A 263 képviselő e közös ígéret igényével gyülekezett a Parlament felsőházi termében. A polgároktól kapott felhatalmazás olyan méretű volt, amire a magyar politikai infrastruktúra nem készült fel – az első közös frakcióülést csak ott lehetett megtartani, mindenkinek helyet biztosítva a pódium körül.
A teremben mindenki tisztában volt azzal, milyen állapotokat örökölt. Az egyetlen különbséget az jelentette a bukott balliberális roncskoalícióhoz képest, hogy az ismét kormánypárti státuszt kapó Fidesz elnöke is érzékelte a polgári oldal tapasztó anyagának fontos összetevőjét, az erkölcsi, morális szempontok jelentette hitelesség sérthetetlenségének fontosságát. Ezért is tehette egyértelművé e frakcióülésen elmondott beszédében, hogy nincs pardon, ha valaki magánérdeket követve használja politikai felhatalmazását. Orbán Viktor akkor az ország nyilvánossága előtt jelentette ki, hogy „nem tud és nem akar senkinek fölmentést adni és segítséget nyújtani akkor, hogyha ezt a mércét elvétette, ezt a mércét leverte, vagy hibát követett el”.
És most, majd’ egy évtizeddel a fenti mondatok, – és néhány héttel az ellenzék mércéje szerinti helyhatósági áttörés – után a Kengyel tanár úr szájával beszélő Fekete István intelme az, amely e sorok közé kívánkozik:
„a túlságos jólét minden tisztességnek, becsületnek és erkölcsnek a legbiztosabb sírásója”.
Egyenes, egyszerű mondatok. (Az állítólag túlterhelt XXI. századi ifjúság is megértheti, ha nem éppen az alaptantervbe vont olvasmányok ellen szervez Facebook-tüntetést.)
E mondat egyszerre beszél a fehér port szárító kispesti szocialistáról és a tengerre szálló polgármesterről. És e mondat az, ami a polgári oldal szavazóiban magyarázattal szolgál a felkiáltójellé egyenesedett kérdőjelekre, de legalábbis ad egy magyarázatot a sok közül. A Fidesz–KDNP-kormányt támogató embereket ugyanis nem érdekli a valószínűleg drogot fogyasztó baloldali politikus. Nem érdekli a vagyonosodási forgatókönyveket gyártó szocialista képviselő. Nem érdekli a másokat populizmussal vádoló, de önmaga populizmusát fel nem ismerő új főpolgármester. Nem érdekli a magyar érdekérvényesítést romboló európai ifjú liberális, vagy az ő szexuális bűncselekmény gyanújába keveredett felmenője. Nem érdekli a ripacskodás, a párbajra hívott szárnyas ajtók, a műkönnyek és betanult, hamis intonációval előadott performanszok. Nem érdekli, mert e szereplők sose adtak mást, mi lényegük, és sose vindikáltak maguknak semmilyen jogot arra, hogy a racionalitással leírhatón túl erkölcsi sorvezetőt állítsanak maguk elé közéleti munkásságuk során.
A polgári oldalt viszont többek között éppen ez szervezi közösséggé.