Szabó Gabriella, Vajda Attila és a többiek: tolonganak az olimpiai bajnokok a kajak-kenu szövetségi kapitányi posztokért
A közelmúlt legendái mellett külföldön bizonyított nagynevű szakember is beadta nyilvános pályázatát, ezekből szemezgettünk.
Egy testvérpár, Hunyár Kenéz és Csongor Az úton talált talentumok című meséje nyerte az MTVA Nagy mese pályázatának fődíját. A program díjátadó rendezvényét a Magyar Rádió Márványtermében tartották szombaton, ahol a nyertes műveket is felolvasták.
A 9 és 15 éves testvérpár által írt mese azért is különleges munka, mert mindkét, a pályázaton részt vevő korosztály képviseltette vele magát – hangzott el a díjátadó ünnepségen. A testvérek a díj átvételekor elmondták, a mese története kisebbikük fejéből pattant ki, a történetet kiszínezni pedig bátyja segített neki. Később formailag és stilisztikailag együtt csiszolták a mesét. Mint említették, a civódó testvérek alaptörténethez saját életükből merítettek ihletet.
A Nagy mese pályázatot szeptember 8-án a közmédia napján hirdette meg az MTVA 6-10 és 10-16 év közötti fiataloknak, akik ötperces saját vagy mások által írt mesékkel nevezhettek. A kiírásra összesen 1769 érvényes mű érkezett, 1558 Magyarországról és 211 a határon túlról.
A 6-10 évesek kategóriájában Inges Domonkos A piros sárgisztó című meséje nyert, a 10-16 évesek között pedig Oláh Anna A tölgyfa és a hangya című meséjét díjazták a legjobbnak járó oklevéllel és ajándékcsomaggal. Második helyezett lett a 6-10 évesek között Tóth Kamilla A csend hangjai című meséjével, a 10-16 évesek közül pedig Dömsödi Lilla Bíborka A Festő utca című története nyert. A dobogó harmadik helyére a fiatalabbak közül Földesi Sára állhatott A vattacukor hajú két asszony című munkával, az idősebb korosztályból pedig Cebe Annamária, A vízcsepp útja című meséje lett bronzérmes. A legtöbb pályaművet beküldő magyarországi iskola díját a kiskunfélegyházi Constantinum Nevelési-Oktatási Intézmény, határon túlról pedig a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Iskola nyerte.
A saját mese kategóriában beérkezett pályaműveket egy „meseszakmai” zsűri bírálta el, a már létező mese kategóriában pedig főként az előadói készségeket értékelték. A beérkezett pályázatokra az interneten lehetett szavazni, így a közönség is kiválaszthatta kedvencét. Az ítészek között Tasnádi István író, Horváth Gergely, a Petőfi Rádió műsorvezetője, Markovits Ferenc, a Kossuth Rádió programszerkesztője, Hermann Flóra, az Időfutár című hangjáték főszereplője, Péterfy Bori énekesnő, Vizi Mária rendező és Szokolai Brigitta dramaturg foglalt helyet.