„Ahhoz az árnyékkormányhoz ment el az árnyékormányfő, amely a legháborúpártibb” – fejtette ki Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője a Mandiner Reakció legutóbbi adásában. Szerinte Dobrev Klára látogatásával azt is alátámasztja, hogy háborúpárti, s ezzel csak a kormánypártok eddigi kommunikációs álláspontját is igazolja. A Demokratikus Koalíció amúgy a saját szempontjából jól jár el, hiszen népszerűsége növekszik, de ez a Fidesznek is hasznos, mert az ellenzéket régóta Gyurcsány ellenzékének hívja, így ez is beigazolódik. „Ha most tartanák az országgyűlési választásokat, abban az esetben 10 százalékot érnének el, de a tisztán listás európai parlamenti választásokon a 20 százalék is meglehet a DK-nak” – magyarázta az elemző.
„A magyarok közép-európai identitásúak”
Mráz Ágoston Sámuel szerint
elméleti vita a Kelethez vagy Nyugathoz való tartozás, ami nem érdekli a magyar választót,
és a Fidesz által kínált alternatíva nem nyugatellenesség, hanem a Nyugat részének tekinti magát.
Az Egyesült Államok nem akar tűzszünetet Ukrajnában
Az Egyesült Államok bejelentése arról, hogy elutasítja a tűzszünetet Ukrajnában, csak a további áldozatok számának növekedését jelenti – mondta Mráz, hozzátéve, korántsem biztos, hogy a szuperhatalomnak ez lenne a végleges álláspontja, inkább egy ideiglenes meghosszabbítása ez a bejelentés a jelenlegi irányvonalnak. Az amerikai belpolitikában ugyanis vannak viták Ukrajna pénzügyi támogatásáról, s
megvan rá az esély, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztáson ez legyen a legfőbb kampánytéma
– mutatott rá a Nézőpont Intézet vezetője.
Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin találkozójáról
Az orosz-ukrán háborúból következő orosz-kínai közeledést mindenki jelezte előre, azonban „az oroszoknak le kell nyelniük azt a békát, hogy ebben a kapcsolatban nem csak, hogy kistestvérek, de egyre kisebb testvérek lesznek” – világított rá Mráz Ágoston Sámuel. Szerinte lehetnek konfliktusok a két ország aszimmetrikus szerepe miatt, viszont az egészen biztosan látszik, hogy két olyan vezető közeledik politikailag egymáshoz, akik még 15-20 évig is irányíthatják a saját országukat.
„A két vezető összejövetele a kínai-orosz érdekszférának és az angolszásznak a szétválását jelenti”, annyi előnnyel az angolszászok szempontjából, hogy ezt a kínai-orosz érdekszférát körbeveszik.