Mint azt a napokban megtudhattuk a „Momentum-generáció” egyik technokratája, egy bizonyos Kádár nevezetű reménybeli kiborg otthon tartaná az időseket a választások napján. Álláspontja mellett érve is van, ami német szabadfordításban – akarom mondani, angol szabadfordításban – így hangzik: „Tomorrow belongs to me!” Ez a retorikai bravúr már csak azért is meggyőző, mert az ifjú Kádár ilyen dallamosan mondja. Csontos arcán szinte látjuk visszatükröződni az Alpok hótól ragyogó csúcsait, az elsőre bátortalanul moccanó dallam alá pedig mintha diszkréten bekúszna egy hitlerjugendes rezesbanda crescendója, akár a híres ’72-es Kabaréban.
Ach, mámoros ifjúság, tiéd a jövő! Hozzatok tubát és üstdobot, hadd remegjenek meg a ráncos szívek!
Elvitathatatlan, hogy bizonyos körökben komolyan vehető támogatottsága van az ilyen szólamoknak. Azonban ennek a mérsékelten demokratikus felvetésnek, sokkal inkább azt a koherens filozófiai fedezetet írhatjuk a javára, amely a hátterében sejlik fel. Röviden arról van szó, hogy az idősek rövidebb ideig viselik a demokratikus döntések következményeit, ezért helyettük azoknak kell nagyobb teret adni a közéletben, akik potenciálisan a legtovább lesznek aktívak. Láthatjuk, hogy a száz évvel ezelőtti közérzületek futurisztikus és fasisztoid lendületétől ezt a mai gondolatot nagyjából csak egy szerencsétlen kimenetelű hormonkezelés különbözteti meg, és így joggal gyötörhet minket a sejtelem, hogy esetleg tényleg csak ennyit érdemlünk. Az ifjúság tavasza helyett fáradt szemeket és fátyolos sóhajtásokat egy olyan jövőért, amelyben a másként gondolkodók (úgyis mint: idősek) nem szavazhatnak. Mindenesetre teljes joggal vetődik fel a kérdés, hogy ilyen fiatalos frizurával a fejünkön miért is tekintenénk a népszuverenitás megnyilvánulásának azt, ha holmi öreg vidékiek a Brexitre szavaznak? Hát csak nem képzelik, hogy ők a népfölség?! Hiszen a haláluk után más lesz az istenadta „nép” összetétele. Talán éppen Brexit-ellenes lesz ez a jövőbeni „nép”, amelynek színről színre látásához eddig mindig csak az ólomlábon járó idő vagy az ólomgolyóként villámló terror röpítette előre a „jövőkutatókat”. Összességében véve szép gondolat ez, no! Hiszen rámutat arra, hogy a „nép” sem a jelen momentumában, sem a történelem tágasságában nem rendelkezik általános akarattal, folytonossággal, tulajdonképpen tehát nem is szuverén a szó igazi értelmében, hiszen nem változhatatlan, az isteneszmétől eltérően, amelynek absztrakt és naiv másolata, a népszuverenitás nem áll az idő fölött.
Feltéve, hogy az ifjú Kádár egyáltalán él szellemi táplálékkal, azt mindenképpen el kell ismerni, hogy a kontinentális filozófia terített asztalánál még biztosan nem foglalt helyet.