Londonból kapott jó hírt Magyarország: ömleni fog hazánkba a pénz
Jól nézünk ki a gazdasági hitelminősítők szerint.
Az eddigi „Baa3”-ról „Ba1”-re rontotta a magyar kormánykötvény-osztályzatot a Moody's, és fenntartotta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást is. A hitelminősítő indoklása szerint növekszik a bizonytalanság a gazdaságpolitikai célkitűzések megvalósításával kapcsolatban. A kormány szerint a hátterében „egy Magyarország elleni spekulációs támadás állhat”.
Csütörtök éjjel közölte a Moody's, hogy az eddigi „Baa3”-ról egy fokozattal a „Ba1”-re, a befektetésre már nem ajánlott kategóriába rontotta le a magyar kormánykötvény-osztályzatot. A hitelminősítő további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Az indoklás szerint növekszik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Magyarország teljesíteni tudja-e a költségvetési konszolidáció és a közadósság-csökkentés középtávú célkitűzéseit, különös tekintettel a magyar gazdaság egyre korlátozottabb középtávú növekedési kilátásaira. A leminősítés másik fő oka, hogy az ország a magas államadósságból fakadóan kiszolgáltatott a külső eseményeknek, ami különösen veszélyes egy piaci feszültségekkel terhes időszakban. A hitelminősítő szerint mindezek csökkentik a kormány sokktűrő képességét és pénzügyi erejét.
A Standard & Poor's és a Fitch Ratings továbbra is tartja a „BBB mínusz” osztályzatot a befektetési ajánlású sávban. A Standard & Poor's csütörtökön közölte, az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások eredményétől teszi függővé a leminősítést. A Moody's-nál Magyarország 1996 decemberében kapott befektetésre ajánlott minősítést, akkor Ba1-ről Baa3-ra javította besorolásunkat.
Frissítés
Mivel a Moody's értékelésének semmilyen valós alapja nincs, a magyar kormány nem tudja azt másképp értelmezni, mint a Magyarország elleni pénzügyi támadások részeként – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium péntek reggel. A közlemény szerint az elmúlt másfél éves időszakban a magyar gazdaság legtöbb területén minden külső nehézség ellenére kifejezetten kedvező irányú változás következett be.
Gyengült a forint péntek reggelre a magyar szuverén besorolás rontása, és az euróövezeti befektetői hangulatromlása miatt. Az eurót 314,85 forinton jegyzik, a svájci frankot 256,52 forinton. A dollár jegyzése 236,66 forint, a japán jené 3,0567. A tárca szerint a forint gyengülését „sem a magyar gazdaság teljesítménye, sem a költségvetés állapota nem indokolja, annak hátterében így csak egy Magyarország elleni spekulációs támadás állhat, amihez épp az ilyen, szakmailag megalapozatlan hitelminősítői vélemények adnak táptalajt”.