Van egy Torockó nevű városka Erdély közepén, ahol „kétszer kel fel a nap”. Kedves, polgáriasan klasszicizáló házait szűkebb pátriájukból elszármazott székelyek lakják, legöregebb kocsmájának, a Forrás Borozónak szemöldökfájába vésve
büszkén virít a Románia alapításánál jócskán régebbi évszám.
A közelben magasodik a Székelykő, amely nevét onnan kapta, hogy tatárjáráskor szorongatott falut kézdi székelyek mentették fel, akik jutalmul kapták a hegyet és a rajta álló várat. Ekkor nem, hogy Románia, de románok se léteztek errefelé. Meg persze csúcsjelző kő sem igen, pláne nem piros-sárga-kék színűre mázolva.
Most frissen illatozik rajta a festék, sőt, a biztonság kedvéért lobog a román zászló is, hozzádrótozva a kőhöz, románosan-igényesen, hogy mindenki lássa, ez itt Románia, és Románia egységét nem veszélyeztetheti holmi piros-fehér-zöldre festett csúcskő, de nem ám!
Románia története a papíron deklarált nemzetállami vágyak és a soknemzetiségű valóság közötti folyamatos konfliktus története. Politikusaik zöme vérnősző nacionalista, akik ezen a téren – már ha mérsékeltebbek – csak kicsit állnak jobbra mondjuk a magyarországi Mi Hazánktól; ha radikálisabbak, akkor nézeteikkel magyarként már inkább a Betyársereg jobbszárnyához csapódhatnának, ha ki nem raknák őket onnan is, mert van, amihez már nekik sincs gyomruk.
Simionék inkább az utóbbi kategória, a történtek után meg egészen megmosolyogtató, milyen komoly képpel próbálta fél éve eladni az ellenzék és a haladó sajtó egy része, hogy a Fidesz hajlandó lenne egyezkedni a magyarellenes szélsőségesekkel.
Külön jellegzetesen román momentum volt,
amikor egy héttel azután, hogy kiakadtak a magyar államfő azon mondatán, miszerint „köztársasági elnökként kiemelt feladatomnak tartom az összmagyarság képviseletét, így számomra nincs különbség a tekintetben, hogy valaki határon innen vagy túl él. A magyar az magyar, s pont”, a román elnök, Klaus Iohannis és a miniszterelnök, Nicolae Ciucă körülbelül ugyanezt mondta el román viszonylatban („Több millió román él az országhatárokon kívül. A kormány tevékenységének középpontjában a románok állnak, bárhol is éljenek”).