábban is megfogalmazott már aggályokat.

Az MTI úgy tudja, a bizottság elnöke a levélben rámutat, hogy a módosítás nemcsak a jogállamisággal kapcsolatban vet fel aggályokat, hanem uniós jogot is sérthet. A politikai hirdetések közzétételének tervezett korlátozása például az európai parlamenti választásokat is érinti, és ezen a ponton ellentétes lehet az uniós joggal.

Egy neve elhallgatását kérő forrás szerint Barroso emellett az átmeneti rendelkezéseknek azt az alaptörvénybe emelendő részét is kifogásolja, amely kimondja: ha valamilyen bíróság, a többi között például az Európai Bíróság döntéséből fakadóan Magyarországnak pénzbüntetést kell fizetnie, és erre a költségvetésben nincs elegendő elkülönített forrás, akkor ennek fedezésére külön hozzájárulást, a bizottság értelmezése szerint adót lehet kivetni.

A bizottság elnöke a forrás szerint levelében azt kéri Orbán Viktortól, hogy a magyar és uniós hatóságok vitassák meg és tisztázzák a tervezett alkotmánymódosítás tartalmát annak érdekében, hogy kiküszöböljék az uniós joggal való esetleges ütközéseket és a politikai következményeket, amelyekkel ezek járhatnak.

A kormánypártok február 8-án nyújtották be a parlamentnek alkotmánymódosító javaslatukat, amely az Alkotmánybíróság által korábban megsemmisített átmeneti rendelkezések többségét beemelné az alaptörvénybe. Érvelésük szerint az Ab nem tartalmi véleményt mondott a szabályokról, hanem elfogadásuk módját kifogásolta.

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sasadi
2013. március 10. 09:06
Orbánnak teljesen igaza van. Ez az itthoni balliberális banda fellármázta a nyugati hasonszőrűeket, hogy tiltakozzanak, mert hátha így sikerül az Orbán kormányt megbuktatni. Itthon ugyanis az emberek többsége már nem hisz nekik. Véleményem szerint egyetlen külföldi ájvékoló kritikus sincs tisztában azzal mit tartamaz az alaptörvény, vagy annak módosítása.
Yuing
2013. március 10. 07:01
Orbán kiépített diktatórikus rendszerét már elismerően méltányolják a világ diktátorai. A fehérorosz Lukasenko kimondta a lényeget az új magyar nagykövet beiktatásakor: elismerően szólt arról, hogy Magyarországon felszámolták a demokráciát és a piacgazdaságot. Európa pedig nem fogta fel, hogy megszületett az Unió első diktatúrája .Mit kell ehhez hozzátenni ? Semmit
Marianer
2013. március 09. 22:15
Iigen sokan vetnek fel aggályokat amiatt is, hogy Barroso úr portugál miniszterelnöki tevékenységét követően a portugál fiatalok ezrével vándorolnak ki, de nem ám európai országokba, hanem egykori gyarmatukra, Angolába (!), mert még ott is jobb a helyzet...
Felebarát
2013. március 09. 21:02
neve elhallgatásást kérő, titkos piaci kofa...annyira csipem az ilyeneket... súgták a büfében :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!