Támogatja a munkavállalói tulajdonszerzést az MSZOSZ és az ASZSZ

2012. július 31. 20:05

Az MSZOSZ és az Autonómok szerint is jó ötlet az a javaslat, amely szerint a munkavállalók kedvezményesen vehetnének állami részt olyan nem stratégiai cégeknél, ahol az állam a kisebbségi tulajdonos.

2012. július 31. 20:05

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) is támogatja a Munkástanácsok Országos Szövetségének javaslatát, amely szerint kedvezményesen vásárolhatnának állami részt a munkavállalók olyan nem stratégiai cégeknél, ahol az állam a kisebbségi tulajdonos. Az MSZOSZ és az Autonómok elnöke is azt mondta az MTI-nek kedden: szívesen részt vesznek az esetleges erről szóló egyeztetéseken, és a részletek kidolgozásában. A Magyar Hírlap kedden írt arról, hogy a Munkástanácsok az őszre készíti el a munkavállalói tulajdonszerzésről szóló javaslatát, miután erről szóló indítványát pozitívan fogadta a kormányfő.

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke saját véleményét megfogalmazva elmondta: valószínűleg nincs sok olyan cég, amelyben beragadt állami tulajdon, kisebbségi részesedés van, egyben felhívta a figyelmet arra, hogy döntési, szavazati jog csak bizonyos tulajdonrész után jár. Hangsúlyozta, nincsenek ellene a Munkástanácsok javaslatának; meg kell vizsgálni, hogy mely cégekben szerezhetnének tulajdonjogot a munkavállalók, emellett a kedvezmény mértéke is számít. Hozzátette: ki lehet dolgozni egy jó, a munkavállalók számára előnyös megoldást, és ők szívesen részt vesznek ebben.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezek Szövetségének elnöke is hasonló véleményt fogalmazott meg. Kiemelte, hogy – ismerve a magyar munkavállalók helyzetét és a rosszabb feltételeket teremtő új Munka törvénykönyvét – minden olyan lehetőséget meg kell ragadni, ami segíti a dolgozókat. Az ASZSZ minél több partner bevonásával egyeztetne a munkavállalói tulajdonszerzésről – mondta az elnök. Hozzátette: a 90-es évek elején sikeresen működő munkavállalói résztulajdonosi program tapasztalatait is fel lehetne használni a kérdés vizsgálata során. Borsik szerint körültekintően, a munkavállalók érdekeit szem előtt tartva kell kidolgozni a részleteket, emellett érdemes lenne kiterjeszteni a tulajdonszerzést a kisebbségi tulajdonú önkormányzati cégekre is.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2012. július 31. 23:36
Nincs új a nap alatt. Ez korábban már a Rába mosoni gyárában, a volt Kühne gyárban is megtörtént. Az egyszerű dolgozók nem profitáltak belőle.
Laibach
2012. július 31. 22:57
"Tiéd a gyár, magadnak építed!"
bini
2012. július 31. 21:48
Pataki és az mszp többi szövetségesei is ráusznak Palkovics javaslatára. Palkovics, mint a Munkástanácsok Elnőkének van tapasztalata ebben, mivel Ő és munkatársai dolgozták ki és főleg alkalmazták sikeresen a dolgozói részvényeket a cégeknél. Egyik legsíkeresenn volt a Herendi manufaktura amit hál istennek nem is tudtak privatizálni. Ezn kivül még jó néhány cég ahol Munkástanácsok alakultak és ma is léteznek. A szoci utodszakszervezetek eközben nem akadályozták meg az örült privatizációt és azóta is inkább védték a saját exisztenciájukat, mint a dolgozókét és alkalmazottakét. Ha a jobboldali kormány a dolgozok oldalára áll és csorbitja az Ő privilégiumokat egyből heccelik az embereket, mint legutobb is. Most meg savanyú a szőlő, mert azért vannak érdekvédök akik a dolgozok jobb helyzetbe hozásán törik az agyukat és tesznek is érte a kormányzatnál.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!