Paul Lendvai nem hazudtolta meg magát: Karácsony és Márki-Zay után Magyart protezsálja
A baloldali újságíró most a Tiszában hisz igazán.
A Süddeutsche Zeitung szerint az a düh, amelyet Paul Lendvai legújabb könyve kivált, drasztikusan illusztrálja a benne leírtak valóságtartalmát.
A gyűlölet kultúrája címmel közölt értékelést a Süddeutsche Zeitung Paul Lendvai legújabb Mein verspieltes Land (Eljátszott hazám) című könyvéről. A müncheni liberális újság bécsi tudósítója, Michael Frank szerint Lendvai könyve példát mutat arra, miként szegül szembe a differenciált hazaszeretet a nacionalista düh szorításával, a hazáról és nemzetről szóló harsány jelszavakkal.
A tudósító szerint a kötet címe arra utal, hogyan játsszák el az ország jelenét és jövőjét. Mint írja, Lendvai meglátása szerint „az autokrata Orbán Viktor új, nemzeti-konzervatív rezsimje alatt Magyarország megindult az egypárti állam és ezzel a parlamentáris demokrácián túl elhelyezkedő átmeneti tér felé.” Lendvai művében a recenzió szerint arról ír, hogy „miként kótyavetyéli el Magyarország a kommunista időkben a piacgazdaság és a demokratizálás terén szerzett tapasztalatait; miként húzódik vissza a magyar társadalom a tömböket szétfeszítő éllovas szerepéből az erős ember utáni vágyakozásba; miként hódol egy agresszív magyarságeszmének, és adja át magát a nemzeti traumák anakronisztikus ápolásának.”
Frank szerint Lendvai meglehetősen hiú módon szövi bele a kötetbe a maga megfigyelői szerepét. A könyvet az újságíró ennek dacára kötelező olvasmányként ajánlja az európaiak számára, hozzátéve: lehetne ostorozni azt a tehetetlenséget és veszedelmes higgadtságot, amellyel a EU szemléli egy Európa szívében fekvő ország indulását egy új totalitarizmus felé. Michael Frank szerint az a düh, amelyet Lendvainak az éllovasból válsággóccá vált Magyarország drámájáról írott könyve kivált, drasztikusan illusztrálja a leírtak valóságtartalmát — zárta recenzióját a Süddeutsche Zeitung.